Rusi sú v panike, Putin je ponížený. Po pýche ruského námorníctva neostalo stopy, lode údajne sťahujú z Krymu

  • Po nedávnom útoku na Čiernomorskú flotilu mali Rusi začať premiestňovať plavidlá z Krymu do Ruska
  • Ukrajinci sa tak snažia znížiť schopnosť Rusov využívať flotilu na útoky
čiernomorská flotila
Šéf Kremľa Vladimír Putin TASR/AP, Alexei Druzhinin
  • Po nedávnom útoku na Čiernomorskú flotilu mali Rusi začať premiestňovať plavidlá z Krymu do Ruska
  • Ukrajinci sa tak snažia znížiť schopnosť Rusov využívať flotilu na útoky

Ruská Čiernomorská flotila čelí ukrajinským silám od začiatku vojny. Pre Kremeľ bola flotila kľúčová vo svojom pláne okupovať a ovládnuť územie Ukrajiny. Plavidlá ruského námorníctva mali blokovať prístup Kyjeva k moru a de facto tak uskutočniť námornú flotilu.

Ukázalo sa, že plavidlá ruského námorníctva to nemajú ľahké. Viaceré boli poškodené a niektoré aj zničené. Zasiahnuť ich mali protilodné strely ako v prípade krížníka Moskva, alebo ukrajinské drony a tiež rakety dlhého doletu ako francúzsko-britská strela Storm Shadow.

Posledný ukrajinský útok, ktorý sa uskutočnil minulú sobotu mal zasiahnuť ruské lodenice v Kerči. Ukrajinská strela tiež zasiahla ruskú raketovú korvetu Askold. V piatok mali Ukrajinci potopiť dve výsadkové lode triedy Project 1176 Akula a jednu malú výsadkovú loď triedy Project 11770 Serna. Druhá menovaná mala byť naložená obrnenými transportérmi.

Neustále útoky Ukrajincov na Krym, a konkrétne na Čiernomorskú flotilu, môžu byť dôvodom, prečo sa Rusi údajne rozhodli presťahovať plavidlá Čiernomorskej flotily z Krymu do ruského prístavného mesta Novorossijsk.

O presune lodí a tiež vojenskej techniky informovali ukrajinské a krymskotatárske hnutie Atesh na Telegrame. Pripojili aj fotografie, ktoré majú zachytávať presun techniky.

„V nepriateľských radoch nastala skutočná panika. Nepriateľ si uvedomuje, že prichádzajú nové útoky na ich flotilu a snaží sa ju zachrániť. Ale nepodarí sa mu to!“ uvádza Atesh.

Čiernomorská flotila 

Flotila pozostáva z približne 40 lodí a 7 ponoriek, obsluhuje ich okolo 25 000 príslušníkov ozbrojených síl.

Dnešná Čiernomorská flotila má dlhoročnú tradíciu. Jej začiatky sa datujú ešte do čias Ruského impéria, pričom významná časť flotily sídlila na území dnešnej Ukrajiny. Flotila sa zapojila aj do vojny proti Turkom alebo Rumunsku počas druhej svetovej vojny.

Po páde Sovietskeho zväzu si Ruská federácia prenajímala priestory prístavu v Sevastopole od Ukrajiny. Odtiaľ vysielala lode pri vojne v Gruzínsku a nakoniec ich obrátila aj proti Ukrajine samotnej v roku 2014 pri nelegálnej anexii Krymu. Pri anexii polostrova získali Rusi aj časť plavidiel ukrajinského námorníctva.

krížnik moskva
zdroj: TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, File

Ruská Čiernomorská flotila hrá dôležitú rolu aj v ruskej invázii na Ukrajine, ktorú ruský prezident Vladimir Putin spustil vo februári 2022. Rusi využívali flotilu jednak na blokádu ukrajinských prístavov, nemalú úlohu tiež zohrávala v ostreľovaní ukrajinských miest a obcí.

Od začiatku vojny na Ukrajine je flotila cieľom ukrajinských protilodných striel Neptun, amerických protilodných striel Harpoon, samovražedných dronov, a tiež rakiet dlhého doletu. Rusi tak prišli o svoju vlajkovú krížnik Moskva, potupujúca bola aj strata jadrovej ponorky Rostov na Done či výsadkovej lode triedy Ropucha.

Presun lodí má byť dôvodom, prečo Rusi nepoužívajú Kalibr 

Presun lodí potvrdil aj hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk, ktorý potvrdil, že lode Rusko presunulo do Novorossijska. Ich presun má byť dôvodom, prečo Rusi prestali používať strely s plochou dráhou letu Kalibr. Pri rýchlom presune totiž Rusom chýba zásadná logistika, ktorá ostala na Kryme. Preto nie sú schopní používať strely Kalibr, pokiaľ situáciu nevyriešia.

Pletenčuk dokonca tvrdí, že Rusi sú občas nútení presunúť svoje lode ešte ďalej, a to až do mesta Tuapse, uvádza Delfi. „V súčasnosti vidíme len jednu nepriateľskú loď v Čiernom mori a ďalšiu v Azovskom mori,“ uviedol hovorca.

 

Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uvádza, že Ukrajinci pokračujú vo svojej snahe odstrihnúť Čiernomorskú flotilu od operácií v Čiernom mori.

„ISW pokračuje v hodnotení, že ukrajinské sily vedú od júna 2023 kampaň proti ruskej vojenskej infraštruktúre na okupovanom Kryme, predovšetkým aktívam Čiernomorskej flotily, s cieľom znížiť schopnosť ruskej armády využívať Krym ako základňu pre ruské operácie na juhu Ukrajiny,“ hodnotia analytici z ISW.

Zdroje: ISW, Delfi, Telegram/Atesh, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá