Rusi odchádzajú z ISS, vybudujú vlastnú vesmírnu stanicu. Dôvodom je aj skúmanie Marsu

  • Rusi sa rozhodli vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu
  • V roku 2024 však nakoniec nezačnú, dôvodom je stará technika
Medinárodná vesmírna stanica ISS
NASA
  • Rusi sa rozhodli vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu
  • V roku 2024 však nakoniec nezačnú, dôvodom je stará technika

Prevádzku ruského segmentu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) plánuje ruská vesmírna agentúra Roskosmos ukončiť v roku 2028. Roskosmos zároveň navrhol vybudovať Ruskú orbitálnu služobnú stanicu (ROSS). Oznámil to v sobotu po zasadnutí vedecko-technickej rady, informovali spravodajské portály RBK (rbc.ru) a lenta.ru.

Rada hlavných konštruktérov preverila súčasný stav ruského segmentu ISS a poukázala na to, že v súvislosti so „starnutím značnej časti zariadenia“ je prevádzka tohto segmentu po roku 2024 riskantná.
S týmto rozhodnutím zároveň súvisí aj rozpracovanie projektu ROSS. „Vybudovaná s použitím nových technológii bude ROSS evolučným krokom pri rozpracovaní programov zameraných na skúmanie Mesiaca, lety na Mars a realizáciu inovatívnych vedecko-technologických vesmírnych programov,“ píše sa vo vyhlásení agentúry Roskosmos.

Ako vnímaš ty prístup verejnosti k vedcom na Slovensku a v zahraničí?

Riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin v apríli tohto roka vyhlásil, že Rusko povolí prístup k ruskému segmentu ISS americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, ako sa z projektu ISS stiahne. V ten istý mesiac Rogozin uviedol, že na vybudovanie ROSS bude použitý modul, ktorý bol najskôr zhotovený pre ISS.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech