Rusi sú majstri PR v zastrašovaní, ale dochádza im technika, hovoria odborníci

  • Vojna na Ukrajine ovplyvnila po ekonomickej stránke každého investora
  • Spoločnosť XTB uskutočnila debatu s vojenskými expertmi a novinármi
Investícia a vojna na Ukrajine
Ilustračný obrázok Unsplash/@austindistel, TASR/AP Photo/Alexei Alexandrov
  • Vojna na Ukrajine ovplyvnila po ekonomickej stránke každého investora
  • Spoločnosť XTB uskutočnila debatu s vojenskými expertmi a novinármi

Vojna na Ukrajine mala dopad na mnoho aspektov života ľudí. Okrem iného sa prejavila aj v ekonomike a ovplyvnila každého investora. 

Spoločnosť XTB preto zorganizovala debatu, kde sa objavil vojenský expert, geopolitický odborník či novinár, ktorý sa aktuálne nachádza na Ukrajine. Hovorili o aktuálnej situácii súvisiacou s vojnou na Ukrajine.

Zbytočné scenáre

Na debate sa objavil aj novinár Andreas Papadopoulos, ktorý sa aktuálne nachádza na Ukrajine. Ako sám tvrdí, koniec vojny na Ukrajine je v nedohľadne, aj keď sa objavujú rôzne scenáre. 

„Sú scenáre a sú priania. Nevieme, čo sa bude diať,“ uviedol Papadopoulos. Apeloval pritom na to, že na juhu Ukrajiny sa nachádzajú elitné jednotky ruských vojakov, ktorí presne vedia, ako bojovať a čo robiť. 

„Je ťažko povedať, koľko vojna ešte potrvá. Môžeme si vytvárať scenáre, ale nikto to v skutočnosti nevie. Určite to nebude v nasledujúcom polroku,“ pokračoval Papadopoulos. Svoje tvrdenie odôvodnil tým, že situácia v lete bola úplne odlišná, než tá, ktorá nastane počas zimy.

„Milióny Ukrajincov budú bez elektriny, bez zemného plynu a budú sa potýkať s výpadkami dodávok pohonných hmôt, čo je presne to, na čo sa Rusko spoliehalo,“ objasnil Papadopoulos.

Silný obranný systém

V rámci debaty vystúpil aj vojenský analytik Jiří Vojáček. Podľa jeho slov už skončili časy Ruska, kedy posielalo svoje lietadlá do Číny alebo do Indie. Dnes nie sú schopní vyrobiť ani jednoduché drony.

„Rusku dochádza technika,“ tvrdí Vojáček, pričom vidí potenciál ukrajinského obranného systému. Podľa Papadopoulos ide Ukrajina naproti tomu na 170 %, s čím súhlasí aj vojenský analytik.

„Po vojne bude ukrajinský obranný systém veľmi posilnený a preto sa oplatí doň investovať,“ hovorí Vojáček. Zbrane Ukrajiny sú podľa jeho slov veľmi kvalitné a krajina sa dokáže bez problémov dostať k moderným západným technológiám.  

Kyjevom otriaslo viacero výbuchov

„Rusko je schopné predávať 30 aj 40 rokov staré rakety ako hypersonické zbrane,“ tvrdí Vojáček. Rusi chcú takto oklamať svojich odberateľov. Táto taktika „zmätenia pojmov“ funguje podľa jeho slov skvele na manipuláciu ľudí.

Bojovní Ukrajinci

K situácii na Ukrajine sa vyjadril aj Andrej Poleščuk, ktorý na Twitter už od začiatku vojny každý deň podrobne informuje o jej priebehu. Podľa jeho slov sa Rusko snaží vytvoriť dojem, že má všetko pod kontrolou a vytvára „domácu propagandu“.

„Rusi sú majstri PR v zastrašovaní,“ tvrdí Poleščuk. Vyjadril sa tiež k začiatkom vojny, kedy podľa jeho slov ľudia boli nebojácni. Na Ukrajine si „popíjali kávu a boli zvyknutí na sirény“. Jednoducho sa prispôsobili situácii a povedali si, že ich život pokračuje ďalej.

Papadopoulos uviedol, že aktuálne je situácia na Ukrajine bojová. „Ukrajinci chcú vytrvať v boji,“ uviedol, pričom tvrdí, že na celom území Ukrajiny už nie je bezpečne. 

Novinár okrem toho tvrdí, že „cieľom Ruska je nechať čo najviac ľudí bez vody a tepla“, pretože vie, ako celá kríza ovplyvňuje verejnú mienku ľudí v iných krajinách. Papadopoulos tvrdí, že Rusko má aktuálne rozhodne istý náskok, no všetko napovedá tomu, že vojna potrvá ešte niekoľko mesiacov.

Zdroj: YouTube/XTB Česká republika a Slovensko XTB Česká republika a Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá