Ruskí vojaci omylom odpálili dve rakety, musia zaplatiť desiatky miliónov rubľov

  • Obaja vojaci zatiaľ splatili 3000 rubľov (cca 42 eur)
  • Rakety zničili bránu a časť steny hangáru, jednu raketu, ako aj špeciálne kontrolné zariadenia
ruskí vojaci
Ilustračná foto: TASR
  • Obaja vojaci zatiaľ splatili 3000 rubľov (cca 42 eur)
  • Rakety zničili bránu a časť steny hangáru, jednu raketu, ako aj špeciálne kontrolné zariadenia

Celkom 31 miliónov rubľov (cca 439-tisíc eur) majú ruskému ministerstvu obrany zaplatiť dvaja vojaci, ktorí pred dvoma rokmi na anektovanom území Krymu omylom odpálili dve letecké rakety. O verdikte vojenského súdu informoval denník Kommersant. Obaja vojaci zatiaľ splatili 3000 rubľov (cca 42 eur).

Vojenskí technici Nikolaj Zverev a Alexej Čebanov dostali v októbri 2017 za úlohu skontrolovať dve rakety Ch-29TD (v kóde NATO AS-14 Kedge), odpaľované z lietadiel proti pozemným cieľom.

Škody vyčíslené na viac než 600-tisíc eur

Pri kontrole na špeciálnom zariadení v hangári na vojenskom letisku pri meste Saky sa ale podľa verdiktu nedržali predpisov a stanovených postupov, a tak odpálili pyropatrony, ktoré naštartovali obe približne štyri metre dlhé a 700 kilogramov ťažké rakety. Tie zničili bránu a časť steny hangáru, ešte jednu raketu Ch-29TD, ako aj špeciálne kontrolné zariadenia.

zdroj: Ilustračná foto: TASR

Ministerstvo vyčíslilo škody na 46,6 milióna rubľov (cca 661-tisíc eur). Súd však niektoré položky neuznal, napríklad zariadenie na kontrolu rakiet, ktoré je podľa neho možné opraviť.

V minulosti došlo ešte k väčšiemu omylu

Sumy, ktoré majú vojaci z Krymu zaplatiť pravdepodobne zrážkami zo mzdy, ani zďaleka nie sú rekordné, napísal Kommersant. Ministerstvo obrany tento rok vysúdilo čiastku 597,5 milióna rubľov (cca 8,5 milióna eur) od plukovníka a podplukovníka, ktorí sa podieľali na objednaní a zaplatení laserového systému pre imitáciu streľby, ktorý ale nebol z Nemecka dodaný kvôli západným sankciám proti Rusku.

K rekordmanom patrí aj bývalý veliteľ ruského rádiolokátora včasnej výstrahy v Bielorusku, plukovník Vitalij Martynov, ktorý má podľa rozsudku vojenského súdu zaplatiť ministerstvu 201,5 milióna rubľov (cca 2,8 milióna eur). Toľko si vyúčtovalo za fiktívne opravy.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech