Ruská propaganda využíva influencerov na šírenie falošného obrazu. Mariupoľ sa stal hlavným javiskom
- Mariupoľ sa stáva miestom ruských propagandistov
- Obnova prebieha extrémne pomaly, no v praxi ide o nástroje pre kontrolu a vplyv

- Mariupoľ sa stáva miestom ruských propagandistov
- Obnova prebieha extrémne pomaly, no v praxi ide o nástroje pre kontrolu a vplyv
Na prvý pohľad to vyzerá ako zázrak. Ruskí influenceri sa prechádzajú po nových bulvároch Mariupoľa, natáčajú videá pri lesklých fasádach čerstvo postavených budov. Štátna televízia neúnavne opakuje, že mesto vstáva z popola ako fénix. Mariupoľ sa stal ukážkovým projektom ruskej propagandy. Dôkazom, že Moskva sa „stará“ o územia, ktoré ovládla.
Blogger školy a školské deti ako súčasť plánu
Ruské úrady aktívne využívajú influencerov a propagandistov na šírenie pozitívneho obrazu Mariupoľa. Podľa vyšetrovania CNN sa v okupovanom Mariupole konajú kurzy pre deti a mladých, ktoré ich učia, ako sa stať online tvárami propagandy. Školy pre „bloggerov“ vedie organizácia Donbass Media Centre (DMC), ktorá má napojenie na ruský štát a propagandistické platformy.
V Mariupole sa otvárajú centrá pre školákov vo veku od 14 do 17 rokov, kde sa učia točiť videá, fotografovať a „správne“ komunikovať na sociálnych sieťach. Program je financovaný grantmi z ruského prezidentského fondu.
Cieľ? Ukázať svetlú stránku okupácie. Pavel Karbovsky, jeden z učiteľov týchto kurzov, tvrdí, že nejde o propagandu, ale o „pravdu“. Na TikToku s úsmevom ukazuje nové paneláky so slovami: „Pozrite sa, čo Rusko buduje! Toto je Mariupoľ, naše ruské mesto!“
Rekonštrukcia bez kontextu
Videá miestnych influencerov ukazujú výstavbu, obnovu železničnej stanice či rekonštrukciu dramatického divadla – irónia osudu, keďže práve tam v roku 2022 zahynuli stovky civilistov pri ruskom nálete. Chýba však to najdôležitejšie: kontext. Nehovorí sa o tom, že až 90 % obytných budov bolo zničených počas ruskej invázie, alebo že desiatky tisíc civilistov zomreli. Ukrajina tvrdí, že Rusko aktívne zakrýva dôkazy o vojnových zločinoch.
No za kamerami a šikovne nasvietenými scénami sa skrýva iný svet. Svet, kde tisíce ľudí stále žijú v ruinách alebo v provizórnych ubytovniach. Svet, kde nové byty nie sú pre pôvodných obyvateľov, ale pre tých, ktorí majú peniaze a správne konexie. A svet, kde podľa novinárov z portálu Bumaga nebude Mariupoľ skutočne obnovený ešte najmenej 18 rokov.
Byty pre nikoho alebo niekoho iného
V roku 2022 predstavil ruský vicepremiér Marat Chusnullin plán obnovy Mariupoľa. Tvrdil, že celé mesto zrekonštruuje do troch rokov. O dva roky neskôr, vo februári 2024, s úsmevom vyhlásil, že „takmer všetky“ bytové domy sú už opravené. Ale realita bola iná.
Investigatíva ukázala, že obnova prebieha extrémne pomaly. Prioritou vôbec nie sú pôvodní obyvatelia, ale výstavba nových bytoviek určených na predaj. Často na miestach, kde kedysi stáli domovy ľudí, ktorí teraz nemajú kam ísť.
V praxi to znamená, že tisíce obyvateľov prišli o možnosť vrátiť sa do svojich domov. Na ich mieste vyrastajú „moderné rezidenčné komplexy“, ktoré sa predávajú za trhové ceny. Niektorí ľudia dostali byty, ktoré patria niekomu inému – konkrétne tým, ktorí si nestihli zaregistrovať nehnuteľnosť v ruskom katastri, a teda z pohľadu okupantov byt „nepatrí nikomu“.
Pred inváziou mal Mariupoľ 450-tisíc obyvateľov. Podľa údajov OSN a ukrajinských aj niektorých ruských úradov ich v decembri 2024 žilo v meste asi 375-tisíc – o 75-tisíc menej. Aj to napriek tvrdeniam, že sa sem sťahujú tisíce nových ruských obyvateľov.
Moderný potemkin
Obnova je ešte komplikovanejšia tým, že veľká časť budov bola určená nie na opravu, ale na demoláciu. Podľa ruských úradov ide o 527 budov, podľa Ukrajincov až o 1 100. Do februára 2025 bolo obnovených len 79 z nich – z toho 70 pre presídlených obyvateľov a deväť pre hypotéky.
Ak to pôjde týmto tempom, Mariupoľ nebude zrekonštruovaný skôr než v roku 2043. A to sú len obytné budovy – infraštruktúra ako voda, plyn, kanalizácia alebo elektrina ešte nie je ani poriadne na pláne.
Nové domy sú navyše často výškové a moderné – ale určené skôr pre kameru než pre ľudí. Výstavba súkromných domov prebieha ešte pomalšie: ročne sa obnoví len 5 % z tých, ktoré boli zničené. Ak sa nič nezmení, potrvá do roku 2042, kým sa dostanú do pôvodného stavu.
Ak sa teda Mariupoľ stáva symbolom niečoho, tak nie obnovy, ale Potemkinovej dediny 21. storočia. Fasády pre influencerov, kulisy pre propagandu – a za tým tisíce ľudí bez domova, bez nádeje a bez budúcnosti.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: CNN, Bumaga, Meduza