Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila“ oceliarne Azovstaľ

  • Zelenskyj Rusko obvinil z nezmyselného bombardovania
  • Informoval, že ukrajinskí vojaci stále pracujú na oslobodzovaní Charkovskej oblasti
Azovstal
TASR/Dmytro 'Orest' Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP
  • Zelenskyj Rusko obvinil z nezmyselného bombardovania
  • Informoval, že ukrajinskí vojaci stále pracujú na oslobodzovaní Charkovskej oblasti

Organizácia Spojených národov vo štvrtok vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby nadviazali na svoje kontakty i spoluprácu, vďaka ktorým prebehla evakuácia Ukrajincov z oceliarní Azovstaľ v obliehanom meste Mariupol, a obnovili mierové rokovania. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Tieto (evakuačné) operácie by sa neuskutočnili, nebyť spolupráce medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou,“ povedal novinárom koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths. Skutočnosť, že spolupráca medzi oboma krajinami fungovala v tomto prípade lepšie ako v predchádzajúcich týždňoch podľa jeho slov naznačuje, že medzi krajinami je na čom stavať.

Griffiths vyzval Moskvu a Kyjev na obnovenie mierových rokovaní, ktoré sa konali v Turecku. „Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu,“ dodal v tejto súvislosti.

urecko ešte v marci usporiadalo mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom v Antalyi a v Istanbule. Stretli sa na nich ministri zahraničných vecí oboch krajín Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Neskôr rokovania pokračovali virtuálne, nie však na ministerskej úrovni.  

Toto sledovanie online sme ukončili.

21:40 Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila“ oceliarne Azovstaľ v Mariupole

Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila“ oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. S odvolaním sa na správy ruských médií o tom v piatok informuje agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že v piatok sa „vzdala“ posledná skupina ukrajinských vojakov, ktorá sa v Azovstali ešte ukrývala. Podľa rezortu má ísť o 531 príslušníkov pluku Azov. „Areál metalurgického závodu Azovstaľ, kde bola od 21. apríla tohto roka blokovaná skupina ukrajinských militantov z nacistického zoskupenia Azov, je úplne oslobodené,“ povedal hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Ten ďalej uviedol, že od 16. mája už „zložilo zbrane a vzdalo sa“ celkovo 2439 neonacistov z pluku Azov a ukrajinských vojakov. „Posledná skupina pozostávajúca z 531 militantov sa vzdala dnes,“ dodal. Podzemné priestor Azovstaľu, kde sa ukrývali militanti, sú podľa Konašenkova plne pod kontrolou ruských ozbrojených síl. BBC upozornila, že správu o ovládnutí Azovstaľu ruskými silami nedokáže nezávisle overiť.

Ruská armáda po správe o ovládnutí Azovstaľu tiež informovala, že po takmer troch mesiacoch obliehania už má kontrolu nad celým Mariupolom.

Veliteľ pluku Azov Denys Prokopenko vo videu zdieľanom na komunikačnej aplikácii Telegram krátko predtým oznámil, že velenie ukrajinskej armády nariadilo vojakom, ktorí ešte boli v oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane. Zároveň vyjadrilo vieru v to, že sa mu ich podarí vymeniť za ruských vojakov zajatých počas bojov na Ukrajine. Prokremeľské úrady v Donecku sa však avizovali, že niektorých obrancov Azovstaľu postavia pred súd.

19:42 Nemecko v júli dodá Ukrajine 15 protilietadlových systémov typu Gepard

V piatok to oznámila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová po rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Olexijom Reznikovom. TASR informuje na základe správ agentúry DPA a americkej televízie CNN.

Lambrechtová dodala, že systém protivzdušnej obrany Gepard by Ukrajina mohla začať používať v polovici júla.

Berlín prisľúbil Kyjevu taktiež dodávku siedmich samohybných húfnic. Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok uviedol, že Nemecko ich v súčasnosti Ukrajine nedokáže dodať viac, pretože „skrátka nie sú k dispozícii“.

Minulý týždeň dorazili ukrajinskí vojaci do Nemecka, kde sa učia obsluhovať nemecké samohybné húfnice „Panzerhaubitze 2000“.

18:47 Francúzsko letecky evakuovalo zranených Ukrajincov a deti s rakovinou

Francúzsko v piatok letecky evakuovalo z Poľska skupinu zranených Ukrajincov a ukrajinských detí trpiacich onkologickým ochorením. TASR správu prevzala z televízie CNN.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí  uviedlo, že letecky evakuovalo sedem Ukrajincov, ktorí utrpeli zranenia pri boji, a troch detských onkologických pacientov aj s osobami, ktoré sa i nich starajú.

Išlo o prvý takýto zdravotnícky evakuačný let zorganizovaný Parížom. Evakuovaným pacientom bude zdravotnú starostlivosť hradiť Francúzsko. Umiestnení budú v rôznych francúzskych nemocniciach.

„Francúzsko je naďalej odhodlané podporovať Ukrajinu a obyvateľstvo trpiace dôsledkami ruskej agresie,“ uviedol v súvislosti s evakuačným letom vypraveným z Poľska francúzsky rezort diplomacie.

17:55 Putin nariadil zlepšenie kybernetickej bezpečnosti

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko čelí záplave kybernetických útokov zo Západu, ale úspešne ich odráža. Členom ruskej bezpečnostnej rady v piatok povedal, že „výzvy v tejto oblasti sú ešte naliehavejšie, vážnejšie a rozsiahlejšie“, pričom sa proti Rusku vedie vojna v informačnom priestore. „Kybernetická agresia proti nám, rovnako ako útok na Rusko sankciami, zlyhala,“ povedal tiež Putin.

Putin nariadil ruským predstaviteľom, aby „zdokonalili a zlepšili mechanizmy zaistenia informačnej bezpečnosti v kriticky dôležitých priemyselných zariadeniach, ktoré majú priamy vplyv na obranyschopnosť našej krajiny a stabilný rozvoj hospodárskej a sociálnej sféry“.

17:13 Nový dôkaz o masakroch v Buči: Rusi viedli mužov na popravu, všetci boli neozbrojení

Americký plátok The New York Times však po niekoľkých týždňov od oslobodenia mesta zverejnil videá, ktoré jasne dokazujú, že zverstva páchali Rusi.

Na jednom videu z 4. marca je vedieť, ako ruskí vojaci vedú v zástupe deviatich mužov so sklonenými hlavami. Niektorí majú ruky nad hlavou, iní sa držia opasku človeka pred sebou. Takto kráčajú, až kým ich muži nepostavia pred plot a donútia ľahnúť na zem. V tomto momente sa video končí. To, čo nasledovalo ďalej, sa novinári dozvedeli až od miestnych ľudí a preživšieho masakru.

Viac v článku:

16:27  Obrancovia v Azovstali dostali rozkaz prestať brániť Mariupoľ

Ukrajinskí obrancovia v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ dostali rozkaz ukončiť obranu mesta. Veliteľ ukrajinského bataliónu Azov Denys Prokopenko zverejnil krátke video z oceliarne, v ktorom hovorí, že najvyššie vojenské vedenie „vydalo rozkaz zachovať život a zdravie vojakov posádky a zastaviť obranu mesta“. Správa naznačuje, že zostávajúci bojovníci v Azovstali ho plánujú v blízkej budúcnosti opustiť, informuje televízia CNN s tým, že sa predpokladá, že v rozľahlom komplexe zostalo niekoľko stoviek bojovníkov.

Azovstaľ bol poslednou baštou ukrajinských síl v inak okupovanom Mariupoli a stal sa symbolom ukrajinského vzdoru napriek neprestajným ruským útokom.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok pre ruské médiá povedal, že s blokádou oceliarne pokračujú a že sa už vzdalo 1 908 ukrajinských vojakov, ktorí sa tam nachádzali. CNN pripomína, že tento počet nevedela nezávisle overiť.

16:09 Rusko sa už takmer úplne zmocnilo Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, oznámil Šojgu

„Oslobodenie Luhanskej ľudovej republiky sa blíži ku koncu,“ uviedol Šojgu na zasadnutí svojho rezortu.

Jedným z cieľom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu bola podľa ruského prezidenta Vladimira Putina aj ochrana rusky hovoriacich obyvateľov na Ukrajine, a to predovšetkým v Donbase, pripomína AFP.

Šéf ruského rezortu obrany okrem toho uviedol, že sa vzdalo už 1908 ukrajinských vojakov z obliehaného areálu oceliarní Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol, ktorý ruské sily podľa AFP dobyli koncom apríla, pričom ukrajinských vojakov zablokovali v rozsiahlom areáli oceliarní.

Šojgu tiež uviedol, že ukrajinské sily sa začiatkom mája pokúsili získať späť kontrolu nad Hadím ostrovom v Čiernom mori, ktorý ruské jednotky dobyli ešte na začiatku invázie. „Táto pochybná akcia sa skončila neúspechom,“ vyhlásil Šojgu.

14:54 Donbas sa premenil na peklo

Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom príhovore. Ako ďalej píše The Guardian, prezident tiež uviedol, že ruskí vojaci zabili veľa ľudí v regióne Černihiv na severe Ukrajiny.

Tiež obvinil Rusov z úmyselného a zločinného pokusu zabiť čo najviac Ukrajincov. 

14:24 Ukrajinský veľvyslanec obvinil kancelára Scholza z podlého uvažovania

Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk má dojem, že tamojší kancelár Olaf Scholz nechce Ukrajine dodávať ťažké zbrane. V rozhovore pre web rnd.de skritizoval Scholza za jeho neochotu poslať na Ukrajinu spomenuté zbrane, hoci nemecký parlament to schválil už pred tromi týždňami.

Melnyk tvrdí, že Scholz pravdepodobne „naťahuje čas“ a čaká na prímerie na Ukrajine, keď „už nebudú potrebné odvážne rozhodnutia“. „Je to podlé uvažovanie,“ poznamenal Melnyk na adresu Scholza.

Naopak, vyzdvihol vzťahy s nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom. Ten podľa neho patrí k tým, čo dodržia svoje sľuby. „Na začiatku vojny, keď sme riešili dodávku protitankových zbraní typu Matador, sme dostali prísľub z Habeckovho ministerstva do troch dní. Zaplatili sme 25 miliónov eur a bolo dodaných 5100 kusov. Ťažké zbrane sú však stále tabu,“ skonštatoval Melnyk. (SITA)

13:49 Šojgu: V reakcii na expanziu NATO vytvoríme nové základe na západe Ruska

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok vyhlásil, že Moskva v reakcii na rozširovanie NATO vytvorí nové vojenské základne na západe Ruska. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP.

„Do konca roka bude v oblasti Západného vojenského okruhu sformovaných 12 vojenských jednotiek a divízií,“ povedal Šojgu.

Rusko podľa AFP posilní svoje jednotky na západe krajiny v dôsledku rozhodnutia Fínska a Švédska, ktoré požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie. Obe krajiny sa rozhodli usilovať o členstvo v NATO aj napriek varovaniam z Kremľa. (TASR)

13:22 Obhajca ruského vojaka žiada súd o jeho oslobodenie

Právny zástupca ruského vojaka, ktorého na Ukrajine súdia za vojnové zločiny, vo svojej piatkovej záverečnej reči uviedol, že jeho klient „je nevinný“, a požiadal o jeho oslobodenie i napriek tomu, že sa k zabitiu civilistu priznal. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Domnievam sa, že (Vadim) Šišimarin nie je vinný zo zločinu, z ktorého je obvinený. Žiadam vás, aby ste môjho klienta oslobodili,“ povedal na súde jeho obhajca Viktor Ovsiannikov.

Prokurátor vo štvrtok požiadal sudcu, aby 21-ročnému Šišimarinovi, ktorý sa priznal k zabitiu 62-ročného civilistu v prvých dňoch vojenskej invázie, udelil „trest doživotného väzenia“.

Seržant Šišimarin je prvým ruským vojakom, ktorého na Ukrajine súdia za vojnové zločiny. „Priznávam svoju vinu… žiadam Vás o odpustenie,“ povedal Šišimarin vo štvrtok na súde v Kyjeve vdove po usmrtenom civilistovi. Verdikt súdu sa očakáva v pondelok. (TASR)

12:36 Rusko v sobotu preruší dodávky zemného plynu do Fínska

Dodávky ruského zemného plynu do Fínska sa v sobotu zastavia. V piatok to oznámil fínsky štátny energetický koncern Gasum. K prerušeniu dodávok má dôjsť v sobotu ráno o 6.00 h SELČ. TASR správu prevzala od agentúry Reuters. (TASR)

12:09 Zelenskyj je podľa čitateľov magazínu TIME najvplyvnejšia osobnosť roka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podľa čitateľov magazínu TIME najvplyvnejšou osobnosťou tohto roka. V hlasovaní 2022 TIME100, v ktorom čitatelia vyberajú osobnosti, ktoré by podľa nich mali byť na jeho zozname tohtoročných najvplyvnejších osobností, ukrajinská hlava štátu dostala 5 %, a teda 3,3 milióna hlasov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Na druhom mieste je miliardár a podnikateľ Elon Musk s 3,5 % hlasov a za ním nasleduje britský premiér Boris Johnson s 3,4 % hlasov.

Zelenskyj už skôr pre TIME uznal, že mnohí ľudia vo svete ho počas konfliktu s Ruskom pozorne sledujú. „Chápete, že sa pozerajú. Ste symbol. Potrebujete sa správať tak, ako sa musí správať hlava štátu,“ povedal. (SITA)

11:27 Taliansko: Proruskí hackeri zaútočili na vládne webové stránky

Proruskí hackeri zaútočili na webové stránky viacerých talianskych inštitúcií a ministerstiev, uviedla v piatok tamojšia polícia. TASR o tom informovala na základe správ od agentúr DPA a Reuters.

Kybernetický útok údajne spustila vo štvrtok okolo 22.00 h SELČ hackerská skupina Killnet. V piatok predpoludním stále nefungovala webová stránky talianskeho ministerstva zahraničných vecí či ministerstva kultúry a ďalších vládnych portálov.

K podobnému útoku došlo už 11. mája, pripomína Reuters. Minulý víkend talianska polícia oznámila, že zmarila kybernetický útok na súťaž Eurovízie v Turíne, v ktorej v sobotu 14. mája zvíťazili súťažiaci z Ukrajiny.

Mnohé západné vlády od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára zvýšili úroveň varovania pred kybernetickými útokmi, pripomína Reuters. Rusko popiera, že vykonáva útočné kybernetické operácie. (TASR)

10:34  V Sjevjerodonecku bolo v dôsledku ruského útoku zabitých 12 ľudí

Ruské sily zaútočili na mestá Lysyčansk a Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Informoval o tom v piatok gubernátor spomenutého regiónu Serhij Hajdaj.

Na Telegrame uviedol, že v Sjevjerodonecku bolo v dôsledku ruského útoku zabitých 12 ľudí a v celom regióne bolo zničených viac ako 60 domov. Dodal, že útok na Sjevjerodoneck „bol neúspešný, Rusi utrpeli personálne straty a ustúpili“. Jeho tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej piatkovej rannej aktualizácii taktiež uviedol, že Rusi sa pokúsili zaútočiť na Sjevjerodoneck, ale po utrpení strát sa stiahli. (SITA)

09:50 Britský rezort obrany: Rusko zrejme presunie svoje sily z Mariupola do Donbasu

Rusko pravdepodobne presunie svoje sily z ukrajinského prístavného mesta Mariupol do Donbasu ihneď po tom, ako toto dlho obliehané mesto strategicky zabezpečí. V najnovšej hodnotiacej správe to uviedlo britské ministerstvo obrany s tým, že pre tlak, ktorý je vyvíjaný na ruských veliteľov, sa tento presun zrejme uskutoční bez adekvátnej prípravy. TASR správu prevzala od denníka The Guardian.

Podľa britského rezortu obrany sa v areáli oceliarní Azovstaľ, ktorý bol poslednou baštou odporu ukrajinských vojakov v Rusmi zničenom Mariupole, vzdalo približne 1700 ukrajinských vojakov. Koľko ich ešte v oceliarňach zostáva, nie je jasné. No silný vzdor, ktorý Ukrajinci v Mariupole preukazovali už od začiatku vojny, znamená, že ruské jednotky z tejto oblasti sa musia prezbrojiť. Ide pritom o proces, ktorý môže trvať dlho, upozorňuje ministerstvo.

„Ihneď ako Rusko (strategicky) zabezpečí Mariupol, pravdepodobne presunie svoje jednotky do Donbasu, aby tam posilnili prebiehajúce operácie,“ uvádza britský rezort obrany. (TASR)

08:00 Donbas je úplne zničený

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Donbas na východe Ukrajiny je ruskými jednotkami úplne zničený. Súčasne Rusko obvinil z nezmyselného bombardovania, keďže v tejto oblasti zintenzívňuje svoju ofenzívu.

Zelenskyj podľa agentúry Reuters vo štvrtok večer vo videoposolstve informoval, že ukrajinskí vojaci stále pracujú na oslobodzovaní Charkovskej oblasti, zatiaľ čo sa Rusko snaží zvyšovať svoj tlak v Donbase.

„Je to tam peklo – a to nie je prehnané,“ povedal Zelenskyj. Dodal, že pri „brutálnom a absolútne nezmyselnom ostreľovaní“ mesta Severodoneck vo štvrtok zahynulo 12 ľudí a desiatky ďalších sú zranené.

Informoval tiež: „(Neustále) dochádza k úderom na Odeskú oblasť, na mestá v strednej Ukrajine. Donbas je úplne zničený.“

„Ide o úmyselný a zločinný pokus zabiť čo najviac Ukrajincov, zničiť čo najviac domov, sociálnych zariadení a podnikov,“ uviedol Zelenskyj podľa agentúry Reuters. (TASR)

Prehľad udalostí:

  • Prezident USA Joe Biden oznámil svoj zámer poskytnúť Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Informovala o tom v noci na piatok rozhlasová stanica Deutsche Welle. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že nový balík bude stáť 100 miliónov dolárov
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Donbas na východe Ukrajiny je ruskými jednotkami úplne zničený. Súčasne Rusko obvinil z nezmyselného bombardovania, keďže v tejto oblasti zintenzívňuje svoju ofenzívu.
  • Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril vo štvrtok obavy z toho, že konflikt na Ukrajine by sa mohol rozšíriť aj do ďalších krajín regiónu – predovšetkým do Moldavska. TASR prevzala správu z agentúry DPA.
  • Americká firma McDonald’s prevádzkujúca sieť reštaurácií má kupca pre svoje reštaurácie v Rusku. Spoločnosť informovala, že doterajší držiteľ licencie Alexander Govor, ktorý prevádzkuje 25 reštaurácií na Sibíri, súhlasil s kúpou 850 ruských reštaurácií McDonald’s a ich prevádzkovaním pod novým názvom.
Zdroje: TASR, SITA, BBC, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá