Rúška možno budeme nosiť ďalšie roky. Americká vláda dá pol milióna dolárov tomu, kto vymyslí pohodlnejšie rúška

  • Rúšok sa možno tak ľahko nezbavíme, tvrdia poprední veci
  • Americká vláda sa rozhodla vypísať výzvu na novú generáciu rúšok
  • Výhercovia si medzi sebou rozdelia pol milióna amerických dolárov
  • Američania aj napriek kritike postupne upúšťajú od povinného nosenia rúška
rúško
TASR/AP, Bob Edme
  • Rúšok sa možno tak ľahko nezbavíme, tvrdia poprední veci
  • Americká vláda sa rozhodla vypísať výzvu na novú generáciu rúšok
  • Výhercovia si medzi sebou rozdelia pol milióna amerických dolárov
  • Američania aj napriek kritike postupne upúšťajú od povinného nosenia rúška

Rúšok sa možno tak ľahko nezbavíme, tvrdia poprední veci. Hlavný lekársky poradca Bieleho domu Anthony Fauci odhadol, že rúška budeme pravdepodobne potrebovať ešte v budúcom roku.

ZLÁ SPRÁVA: K normálu sa len tak ľahko nevrátime. Rúška a sociálny dištanc tu budú ešte niekoľko rokov

Americká vláda preto vyhlásila výzvu Mask Innovation Challenge na „novú generáciu rúšok“, ktorú podporí sumou pol milióna amerických dolárov. Výzva bola vytvorená v spolupráci s Národným ústavom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH, organizácia spadajúca pod CDC) a Úrad pre pokročilý biomedicínsky výskum a vývoj (BARDA).

Inštitúcie zdôrazňujú, že nosenie rúšok alebo iných pokrývok dýchacích ciest stále vyžadujú mnohé vlády po celom svete, aby sa zabránilo prenosu respiračných chorôb. „Stále však existujú značné bariéry, ktoré znižujú celkové použitie masky. Medzi tieto bariéry patria problémy ako kontaktná dermatitída s dlhodobým opotrebovaním, fyzické nepohodlie, zahmlievanie okuliarov a ťažkosti s komunikáciou,“ píše sa vo výzve.

rúška, koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Víťazi si rozdelia pol milióna 

Iniciátori vyzvi upozorňujú, že mnohé ochranné prostriedky propagujú ochranné vlastnosti, ktoré neboli preukázané. „Celkovo je potrebné vyvinúť lepšie dizajny, materiály a technológie, ktoré budú pre nositeľa prijateľnejšie a ktoré zabezpečia kvantifikované parametre výkonu,“ píše sa vo výzve.

Cieľom výzvy Mask Innovation Challenge je zlepšiť komfort, úžitkové a ochranné schopnosti výrobkov, ktoré nosí široká verejnosť pri každodenných činnostiach. Víťazný návrh by mal preukázať schopnosť hromadnej výroby za nízku cenu, ktorú by mohla nosiť široká verejnosť, s cieľom poskytnúť ochranu pred patogénmi chorôb dýchacích ciest.

zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Výzva má dve fázy. V prvej fáze záujemcovia predložia návrhy a plány na prepracované rúška spĺňajúce kritériá súťaže do termínu 21. apríla. V druhej fáze budú súťažiaci požiadaní predložiť svoje riešenia na neznáme scenáre.

Agentúry uviedli, že ďalšie podrobnosti budú zverejnené v druhej fáze neskôr. Až 10 výhercov vo fáze získa 10 000 dolárov. V druhej fáze si 5 výhercov rozdelí 400 000 dolárov.

Rušia rúškové povinnosti 

Američania začali postupne uvoľňovať rúškové povinnosti. Prezident Joe Biden má len obmedzené právomoci na federálnej úrovni. Hneď v prvý deň vo funkcii zaviedol povinné nosenie rúška vo federálnych budovách a na federálnych pozemkoch.

Od povinných rúšok upustili štáty Texas, Michigan, Mississippi či Louisiana. Ďalší štát Alabama ruší povinné rúška od 9. apríla.

„Dovoľte mi, aby som bola úplne jasná, po 9. apríli nezachovám povinné rúška v platnosti,“ cituje CNBC guvernérku štátu Kay Ivey.  „Aj keď som presvedčená, že povinné rúška boli správnym krokom, rešpektujem aj tých, ktorí majú námietky, a domnievam sa, že to bol krok príliš ďaleko od prekročenia právomoci vlády.“

Uvoľnovanie opatrení vyvolalo kritiku u zdravotníkov a vedcov, ktorí tvrdia, že na uvoľnovanie ešte nie je správny čas. Uvoľnenie opatrení kritizoval aj samotný Biden, ktorý to označil ako „veľkú chybu“ a ako „uvažovanie neandertálcov.“

Zdroj: CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK