Rusko prekračuje doterajšie hranice: Krajina chce ťažiť ropu na chránenom kontinente

  • Environmentalisti bijú na poplach
  • Ťažba ropy na Antarktíde by mohla zdevastovať kontinent
ťažba ropy na antarktíde
Ilustračné foto Archív Canva
  • Environmentalisti bijú na poplach
  • Ťažba ropy na Antarktíde by mohla zdevastovať kontinent

Novodobá zlatá horúčka, ktorú predstavuje ťažba ropy, v posledných rokoch naberá na obrátkach. Všetky svetové veľmoci sa snažia nájsť si čo najlepšie a najnovšie zdroje ropy. Tentokrát to však vyzerá, že Rusko prekročilo hranice. A mnohým odborníkom sa to vôbec nepáči. 

Podľa nedávnych správ Rusko objavilo značné zásoby ropy a zemného plynu na území Antarktídy. Toto územie však nie je pod ich jurisdikciou a zároveň podlieha striktným medzinárodným zákonom.

Ochrancovia prírody preto bijú na poplach. Antarktída je totiž chránený kontinent a ťažba ropy by mohla zdevastovať už tak citlivé prostredie. Britský denník The Telegraph informuje, že podľa odhadov množstvo zdrojov pod antarktickým povrchom by mohlo predstavovať desaťnásobok celkovej produkcie ropy zo Severného mora za posledných päť desaťročí.

Vedecký výskum vs. ťažba roby

Legislatíva spojená s Antarktídou jasne zakazuje akúkoľvek ťažbu minerálnych surovín vrátane ropy. Tento zákaz bol stanovený Zmluvou o Antarktíde z roku 1959. Má za úlohu zabezpečiť, že kontinent bude slúžiť výhradne pre mierové účely a nebude predmetom medzinárodných sporov.

Správa o tomto objave bola pripísaná ruskej geologickej výskumnej spoločnosti RosGeo, ktorá pôsobí v hraničných oblastiach Britskej Antarktídy. Ako vysvetľuje portál Forbes, vedci boj o Antarktídu využili vo svoj prospech. Zo zamrznutého kontinentu si spravili „vedecké pieskovisko“, ktoré im poskytlo jedinečný priestor na výskumy.

Ak by niekto chcel, podobne ako Rusko, ťažiť ropu na Antarktíde, narazí na právne prekážky. Zmluva o Antarktídu si dala záležať na tom, aby v medzinárodných dohodách boli jasne stanovené hranice.

Podľa denníku The Telegraph má David Rutley, zástupca ministra zahraničných vecí pre Ameriku a Karibik, za to, že ruskej strane ide primárne o vedecký výskum. Avšak odborník na Antarktídu Klaus Dodds z Royal Holloway College má iný pohľad, uvádzajúc, že ruské aktivity sa viac orientujú na prieskum ropy a zemného plynu než na vedecké účely.

Dodds tiež upozorňuje, že ruské úsilie by mohlo viesť k budúcim pokusom o ťažbu, čo by mohlo podkopať normy súvisiace s vedeckým výskumom v oblasti. Okrem toho, zmluvné nároky iných krajín, ako Čile a Argentína, by mohli vzniknúť znovu, ak by sa potvrdila aktivita Ruska v regióne. Ruské vyhlásenia sa snažia situáciu stabilizovať, avšak ďalšie vrty by mohli vyvolávať nové medzinárodné napätia.

Ruský ropný priemysel ohrozuje aj Baltské more

Fínska pohraničná stráž varovala pred zvýšeným rizikom rozsiahleho úniku ropy do Baltského mora. Deje sa to v dôsledku využívania Ruskej „tieňovej flotily“. Tankerov totiž obchádzajú západné sankcie pri vývoze ropy. Podľa agentúry AFP, odkiaľ TASR prevzala správu, tankery s nejasným vlastníctvom a nedostatočným poistením umožňujú Rusku pokračovať v exporte ropy napriek embargu.

Mikko Simola z fínskej pohraničnej stráže upozornil, že stav a počet týchto starých tankerov, ktoré pravidelne prechádzajú cez Fínsky záliv, zvyšuje riziko nehôd. Navyše, neznalosť severných ľadových podmienok lodí pod vlajkami štátov ako Kamerun či Belize podľa neho zvyšuje pravdepodobnosť environmentálnej katastrofy.

Fínska pohraničná stráž zintenzívnila svoju aktivitu v tejto oblasti po ruskej invázii na Ukrajinu a zavedení sankcií proti Rusku.

Zdroje: The Telegraph, Forbes, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá