Ruská armáda ukladá v Záporožskej jadrovej elektrárni míny, tvrdí Kyjev

  • So správou prišla ukrajinská spravodajská služba
  • Jadrovú elektráreň v piatok zasiahla paľba, čo vyvolalo odsúdenie po celom svete
AKTUALNA SPRAVA, SVET STARTITUP
  • So správou prišla ukrajinská spravodajská služba
  • Jadrovú elektráreň v piatok zasiahla paľba, čo vyvolalo odsúdenie po celom svete

Ukrajinská spravodajská služba tvrdí, že ruská armáda ukladá míny v Záporožskej jadrovej elektrárni. Hovorca hlavného riaditeľstva spravodajskej služby ukrajinského rezortu obrany Andrij Jusov uviedol, že Rusi na územie elektrárne dopravujú zbrane, techniku a výbušniny.

Jadrovú elektráreň v piatok zasiahla paľba, čo vyvolalo odsúdenie po celom svete. Ukrajina hovorí, že išlo o ruskú paľbu a tvrdí, že stále existuje riziko úniku vodíka a požiaru. Informuje o tom portál news.sky.com.

Hrozí únik rádioaktivity

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom prevádzkujúca Záporožskú jadrovú elektráreň na juhu Ukrajiny uviedla, že elektráreň vážne poškodila paľba ruskej armády, čo viedlo k zastaveniu jedného reaktora.

Podľa firmy stále hrozí únik rádioaktivity. Ruská armáda elektráreň obsadila v marci, ale zostávajú v nej ukrajinskí zamestnanci. Ukrajina obviňuje ruské sily, že z oblasti elektrárne odpaľujú rakety. Informuje o tom portál bbc.com.

Firma Enerhoatom na komunikačnej platforme Telegram napísala, že piatková paľba vyvolala vážne riziko pre bezpečnú prevádzku elektrárne.

Dodala, že poškodený bol elektrický kábel. Civilisti z neďalekého mesta Nikopol, ktoré je pod ukrajinskou kontrolou, pre BBC tiež uviedli, že Rusi z oblasti elektrárne odpaľujú rakety a do objektu presúvajú vojenskú techniku.

Záporožská jadrová elektráreň sa nachádza v meste Enerhodar na ľavom brehu rieky Dneper. Aj britské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusko využíva túto oblasť na podnikanie útok a využíva výhodu toho, že elektráreň má štatút chránenej oblasti, čím znižujú riziko protiútokov zo strany ukrajinských síl.

V piatok 5. augusta sme ťa informovali o požiari, ktorý v elektrárni vypukol.

Podľa slov obidvoch strán, ako Ukrajiny, tak aj Ruska, požiar vznikol v dôsledku delostreleckej paľby, ktorá zasiahla jeden z blokov elektrárne. Spoločnosť Enerhoatom, ktorá je zodpovedná za prevádzku elektrárne, podľa Reuters uviedla, že ju zasiahli ruské vojenské sily.

Problémová oblasť

Ruská verzia uvádza, že útok na elektráreň bol vykonaný ukrajinskými jednotkami a poškodil dve elektrické vedenia, ktoré energiou zásobovali miestny rozvádzač.

Ruská, štátom riadená agentúra TASS útok zároveň označila za „opakovaný“ a uviedla, že bol vykonaný pomocou vojenských dronov. „Len čistým šťastím sme predišli humanitárnej katastrofe,“ uviedol pre TASS vysoko postavený ruský zdroj.

Strely len tak tak nezasiahli kritickú infraštruktúru elektrárne,“ dodáva. Zároveň tvrdí, že Rusko má k dispozícii fotografie a videá, ktoré dokazujú, že hovorí pravdu.

Portál iDnes ďalej informuje, že hasiči v súčasnosti požiar hasia a zatiaľ nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Údajné video z incidentu je priložené nižšie.

Záporožská jadrová elektráreň je problematická aj vo väčšom meradle. Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“.

Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou. Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk.

Zdroje: SITA, BBC, iDnes, Reuters, TASS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá