Ruská vakcína je účinná a nemá vážne negatívne efekty

  • Ruská vakcína vytvára reakciu protilátok a nemá vážne negatívne efekty, uvádza Lancet
  • Odborníci tvrdia, že je potrebné ďalšie dlhodobé testovanie
putin
SITA via AP/Alexei Druzhinin
  • Ruská vakcína vytvára reakciu protilátok a nemá vážne negatívne efekty, uvádza Lancet
  • Odborníci tvrdia, že je potrebné ďalšie dlhodobé testovanie

Skoré výsledky testov potenciálnej ruskej vakcíny dokazujú, že vytvára protilátkovú reakciu a nemá vážne negatívne účinky. Potvrdila to štúdia v uznávanom medicínskom žurnále Lancet. Jej autori však upozorňujú, že je potrebné ďalšie testovanie.

Lekári v Rusku vykonali testy vakcíny v dvoch nemocniciach, a to na 76 zdravých dobrovoľníkoch vo veku 18 – 60 rokov. Podľa štúdie v Lancete boli testované vakcínové formulácie „bezpečné a dobre tolerované“. „Dva 42-dňové testy, zahŕňajúce 38 zdravých dospelých v každom, nezistili medzi účastníkmi žiadne závažné nepriaznivé účinky a potvrdili, že kandidáti na vakcíny vyvolávajú protilátkovú odpoveď,“ uvádzajú autori štúdie.

testy na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Matthias Schrader file

Efektívnosť a dlhotrvajúcu bezpečnosť vakcíny je však potrebné ďalej testovať. „Sú potrebné veľké, dlhodobé testy, vrátane porovnania s placebom, a ďalšie monitorovanie, aby sa určilo, že je vakcína dlhodobo bezpečná a účinná pri prevencii nákazy ochorením COVID-19,“ píšu tiež odborníci.

Vakcína, ktorú v Rusku nazývajú Sputnik V, je prvá na svete, ktorú zaregistrovali na použitie proti koronavírusu. Stalo sa tak v auguste a krok okamžite u odborníkov kritiku a pochyby o jej bezpečnosti a účinnosti, keďže ju Rusi schválili len po dvoch fázach klinických testov na malom počte ľudí a nezverejnili k nej žiadne dáta. Štúdia v Lancete je prvý prípad, keď výsledky testov zverejnila rešpektovaná medzinárodná publikácia.

Svetová odborníčka na zdravie radí ako sexovať počas pandémie. Dokonca zverejnila návod

Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu RDIF, ktorý financuje výskum spojený s vakcínou, štúdiu v Lancete pre televíziu CNBC označil ako potvrdenie úsilia jeho krajiny. „Je veľmi dôležité zdieľať informácie so svetom. Výsledky boli veľmi dobré, štúdia v podstate ukázala, že je tu veľmi silná reakcia protilátok aj imunitných buniek,“ vyjadril sa.

Ako tiež uviedol, Rusko plánuje koncom októbra zverejniť dáta z tretej fázy testovania, ktorú začalo koncom augusta, a pripravuje sa na export vakcíny aj do zahraničia v čase okolo novembra.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech