Rusko prichádza s virtuálnou realitou pre kravy a má jasný cieľ

  • Virtuálna realita môže zvýšiť produkciu mlieka a ovplyvniť kvalitu mäsa
  • Otázne je, kedy môžeme očakávať virtuálnu realitu pre sliepky, či ošípané
VR KRAVY
msh.mosreg.ru, unsplash.com
  • Virtuálna realita môže zvýšiť produkciu mlieka a ovplyvniť kvalitu mäsa
  • Otázne je, kedy môžeme očakávať virtuálnu realitu pre sliepky, či ošípané

Rusko je plné kontroverzie a absurdných ideí. Kto by ale tušil, že príde ako prvé  práve s testovaním najnovších technológií v poľnohospodárstve? Ruské Ministerstvo poľnohospodárstva a jedla zverejnilo svoje najnovšie inovácie. Na kravách testujú virtuálnu realitu.

zdroj: mosreg

Chcú bojovať proti depresii kráv

Vieme, že kravy majú podmienky, ktoré nie sú úplne najšťastnejšie a preto táto inovácia môže stimulovať mozog kráv aspoň takýmto spôsobom. Chovateľské podmienky mnohokrát kravám nedovoľujú ani vidieť zelenú trávu. Headset prispôsobený priamo na anatómiu hlavy kravy ponúka program, ktorý kravám pomôže predstaviť si krajšie prostredie, než v ktorom sa práve nachádzajú.

zdroj: unsplash

Za zlú kvalitu môže aj stres

Stres kráv sa môže podľa štúdií v minulosti odrážať aj na kvalite mäsa, mlieka a iných kravských produktov. Pri strese sa môže zvýšiť hladina cortizolu aj adrenalínu v krvi. Hodnoty sa môžu ukázať aj na množstve vyprodukovaného mlieka. Práve preto si ruskí farmári myslia, že môžu zlepšiť chovné kvality aj takýmto spôsobom.

Premietali im letné pole

Stádo dojníc malo na hlavách špeciálne upravené VR súpravy, cez ktoré videli „unikátny simulačný program letného poľa“. Ktovie, či dobudúcna budú mať kravy na výber z viacerých programov, alebo to bude dané podľa ich nálady. Jedno je však jasné, už teraz sa vie, že to má na produkciu pozitívny vplyv.

zdroj: unsplash

Virtuálna realita prináša prvé  výsledky

Virtuálnu realitu testovali na farme RusMoloko v Ramenskom okrese. Pôvodné testy údajne zvýšili „celkovú emočnú náladu stáda“. Vedci teraz preskúmajú efekty programu v rámci dlhodobej štúdie. Vývojári podľa BBC údajne dúfajú v rozšírenie projektu, ak bude naďalej prinášať pozitívne výsledky. Otázne je tak, či budú všetky zvieratá na farmách mať na hlave virtuálnu realitu. Nabudúce tak možno príde virtuálna realita ja pre sliepky, či prasce.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá