Rusi ukázali na prehliadke jediný tank, nukleárnymi „monštrami“ nešetrili. Putin mal jadrový kufrík

  • Vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve sa zúčastnilo okolo 9 000 vojakov
  • S technikou to však bolo horšie, Rusi predviedli len tank T-34
Vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve
Vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve sa zúčastnilo okolo 9 000 vojakov
  • S technikou to však bolo horšie, Rusi predviedli len tank T-34

Tradičná vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve si pripomenula víťazstvo nad fašizmom v druhej svetovej vojne. Ruský prezident Vladimir Putin ale neostal len v udalostiach minulého storočia, vo svojej reči sa dotkol aj vojny na Ukrajine, ktorú on sám nevyprovokovane rozpútal.

Ako aj minulý rok, tak aj teraz obviňoval Západ z podpory „ukrajinských neonacistov“, i napriek tomu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je žid. Jeho slová však boli miernejšie ako minulý rok, keď hovoril o vojne proti Rusku.

Putin sa sťažoval na „prehnané ambície“ Západu. Ďalej podľa neho dochádza k „túžbe ospravedlniť súčasných stúpencov nacizmu“. Čím zrejme vo svojej rétorike narážal na súčasnú ukrajinskú vládu, o ktorej ruská propaganda nepodložene tvrdí, že je nacistická.

Podľa Putina urobí jeho krajina všetko pre to, aby sa vyhlo globálnej konfrontácii, no nechá sa ohrozovať.

„Rusko urobí všetko, aby zabránilo globálnemu stretu, ale zároveň nedovolíme, aby nás niekto ohrozoval. Naše (jadrové) strategické sily sú vždy v pohotovosti,“ varoval šéf Kremľa v príhovore.

Iba Putinovi verní 

Ruský prezident ďalej tvrdí, že existujú pokusy prekrútiť „pravdu o vojne“. Narážal tým na druhú svetovú vojnu a tvrdil, že Západ dostatočne neuznáva zásluhy Ruska v tejto vojne. Pritom v skutočnosti práve Kremeľ spochybňuje zásluhy Západu pri porážke nacizmu a zabúda na to, že to bola práve západná materiálna pomoc, vďaka ktorej bol Sovietsky zväz schopný v boji pokračovať.

Šéf Kremľa sa tiež poďakoval účastníkom „špeciálnej vojenskej operácie,“ ako v Rusku vojnu na Ukrajine nazývajú.

Vojenská prehliadka bola aj tento rok bojkotovaná predstaviteľmi Západu, a tak sa na tribúne objavili len Putinovi verní spojenci. Nechýbal bieloruský vodca Alexandr Lukašenko, arménsky premiér Nikol Pašinjan, prezident Tadžickej republiky Emomali Rahmon, prezident Uzbeckej republiky Shavkat Mirziyoyev, druhý vpravo, a prezident Kirgizskej republiky Sadyr Žaparov či kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

ojenská prehliadka na Červenom námestí
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Okrem nich sa na prehliadke ukázali aj najbližší spolupracovníci Putina – minister obrany Sergej Šojgu, hovorca Kremľa – Dmitrij Peskov či ruský propagandista Vladimir Solovjev.

Na pódiu boli prítomní aj veteráni z druhej svetovej vojny, no medzi divákmi sa ocitli aj súčasní vojaci, ktorí bojujú na Ukrajine.

Systémy balistických zbraní krátkeho i dlhého doletu 

Na prehliadke sa podľa Kremľa zúčastnilo 9 000 vojakov a 70 kusov techniky. V skutočnosti sa táto prehliadka niesla už druhý rok v „chudobnom duchu“. Na prehliadke sa objavil len jeden jediný tank, a to legendárny tank z druhej svetovej vojny T-34.

Russia_Victory_Day_Parade316070
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko. Sovietsky tank T-34

Rusko ale ukázalo svoje jadrové kapacity pomocou balistického raketového systému krátkeho doletu Iskander. Tých sa na Červenom námestí objavilo približne 8 až 10. Práve tieto systémy sú schopné niesť aj raketu s jadrovou hlavicou a nedávno ich malo Rusko rozmiestniť na hraniciach s Fínskom. Okrem toho sú rozmiestnené aj v blízkosti Litvy a Poľska – v ruskej exláve Kaliningrade.

Rusi ukázali aj ešte ničivejšiu zbraň RS-24 Jars, čo je systém medzikontinentálnej balistickej rakety (ICBM). Systém je známy aj pod menom Topol – MR. Táto zbraň vznikla už počas prezidentovania Vladimirom Putinom, a je tiež schopná niesť jadrové hlavice.

Russia_Victory_Day_Parade316103
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko. ICBM RS-24 Jars

Okrem týchto jadrových kapacít sa Putin ukázal aj s jadrovým kufríkom, teda zariadením, kde sa nachádzajú jadrové kódy. Kufrík bol viditeľný, keď Putin kráčal k pódiu a neskôr aj pri ceste na pietne miesto. V rukách ho mal zrejme príslušník Federálnej ochrannej služby (FSO), ktorá je poverená ochranou prezidenta.

Okrem tanku T-34 a jadrových kapacít ukázali Rusi aj svoje systémy protivzdušnej obrany S-400 a taktiež viaceré obrnené vozidlá, pričom nechýbalo ani bojové vozidlo pechoty VPK-7829 Bumerang.

Skromnosť ruskej techniky na prehliadke je zrejme spôsobená jej nasadením na Ukrajine. Naopak ukážka jadrových kapacít Ruska má vyslať signál smerom k Západu.

Prichádza v časoch, keď Putin nariadil cvičenia, ktoré majú preveriť jadrové schopnosti Ruska a tiež majú slúžiť na odstrašenie Západu. Práve tieto cvičenia spustili vlnu paniky medzi predstaviteľmi Západu.

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá