Ruské referendá sú v plnom prúde, Ukrajinci ich však ignorujú

  • Rusko započalo v okupovaných oblastiach voľby o pripojení k federácii
  • Tamojší obyvatelia ich však ignorujú
  • Niektorí z nich sú nútení odovzdať podpisy
putin referendá
TASR/AP/Pavel Bednyakov, Unsplash/Arnaud Jaegers
  • Rusko započalo v okupovaných oblastiach voľby o pripojení k federácii
  • Tamojší obyvatelia ich však ignorujú
  • Niektorí z nich sú nútení odovzdať podpisy

Obyvatelia Ruskom okupovaných území na Ukrajine ignorujú referendá organizované miestnymi samosprávami dosadenými Moskvou, uviedli v piatok ukrajinskí predstavitelia. Ako však zároveň pripustili, v niektorých prípadoch sú obyvatelia týchto oblastí nútení hlasovať. TASR správu prevzala od americkej televíznej stanice CNN.

Podozrivé praktiky

Hlasovanie v referendách v samozvaných republikách Doneckej a Luhanskej a v častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti sa začalo v piatok v ranných hodinách.

Obyvatelia spomínaných oblastí sa do utorka budúceho týždňa môžu rozhodnúť, či sú za alebo proti pričleneniu sa k Ruskej federácii. Referendá, ktoré neuznáva Ukrajina ani západné krajiny, potrvajú do utorka.

Tu nie je referendum v pravom slova zmysle. Toto je imitácia. Miestni obyvatelia to ignorujú. Niektorí ľudia sú jednoducho prinútení hlasovať. Boli tu autobusy s ľuďmi privezenými z Krymu, aby odovzdali hlasovacie lístky,“ povedal pre CNN predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov.

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) podľa vlastných vyjadrení odhalila dokumenty preukazujúce, že Ruskom podporovaná samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) plánovala rozšíriť elektorát zapojením občanov mladších než 18 rokov.

S cieľom posilniť kontrolu nad volebnou účasťou predstavitelia DĽR rozhodli, že neplnoletých by mali do referendových miestností sprevádzať ich rodičia, opatrovníci alebo zástupcovia detských domovov, dodala SBU.

Pod krídlami Matičky Rus

Proruskí predstavitelia v okupovaných oblastiach Ukrajiny nadšene presadzujú referendá ako historickú zmenu, konštatuje CNN.
Predseda Moskvou dosadenej samosprávy Chersonskej oblasti Vladimir Saldo po hlasovaní v referende vyjadril presvedčenie, že ako súčasť Ruskej federácie bude oblasť „chránená v každom smere“.

putin rusko oslavy krym
zdroj: TASR/Vladimir Astapkovich/Sputnik Pool Photo via AP

Cítim úctu a dôveru, že to, o čo sme tak dlho bojovali, sa konečne napĺňa. Toto je návrat domov. Návrat do veľkého Ruska. Dnes sa tvoria dejiny,“ povedal po odovzdaní svojho hlasu v referende líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin.

Referendá podporil aj samotný Vladimir Putin vo svojom televíznom príhovore, v ktorom zároveň ohlásil aj často skloňovanú čiastočnú mobilizáciu. Putin uviedol, že „Rusko plne podporí rozhodnutia obyvateľov zo Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti“.

Fiktívne rozhodnutie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však spochybnil význam týchto oznámení o organizovaní referend v oblastiach Ukrajiny, ktoré ovládajú Moskvou podporovaní separatisti alebo sú okupované ruskými inváznymi vojskami, uvádza TASR. 

„Našu pozíciu nezmení žiaden hukot ani oznámenia. Bránime Ukrajinu, oslobodzujeme našu krajinu a hlavne neprejavujeme nijakú slabosť,“ uviedol Zelenskyj v utorok večer v pravidelnom večernom videopríhovore k národu.

Zelenskyj, vojaci
zdroj: TASR/AP

Utorkové „mimoriadne správy“ o pripravovaných pseudoreferendách podľa neho neprinášajú nič nové a Moskva a jej spojenci s nimi neprišli po prvý raz.

Severoatlantická aliancia a Spojené štáty taktiež v utorok odsúdili proruskými úradmi plánované referendá o anexii častí Ukrajiny ako „fiktívne“ a vyhlásili, že ich výsledky neuznajú. V rovnakom zmysle sa vyjadrili aj Európska únia, Nemecko, Francúzsko a mnohé ďalšie západné krajiny.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá