Rusi sa vyhrážajú, že najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe vyhodia do vzduchu

  • Ruské jednotky oblasť zamínovali a tvrdia, že nemajú problém vyhodiť ju celú do vzduchu
  • Elektráreň v Enerhodare čelila útokom v piatok aj cez víkend
požiar v Zaporižžskej jadrovej elektrárni po delostreleckom útoku
Piatkový útok na najväčšiu európsku jadrovú elektráreň viedol k odstaveniu reaktora, Reprofoto: Twitter/RIANovosti
  • Ruské jednotky oblasť zamínovali a tvrdia, že nemajú problém vyhodiť ju celú do vzduchu
  • Elektráreň v Enerhodare čelila útokom v piatok aj cez víkend

Ruské sily sa vyhrážajú, že vyhodia do vzduchu najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, ktorá sa nachádza v okupovanom meste Enerhodar v ukrajinskej Záporožskej oblasti.

Ako uviedla ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom, ruský generál Valerij Vasiliev, ktorý velí vojakom v Záporožskej jadrovej elektrárni, vyhlásil, že „tu buď bude ruská zem, alebo spálená pustina“.

Ako viete, zamínovali sme všetky dôležité objekty Záporožskej jadrovej elektrárne. A neskrývame to pred nepriateľom. Varovali sme ich. Nepriateľ vie, že elektráreň bude buď ruská, alebo nikoho. Sme pripravení na následky tohto kroku. A vy, oslobodzujúci vojaci, musíte pochopiť, že iné nemáme. A ak existuje ten najtvrdší rozkaz, musíme ho splniť so cťou,“ povedal Vasiliev.

Zamínovaná elektráreň

Ukrajinská spravodajská služba už deň predtým tvrdila, že ruská armáda ukladá míny v Záporožskej jadrovej elektrárni. Hovorca hlavného riaditeľstva spravodajskej služby ukrajinského rezortu obrany Andrij Jusov uviedol, že Rusi na územie elektrárne dopravujú zbrane, techniku a výbušniny.

Jadrovú elektráreň v piatok zasiahla paľba, čo vyvolalo odsúdenie po celom svete. Ukrajina hovorí, že išlo o ruskú paľbu, a tvrdí, že stále existuje riziko úniku vodíka a požiaru. Informuje o tom portál news.sky.com.

Úroveň radiácie v Záporožskej jadrovej elektrárni je na normálnej úrovni. Oznámil to gubernátor Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch. Dodal, že normálna úroveň radiácie je aj v susednom meste Enerhodar. Obavy z radiácie v uplynulých dňoch vyvolali opakované útoky na elektráreň. Informuje o tom portál news.sky.com.

Na Slovensku radiáciu monitorujeme

Hodnoty radiácie v ovzduší na Slovensku sú nateraz normálne. V tlačovej správe to v súvislosti s požiarom v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni konštatuje Ministerstvo životného prostredia SR.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) podľa rezortu v najbližších dňoch, konkrétne do pondelka 8. augusta ani nepredpokladá výskyt prúdenia z rizikovej oblasti smerom nad Slovensko.

V súčasnosti má radiačná monitorovacia sieť SHMÚ 30 meracích bodov,“ uvádza ministerstvo s tým, že SHMÚ je súčasťou Radiačnej monitorovacej siete SR.

Pravidelne dostáva informácie zo Styčného miesta, prostredníctvom ktorého Úrad jadrového dozoru poskytuje aktuálne správy o radiačnej situácii u nás aj v zahraničí,“ zdôraznil rezort.

Jadorvá elektráreň v Záporoži v noci. Nehoda v jadrovej elektrárni
zdroj: Flickr/Daniel Arrhakis

Útoky v piatok aj cez víkend

Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi už po piatkovej paľbe povedal, že existuje „veľmi reálne riziko jadrovej katastrofy“.

Bombardovanie v piatok

Ruské bombardovanie podľa Kyjeva zasiahlo elektrické vedenie v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny. Ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom podnikajúca v jadrovej energetike uviedla, že vedenie vysokého napätia v elektrárni v piatok zasiahlo ruské bombardovanie.

Dodala však, že elektráreň je stále v prevádzke a nebol zaznamenaný nijaký únik rádioaktivity. Informuje o tom britský web The Guardian.

Ukrajinské vyhlásenie o incidente zverejnili krátko po tom, ako Ruskom dosadená administratíva v okupovanom ukrajinskom meste Enerhodar uviedla, že elektrické vedenie v elektrárni poškodil ukrajinský úder. Elektráreň sa nachádza na území, ktoré kontroluje Rusko.

Záporožskú jadrovú elektráreň na juhu Ukrajiny cez víkend zasiahol ďalší raketový útok. Uviedla to ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom prevádzkujúca jadrové elektrárne.

Nový útok sa stal v sobotu večer len niekoľko hodín po tom, ako paľba v piatok v elektrárni zasiahla vedenie vysokého napätia. Zasiahnuté bolo zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.

Pri útoku utrpel zranenie jeden pracovník, ale informácie o jeho stave nezverejnili. Informuje o tom portál news.sky.com.

jadrová elektráreň v Mochovciach
zdroj: TASR / Henrich Mišovič

„Mimo kontroly“

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“. Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou. Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk.

V zariadení „bol porušený každý princíp jadrovej bezpečnosti“, vyjadril sa Grossi s tým, že „to, čo je v stávke, je extrémne vážne a extrémne dôležité a nebezpečné“.

Vymenoval pritom viacero porušení bezpečnosti elektrárne a dodal, že sa nachádza „v oblasti aktívneho vojnového konfliktu“, v blízkosti územia ovládaného Ruskom.

Nie je podľa neho rešpektovaná fyzická integrita elektrárne, pričom spomenul ostreľovanie na začiatku vojny, keď ju obsadili Rusi, a tiež pokračujúce informácie o útokoch v Záporoží, z ktorých sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

V zariadení je „paradoxná situácia“, keď ju síce ovládajú Rusi, no ukrajinskí zamestnanci naďalej pracujú na chode elektrárne, čo vedie k napätiu a údajne i násiliu, pokračoval. MAAE síce má s pracovníkmi nejaký kontakt, je však poruchový a nepravidelný.

Prerušené sú podľa Grossiho aj dodávky vybavenia a náhradných dielov, „takže si nie sme istí, či elektráreň dostáva všetko, čo potrebuje“. MAAE tiež potrebuje vykonať dôležitú inšpekciu, aby zaistila, že jadrový materiál je chránený a „je tam veľa jadrového materiálu, ktorý treba skontrolovať“.

Keď si toto všetko dáte dokopy, máte prehľad vecí, ktoré by sa nikdy nemali diať v žiadnom jadrovom zariadení. Preto od prvého dňa trvám na tom, že musíme mať možnosť sa tam dostať a vykonať toto bezpečnostné hodnotenie, urobiť opravy a pomôcť tak, ako sme už urobili v Černobyli,“ vysvetlil Grossi.

MAAE musí ísť do Záporožia, tak ako išla do Černobyľa, aby zistila fakty, čo sa tam skutočne deje, vykonala opravy a inšpekcie a „zabránila jadrovej nehode“, dodal.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá