Rusko nasadilo „najrýchlejšiu“ jadrovú raketu na svete. Letí šesťkrát rýchlejšie ako zvuk

  • Rusko nasadzuje nové jadrové rakety „vzduch-vzduch“, tvrdia americké spravodajské služby
  • R-37M je najrýchlejšia nasadená strela „vzduch-vzduch" na svete
Ilustračné foto ruskej rakety
  • Rusko nasadzuje nové jadrové rakety „vzduch-vzduch“, tvrdia americké spravodajské služby
  • R-37M je najrýchlejšia nasadená strela „vzduch-vzduch" na svete

Rusko nasadzuje nové jadrové rakety „vzduch-vzduch“ ako súčasť celkového rozširovania svojich jadrových síl, uvádza sa v hodnotení Obrannej spravodajskej služby Pentagónu (DIA). Informoval o tom portál TWZ.

Jadrové rakety „vzduch-vzduch“ boli súčasťou arzenálu Sovietskeho zväzu počas studenej vojny. Ich súčasný stav v rámci ruských Vzdušno-vzdušných síl (VKS) je málo známy, o to zaujímavejšie je odhalenie americkej agentúry. 

Tieto informácie sú zverejnené v neutajovanom hodnotení celosvetových hrozieb DIA z roku 2025, ktoré bolo predložené Podvýboru pre ozbrojené sily pre spravodajské služby a špeciálne operácie Snemovne reprezentantov Spojených štátov a sú dostupné online.

Nový variant R-37M

Podľa tejto správy: „Rusko rozširuje svoje jadrové sily pridávaním nových spôsobilostí vrátane jadrových rakiet vzduch-vzduch a nových jadrových systémov. Rusko pravdepodobne udržiava jadrový arzenál približne 1 550 rozmiestnených strategických hlavíc a až 2 000 nestrategických hlavíc.“

Analytici sa domnievajú, že Rusi nasadzujú nový variant rakety R-37M, zbrane „vzduch-vzduch“ s dlhým doletom, ktorá bola pôvodne vyvinutá v roku 2010. V kruhoch NATO je známa ako AA-13 „Axehead“. R-37M je najrýchlejšia strela „vzduch-vzduch“ na svete, schopná dosiahnuť rýchlosť až Mach 6, píše portál Interesting Engineering.

Hoci presná konfigurácia modelu schopného niesť jadrové zbrane zostáva utajená, veľká 60-kilogramová hlavica R-37M poskytuje dostatočný objem na integráciu miniaturizovaného jadrového užitočného zaťaženia, teda jadrovej hlavice, ktorá je oveľa menšia a ľahšia.

Keď ju z veľkých výšok odpália stíhačky MiG-31BM, dokáže zasiahnuť ciele na vzdialenosť blížiacu sa 400 kilometrov. Tento dosah prekonajú iba čínske rakety „vzduch-vzduch“ PL-XX. 

„Terminátor“ vo vzduchu

Pri detailnom pohľade na R-37M je vidieť, že je poháňaná dvojpulzným raketovým motorom na tuhé palivo, ktoré ju ženie smerom k cieľu, zatiaľ čo raketa prijíma informáciu o strede dráhy letu z odpaľovacieho lietadla.

Ruská raketa je ako super presný „lovec“ vo vzduchu. Jej úlohou je zlikvidovať dôležité lietadlá, ako sú tie, čo varujú pred nebezpečenstvom (AWACS), tankovacie lietadlá a systémy elektronického boja ešte predtým, ako môžu ohroziť ruský vzdušný priestor.

Viacvrstvový navádzací systém rakety zahŕňa inerciálnu navigáciu, aktualizácie v strede kurzu a aktívne radarové navádzanie, čo zabezpečuje presné cielenie v extrémnych vzdialenostiach. Má vysoké zrýchlenie. 

Jediné lietadlo vyzbrojené štyrmi raketami R-37M s jadrovými hlavicami by mohlo potenciálne odradiť celé letky nepriateľských stíhačiek, zachytiť salvy riadených striel alebo zničiť roje bezpilotných leteckých systémov.

Výhoda pri stealth technológiách a rojoch dronov

Prvé pokusy o vývoj rakiet „vzduch-vzduch“ sa objavili počas druhej svetovej vojny, keď Nemci experimentovali s neriadenými raketami.

Počas vrcholu studenej vojny boli určené na ničenie skupiny bombardérov. Boli to zbrane s plošným účinkom.

Podľa TWZ dnes takéto bombardovacie formácie nie sú také relevantné, ale skutočnosť, že sa nemožno dostať do dosahu výbuchu a fragmentácie raketovej hlavice na zničenie cieľa, by sa v modernej dobe mohla považovať za výhodu, pravdepodobne proti stealth lietadlám, ktoré sa dajú odhaliť, ale je ťažké ich zamerať, najmä malým radarom na rakete počas jej záverečnej útočnej fázy. Ďalšou možnosťou sú podľa portálu roje dronov a vlny riadených striel. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TWZ, armedservices.house.gov, Interesting Engineering

Najnovšie videá

Trendové videá