Ruská delegácia pri piatkových mierových rokovaniach v Istanbule uviedla, že prímerie môže nastať iba v prípade, keď Ukrajina stiahne svojich vojakov zo všetkých regiónov, na ktoré si robí nárok Moskva.
Predložila aj ďalšie návrhy, ktoré presahujú podmienky návrhu mierovej dohody preloženej minulý mesiac Spojenými štátmi po konzultáciách s Ruskom. Informujú o tom agentúry Bloomberg a Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovormi, informuje čtk.
Moskva chce neutralitu Ukrajiny a právne uznanie anektovaných území
Moskva požaduje od Kyjeva tiež neutrálny status Ukrajiny, kedy na jej území by nemali byť žiadne cudzie vojská ani zbrane hromadného ničenia. Ukrajina sa má vzdať požiadavky na vojnové reparácie od Ruska.
Anektovaný Krym a regióny čiastočne okupované Moskvou by mali byť na medzinárodnej úrovni uznané ako ruské a Ukrajina má stiahnuť svojich vojakov z týchto území.
Rokovania nepriniesli dohodu o prímerí, len výmenu väzňov
Rozhovory v Istanbule boli prvým priamym kontaktom medzi oboma stranami po troch rokoch. Stranám sa však nepodarilo dohodnúť na prímerí a rokovania sa skončili iba dohodou o výmene väzňov. Ukrajinský zdroj v piatok uviedol, že Rusi si kládli podmienky, ktoré označil za „nesplniteľné“. Ďalšie podrobnosti sa však nezverejnili.
Ruské požiadavky presahujú americký návrh dohody
Podľa ukrajinského zdroja agentúry Reuters ruská strana požaduje stiahnutie ukrajinských vojsk z Doneckej, Záporožskej, Chersonskej a Luhanskej oblasti Ukrajiny, až potom môže nastať pokoj zbraní. Tieto regióny sú z veľkej časti alebo čiastočne pod kontrolou ruských síl, ale ukrajinské jednotky stále bojujú o udržanie zvyšných častí regiónov. V návrhu americkej dohody nebola žiadna takáto požiadavka.
V americkom návrhu mierovej dohody chýbajú tiež požiadavky na neutralitu Ukrajiny a dokument predpokladá, že Ukrajina dostane odškodnenie. V návrhu Spojených štátov sa potom uvádza, že USA by formálne uznali Krym ako súčasť Ruska, zatiaľ čo pri ostatných okupovaných oblastiach by išlo len o faktické uznanie ich kontroly Ruskom – nie o právne uznanie. Návrh nehovoril ani o medzinárodnom uznaní.
Kremeľ mlčí, Kyjev spochybňuje úprimnosť Moskvy
Ruskí predstavitelia podľa zdroja odovzdali požiadavky iba ústne. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na dnešnom stretnutí s novinármi na otázku na podmienky, ktoré Moskva predložila, uviedol, že nič nebude komentovať a rokovania musia prebiehať za zatvorenými dverami. Šéf ruskej delegácie v piatok po skončení stretnutia vyjadril spokojnosť a uviedol, že Moskva je ochotná s Kyjevom ďalej rokovať.
Ukrajina už skôr uviedla, že postoj Ruska pri vyjednávaní v Istanbule ukázal, že Rusko to s mierom nemyslí vážne. Európski spojenci Kyjeva tlačia na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na Rusko uvalil nové sankcie.
Americký návrh bol pripravený v apríli po tom, ako Trumpov vyslanec Steve Witkoff odletel do Moskvy na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.