Rusi stratili dôležitý hard disk. Ukrajina má v rukách mená, tváre aj životopisy

  • Rusi stratili 100 gigabajtov údajov o armáde
  • Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné"
ruský vojak 2
SITA/AP
  • Rusi stratili 100 gigabajtov údajov o armáde
  • Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné"

Ukrajinská Štátna pohraničná služba našla hard disk, ktorý obsahuje zhruba 100 gigabajtov údajov o ruskej armáde. Hard disk podľa Kyjiva našli v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď pohraničná stráž „vykonávala svoje úlohy“.

Obsahuje zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany s ich životopisnými údajmi. Zároveň obsahuje detaily o ruských zbraniach a údaje o vojenskom výcviku. Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné“.

„Ukrajinské bezpečnostné sily teraz majú fotografie, charakteristiku, kópie osobných dokladov a iných dokumentov útočníkov,“ uviedla ukrajinská Štátna pohraničná služba. Informuje o tom portál news.sky.com.

Moskva nemá dostatok vojakov

Moskva podľa riaditeľky tajných služieb USA Avril Hainesovej nemá dostatok vojakov na to, aby efektívne kontrolovala Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny. Hainesová pre televíznu stanicu CNN povedala, že Kremeľ čelí „na južnej Ukrajine rastúcej partizánskej aktivite“, čo by pre neho mohlo predstavovať zväčšujúce sa problémy.

Moskva totiž v posledných týždňoch stiahla významnú časť vojakov z Chersonskej oblasti do regiónu Donbas. Podľa jedného z amerických predstaviteľov by to mohlo poskytnúť Ukrajincom príležitosť na zvrhnutie verejnej správy, ktorú v Chersonskej oblasti dosadili Rusi.

V súčasnosti nie je jasné, koľko ruských vojakov je v Chersonskej oblasti. Ak by sa však opäť dostala do ukrajinských rúk, mohlo by to poškodiť postavenie Moskvy v Čiernom mori a jej prístup k polostrovu Krym.

Ruská armáda na Ukrajine podľa ukrajinských ozbrojených v piatok stratila ďalších 120 vojakov. Celkový počet zabitých príslušníkov ruských síl tak podľa Kyjiva stúpol na 35 870. Ukrajina zároveň uviedla, že od začiatku vojny bolo zničených 1 582 ruských tankov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vypálené stovky striel

Na Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny v piatok ruské sily vypálili stovky rakiet. Šéf miestnej administratívy Dmytro Živyckyj uviedol, že ruská armáda začala bombardovanie prvého júla o deviatej ráno a spozorovaných bolo 270 striel rôzneho kalibru.

V obci Šalyginsk podľa jeho slov bola zranená 64-ročná žena, ktorá bola na začiatku bombardovania v záhrade. „Poškodená je infraštruktúra, domy civilistov, farmy, elektrické vedenie a vodojem,“ uviedol Živyckyj. „Celkový počet a povaha deštrukcií sa zisťuje,“ dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.

Proti ruskému násiliu protestujú aj samotní Rusi

Moskovské avantgardné divadlo Gogoľovo centrum, ktoré bolo jedným z posledných bášt umeleckej slobody v Rusku, vo štvrtok večer po záverečnom protestnom predstavení s názvom „Ja nie som súčasťou vojny“ namierenom voči ofenzíve Kremľa na Ukrajine, ukončilo svoju činnosť. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Herci vo štvrtkovom predstavení recitovali verše sovietskeho básnika a vojaka Jurija Levitanského, ktorý sa narodil na území dnešnej Ukrajiny. Názov predstavenia si tvorcovia prepožičali z Levitanského známych veršov: „Ja nie som súčasťou vojny, vojna je súčasťou mňa“.

Po skončení posledného predstavenia odchádzajúci umelecký šéf divadla Alexej Agranovič vyhlásil: „Gogoľovo centrum je zatvorené. Navždy“. Fungovať bude pod novým manažmentom a ponesie svoje niekdajšie pomenovanie – Dramatické divadla Nikolaja Gogoľa.

Gogoľovo centrum v hlavnom meste Ruska desaťročie uvádzalo odvážne inscenácie, často narážajúc na čoraz prísnejšie a konzervatívnejšie zákony. Jeho umeleckým riaditeľom bol v rokoch 2012-2021 ruský režisér Kirill Serebrennikov, ktorý Rusko opustil po kritike invázie na Ukrajine.

Serebrennikov obvinil zodpovedné orgány v Moskve z „vraždy“ Gogoľovho centra. Vo štvrtok sa divákom v hľadisku prihovoril z francúzskeho Avignonu prostredníctvom videospojenia slovami: „Gogoľovo centrum je myšlienkou, myšlienkou slobody. Sloboda nie je mŕtva. Sloboda žije dovtedy, pokým sme nažive my.“ „Verím, že jedného dňa sa vojna skončí a povstane nádherné Rusko budúcnosti,“ uviedol.

Serebrennikov bol v júni 2020 podmienečne odsúdený na tri roky väzenia a pokutu v sume rovnajúcej sa približne 10.000 eurám za spreneveru finančných prostriedkov tohto divadla. Rusko smel opustiť len po tom, čo mu v apríli súd v Moskve trest zrušil a nariadil aj jeho vymazanie z registra trestov. Jeho stúpenci tvrdia, že bol potrestaný za kritiku autoritárstva a homofóbie počas pôsobenia ruského prezidenta Vladimira Putina.

AFP pripomína, že predstavitelia Moskvy tento týždeň ohlásili zmeny vo vedení v mnohých významných divadlách v ruskej metropole. Ide o súčasť narastajúceho tlaku voči akýmkoľvek kritickým hlasom, odkedy sa začala vojna na Ukrajine.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá