Rusi nás vyzvali, aby sme si prevzali ďalšie vakcíny Sputnik V. Zmluva o jeho kúpe sa nedá zverejniť

  • Ako informoval minister obrany SR Jaroslav Naď, Rusko vyzvalo Slovensko, aby si prevzalo ďalšie vakcíny
  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová od dnešného dňa disponuje zmluvou o nákupe vakcíny Sputnik V, plánuje si ju podrobne preštudovať
  • Hlas-SD ju žiada, aby zmluvu bezodkladne zverejnila
Čaputová, Sputnik V
TASR/Martin Baumann, TASR/Milan Kapusta
  • Ako informoval minister obrany SR Jaroslav Naď, Rusko vyzvalo Slovensko, aby si prevzalo ďalšie vakcíny
  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová od dnešného dňa disponuje zmluvou o nákupe vakcíny Sputnik V, plánuje si ju podrobne preštudovať
  • Hlas-SD ju žiada, aby zmluvu bezodkladne zverejnila

Slovensko bolo Ruskom vyzvané, aby prevzalo ďalšie vakcíny Sputnik V. Ruská strana má podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) pre Slovensko ďalšiu zásielku vakcín už pripravenú.

Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). K prevzatiu vakcín však zatiaľ štát pre aktuálnu situáciu súvisiacu s hodnotením vakcíny zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zatiaľ nepristúpil. Naď uviedol, že Ministerstvo obrany SR (MO SR) určite nebude prvou voľbou pri prípadnom transporte vakcín Sputnik V, informuje SITA.

Podotkol, že ani pri prvom dovoze pôvodne nemalo zabezpečovať prepravu MO SR. Keďže však letka Ministerstva vnútra SR nedokázala včas zabezpečiť transport vakcín na Slovensko, napokon ich doviezlo armádne lietadlo. „Určite nebudeme prvou voľbou, ani vtedy sme neboli a verím že iná voľba zvíťazí,“ dodal minister obrany.

Prezidentka už disponuje zmluvou

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský doniesol prezidentke SR Zuzane Čaputovej zmluvu o dodávke ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. Prezidentka sa teraz plánuje oboznámiť s jej obsahom. Ako ďalej uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, minister prezidentku podrobne informoval aj o svojich zámeroch týkajúcich sa využívania Sputnika V na Slovensku.

Na utorňajšom stretnutí rokovali aj o stabilizácii zdravotníckeho personálu, postavení záchranárov, mobilnom očkovaní alebo očkovaní chronicky chorých ľudí, dotkli sa aj témy duševného zdravia. „Minister doniesol prezidentke aj odpovede na otázky týkajúce sa dodávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré adresovala ešte bývalému ministrovi zdravotníctva,“ dodal Strižinec.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však uviedol, že zmluva obsahuje doložku, podľa ktorej sa nesmie zverejňovať. K samotnej vakcíne zopakoval, že hoci Sputniku dôveruje, pod jeho použitie sa nepodpíše, pokiaľ neprejde riadnymi testami a príslušné inštitúcie nevydajú odporúčanie.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Hlas-SD vyzýva prezidentku

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zverejnila zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Ak Čaputová zmluvu nezverejní sama, mala by sa podľa Hlasu-SD zasadiť o jej urýchlené zverejnenie zo strany Ministerstva zdravotníctva SR.

„Tajnosti vlády a Igora Matoviča okolo podmienok dovozu Sputnika výrazne znižujú dôveru ľudí v túto vakcínu a maria tak zmysel jej dovozu, ktorým bolo ponúknuť ľuďom alternatívu na očkovanie,“ povedal predseda strany Peter Pellegrini. Občania majú podľa neho právo poznať základné atribúty zmluvy o dovoze vakcíny, napríklad kto, kedy a s kým zmluvu uzatvoril, aký mal na to mandát či koľko peňazí bude vakcína stáť.

Rovnako by podľa neho mala byť verejnosť informovaná o tom, aké povinnosti vyplývajú zo zmluvy pre Slovensko. Zmluvu o nákupe ruskej vakcíny priniesol prezidentke v utorok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) prezidentke. Tá sa plánuje s jej obsahom oboznámiť. Agentúra SITA požiadala o stanovisko Kanceláriu prezidentky SR.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Zmluva smeruje na právnu analýzu

Zverejnenie zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V sa podrobí právnej analýze. Pomôže s ňou ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredseda vlády Štefan Holý. Po rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že analýza by mala byť hotová vo veľmi skorej dobe.

„Keď budeme schopní povedať, či zmluvu môžeme zverejniť alebo nie, tak sa budem o nej baviť,“ konštatoval Lengvarský. Akékoľvek zverejnenie zmluvy podľa neho záleží od povolenia druhej strany. Uviedol, že zásielka do Maďarska na testovanie šarží vakcín, ktoré máme na Slovensku, je pripravená. Oficiálnu žiadosť by mal minister podpísať dnes, ak bude všetko pripravené.

„Výsledky, ktoré obdržíme, budú smerodajné v ďalšom rozhodovaní,“ povedal minister zdravotníctva. Doplnil, že rezort stále ráta aj s možnosťou, že vakcínu odobrí Európska lieková agentúra. Lengvarský dodal, že dostal za úlohu spraviť podrobnú a komplexnú analýzu o celej histórii s podpisom zmluvy, dodávkou aj skúšaním vakcíny. Veľa subjektov sa totiž podľa neho vyjadruje k rôznym veciam, ktoré nie sú vždy odborne podložené.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech