Ruská stíhačka narušila vzdušný priestor NATO. Situácia je skutočne vážna, tvrdí estónsky minister

  • Tanker Jaguar odmietol zastaviť námornej hliadke
  • Potom došlo ku krátkemu narušeniu vzdušného priestoru NATO
  • Prípad vyvolal obavy z eskalácie v regióne
Suchoj 27 a
  • Tanker Jaguar odmietol zastaviť námornej hliadke
  • Potom došlo ku krátkemu narušeniu vzdušného priestoru NATO
  • Prípad vyvolal obavy z eskalácie v regióne

Estónsko obvinilo Rusko z narušenia svojho vzdušného priestoru po tom, čo sa estónske námorníctvo pokúsilo zastaviť ropný tanker Jaguar smerujúci do Ruska. Plavidlo, ktoré je vedené na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva, sa nachádzalo v medzinárodných vodách medzi Estónskom a Fínskom. Keď odmietlo spolupracovať, estónske hliadkové lode ho eskortovali až do ruských vôd, informuje agentúra Reuters.

„Ruská federácia vyslala stíhačku, aby preverila situáciu, a táto stíhačka narušila vzdušný priestor NATO na približne jednu minútu,“ povedal estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna počas tlačovej konferencie v Turecku.

Tanker Jaguar patrí podľa západných krajín do tzv. „tieňovej flotily“ Ruska – siete viac ako 100 lodí, ktoré sa vyhýbajú medzinárodným sankciám plavbou bez vlajky a bez poistného krytia od západných inštitúcií. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť vývoz ruskej ropy a palív do krajín ako Čína a India napriek platným obmedzeniam.

Estónsko reagovalo, Rusko hovorí o ohrození slobody pohybu

Podľa estónskych námorných síl sa loď nachádzala v blízkosti ostrova Naissaar pri Tallinne, keď s ňou nadviazali rádiové spojenie. „Toto je estónska vojnová loď… zmeňte kurz na 105 okamžite,“ zaznelo podľa nahrávky z mostíka tankera. Loď odmietla spoluprácu a pokračovala smerom k Rusku.

V tom momente sa objavil ruský stíhací lietadlový SU-35, ktorý podľa estónskych úradov na chvíľu narušil ich vzdušný priestor, píše denník The Moscow Times.

Videozáznamy zverejnené na sieti X zachytávajú prítomnosť estónskeho hliadkového plavidla, vrtuľníka a lietadla v blízkosti tankera. Počas incidentu bolo počuť aj hlas v hindčine a ruštine, ktorý informoval o blízkosti vojenského lietadla. Práve tieto zábery potvrdzujú identifikáciu lode ako Jaguar.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ na incident nereagovalo. Moskva však dlhodobo tvrdí, že všetky jej lode majú voľný pohyb v Baltskom mori a akékoľvek pokusy o ich zastavenie sú „nebezpečné a neprijateľné“. Kremeľ tiež tvrdí, že sankcie sú pokusom Západu o oslabenie ruskej ekonomiky a o narušenie jej vplyvu na svetovom trhu s energiami.

Napätie rastie: obavy v Litve a reakcia NATO

Znepokojenie nad incidentom vyjadrili aj susedné krajiny. Litovský premiér Gintautas Paluckas vyhlásil: „Pravdepodobnosť vážnej eskalácie v Baltskom mori rastie.“ Podľa neho Rusko jasne naznačuje, že je pripravené svoje ropné trasy brániť. Fínsko medzitým obvinilo ruské lode z nebezpečného správania v regióne.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte potvrdil, že Aliancia je v úzkom kontakte s Estónskom. NATO vyslalo stíhacie lietadlá z misie vzdušnej polície v Baltskom regióne, ktoré mali monitorovať situáciu. Zároveň zdôraznil, že Aliancia je pripravená konať, ak by sa podobné incidenty opakovali alebo eskalovali.

Tieňová flotila ako výzva pre Západ

Incident prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo Estónsko zadržalo tanker Kiwala, ktorý bol taktiež podozrivý z plavby bez platnej registrácie. Loď bola prepustená až po potvrdení jej zápisu v Džibuti. Jaguar, ktorý podľa Estónska pláva bez národnosti, sa aktuálne nachádza pri ruskom prístave Primorsk.

Západné krajiny považujú „tieňovú flotilu“ za strategický nástroj Ruska na obchádzanie sankcií a financovanie vojnového úsilia. Británia nedávno zaviedla nové opatrenia obmedzujúce prístup týchto lodí do svojich prístavov. Cieľom je obmedziť schopnosť Kremľa financovať vojnu na Ukrajine.

Ako povedal estónsky minister Tsahkna: „Musíme si uvedomiť, že Ruská federácia sa oficiálne spája s tieňovou flotilou. Situácia je skutočne vážna.“

Zatiaľ nie je jasné, či Estónsko konalo samostatne, alebo na základe mandátu NATO. Spojené štáty medzitým opakovane deklarovali, že v prípade pokračujúcej ruskej neochoty sú pripravené „pritvrdiť v oblasti sankcií“. Podľa niektorých diplomatických zdrojov vo Washingtone je možné, že udalosť urýchli rokovania o ďalších kolektívnych opatreniach v rámci Aliancie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Reuters, The Times of Moscow

Najnovšie videá

Trendové videá