Ruské najmodernejšie bojové vozidlo sveta malo Kremľu pomôcť vyhrať na Ukrajine. Namiesto toho totálne zlyhalo

  • Unikátne bojové vozidlo pechoty, ktoré využívajú ruskí výsadkári má problémy pre slabé pancierovanie
  • Rusi stratili už 1/4 týchto vozidiel, ktoré mali pred inváziou
  • Vyniká ale v palebnej sile
BMD-4M
Wikimedia/Vitalij V. Kuzmin
  • Unikátne bojové vozidlo pechoty, ktoré využívajú ruskí výsadkári má problémy pre slabé pancierovanie
  • Rusi stratili už 1/4 týchto vozidiel, ktoré mali pred inváziou
  • Vyniká ale v palebnej sile

Nasadenie ruských bojových vozidiel pechoty BMD-4M na Ukrajine malo byť udalosťou, ktorá mala vážky váhy prekloniť výrazne na stranu ruského agresora. Army Recognition vtedy uvádzal, že sa jedná pravdepodobne najlepšie bojové vozidlo pechoty pre výsadkárov. Obojživelný stroj, ktorý je možné vysadiť zo vzduchu pomocou padákov nemajú ani Spojené štáty, ani armády Európy.

V skutočnosti na bojisku žiadny prevrat nenarobilo a ukázalo sa, že je ľahkou korisťou pre ukrajinské delostrelectvo, prenosné protitankové strely, ako je Javelin či samovražedné drony. Rusko tak prišlo už o ¼ BMD-4M, ktoré sú považované za najmodernejšie stroje z radov BMD.

Onet uvádza, že za neúspechom na bojisku stojí slabé pancierovanie vozidiel, ktoré sú zraniteľné nielen pri zásahu, ale aj voči mínam. Dôvodom, prečo je tak slabo opancierované, je doktrína ruských výsadkových vojsk. Tá predpokladá bleskový útok a prekvapenie nepriateľa. Teda rýchly útok na nič netušiaceho nepriateľa, ktorý nebude mať možnosť brániť sa.

To ale na Ukrajine neplatí. „Nevýhodou vozidla je príliš slabé pancierovanie, najmä ak vezmeme do úvahy podmienky, v ktorých sa používa vo vojne s Ukrajinou, keď taktické jednotky vzdušných síl nemôžu počítať s tým, že prekvapia nepriateľa, narazia na dobre organizovaný odpor,“ uvádza portál.

Slabé pancierovanie je zrejme dôsledkom znižovania hmotnosti vozidla, tak, aby bolo vhodné na nasadenie zo vzduchu.

Podľa nezávislých expertov z portálu Oryx, ktorí analyzujú straty oboch strán konfliktu na Ukrajine, Rusko stratilo už 116 BMD-4M. Z toho 96 bolo zničených, 6 poškodených, 2 poškodené a opustené, 12 zajatých.

Rusko malo pred začiatkom agresie na Ukrajine k dispozícii približne 400 týchto vozidiel. Stratilo tak už viac ako ¼ svojej pred inváznej sily BMD-4M.

BMD-4M

BMD-4M je najmodernejším vozidlom s rodiny BMD, ktoré používajú ruskí výsadkári. Vyvinuté je na základe svojho predchodcu BDM-4, ktorý ale skončil neúspechom, pretože sa len veľmi málo líšil od vozidiel BDM-1 a BDM-2.

BDM-4M je modernizáciou predchádzajúceho modelu. Vozidlo dostalo vylepšený podvozok a čiastočne aj konštrukciu, ktorá zabezpečuje lepšie vlastnosti a ovládateľnosť. Novinkou je aj vylepšený desaťvalcový motor.

Jeho výroba sa začala v roku 2012, do služby vstúpil v roku 2016.

BMD-4M_front_left_view
zdroj: Wikimedia/Vitalij V. Kuzmin

Posádku tvoria traja ľudia – vodič, strelec a veliteľ. V zadnom priestore je miesto na prepravu ďalších šiestich vojakov.

Pohybovať sa dokáže aj pod vodou, a to rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu.

Vozidlo má chrániť šesť dymových granátov, ktoré ho majú maskovať.

Stále vyniká palebnou silou 

V čom ale vozidlo nesklamalo, je jeho palebná sila, tá je naozaj pôsobivá. BMD-4M disponuje hlavnou zbraňou 100 mm kanónom 2A70. Sekundárne zbrane tvorí 30mm rýchlopalný kanón 2A72 a guľomet 7,62mm.

Hlavná zbraň je vybavená nabíjacím automatom, so zásobou 34 nábojov. Zbraň má dostrel 4 000 m a môže viesť paľbu rýchlosťou 10 rán za minútu. Niektoré zdroje hovoria až o dostrele 7 000 m v záležitosti od typu munície. Kanón dokáže vystreliť štandardnú muníciu, ako aj vysoko výbušnú muníciu HEI, či laserom navádzané náboje.

BMD-4M si dokáže poradiť s ľudskou silou nepriateľa, ako i opevnenými pozíciami či bunkrami. Nemalé problémy dokáže narobiť aj tankom a iným obrneným vozidlám.

Vozidlo je navyše vybavené pokročilou optikou vrátane moderného pozorovacieho zariadenia veliteľa s nočným. Vďaka tomu sa zvyšuje schopnosť detekcie objektov na bojisku.

Zdroje: Army Recognition, Onet, Oryx

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá