Rusko rozmiestnilo na hraniciach krajiny NATO systémy taktických jadrových zbraní. Experti bijú na poplach

  • Rusi mali vytvoriť novú raketovú jednotku
  • Má byť odpoveďou na vstup Fínska do NATO
  • Brigáda disponuje Iskandermi
Putin Iskander
Ilustračná fotografia, TASR/AP, Sergei Savostyanov, Russian Eastern Military District Press Office
  • Rusi mali vytvoriť novú raketovú jednotku
  • Má byť odpoveďou na vstup Fínska do NATO
  • Brigáda disponuje Iskandermi

Ruská armáda rozmiestnila pozdĺž hranice s Fínskom systémy, ktoré sú schopné niesť taktické jadrové zbrane. Ide o systém Iskander, ktorý dokáže odpaľovať riadené strely i balistické rakety krátkeho dosahu. Niesť môžu viaceré typy hlavíc, aj jadrové.

Systémy s jadrovými schopnosťami mali byť rozmiestnené v pohraničnej Karélii, informuje ruská Izvestija s odvolaním sa na zdroje z ruského ministerstva obrany. Nasadenie Iskandera a vytvorenie samostatnej raketovej brigády, ktorá ich má spravovať, má byť odpoveďou na vstup Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO).

„Ak nastanú najhoršie časy, raketová brigáda s istotou povie svoje slovo a vyrieši úlohy, ktoré sa vzťahujú na sily NATO, ktoré predstavujú hrozbu,“ uviedol pre Izvestija bývalý veliteľ Baltskej flotily, admirál Vladimir Valuev.

Fínsko má jednu z najlepšie pripravených armád NATO

Helsinky opustili svoj neutrálny status a rozhodli sa vyhľadať ochranu Aliancie práve kvôli ruskej agresii na Ukrajine a svojej historickej skúsenosti.

Práve Fínsko disponuje jednou z najsilnejších armád v NATO. Muži musia absolvovať povinnú vojenskú službu. Vojaci sú cvičení aj na zvládnutie arktických podmienok. Armáda 280 000 vojakov, pričom ďalších 870 000 ostáva v rezervách

Okrem toho sa Fínsko pýši jedným z najsilnejších delostrelectiev v Aliancii.

Moscow Times uvádza, že vlastní okolo 1 500 kusov delostrelectva. Okolo 700 húfnic, 700 mínometov veľkého kalibru a 100 raketových systémov.

Silu ukazuje aj letectvo, stíhačky F/A-18 Hornet by mali čoskoro nahradiť americké stíhačky F-35 v počte 64 kusov.

Očakáva sa, že vďaka vstupu Fínska by bolo ľahšie brániť pobaltské štáty, ktoré patria k možným cieľom ruskej agresie. Vojenských plánovačov dlhodobo trápilo, že ak by sa ruskej armáde podarilo obsadiť Suwalského koridor, Pobaltie by ostalo bez posíl. Vstupom Fínska do NATO sa táto obava zmenšila. Helsinky sú od Tallinnu vzdialené vzdušnou čiarou len 88 kilometrov.

Iskander majú aj v Kaliningrade

Experti nepochybujú, že sa Rusko naozaj chystá na potencionálny konflikt s NATO. Analytici z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedli, že o tom svedčí práve novovzniknutý Leningradský vojenský okruh, ktorého je motorizovaná brigáda s Iskandermi súčasťou

Okruh vznikol dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozdelil západného vojenského okruhu na Moskovský a Leningradský vojenský okruh. Prvý menovaný zahŕňa a kontroluje pohraničné oblasti s Ukrajinou.

Patria doň územia Belgorod, Brjansk, Vladimir, Voronež, Ivanovo, Kaluga, Kostroma, Kursk, Lipeck, Moskva, Nižný Novgorod, Orel, Riazan, Smolensk, Tambov, Tver, Tula a Jaroslavľské oblasti.

Iskander
zdroj: Flickr/Ak Pk

Leningradský vojenský okruh slúži na kontrolovanie území pri hraniciach s Alianciou. Patria doň územia Karélskej republiky, Komiskej republiky, Archangeľskej, Vologdskej, Kaliningradskej, Leningradskej, Murmanskej, Novgorodskej a Pskovskej oblasti, Petrohradu, ako aj Nenetského autonómneho okruhu.

Aj ruskí vojaci v Kaliningrade, teda v ruskej exkláve medzi Litvou a Poľskom, majú disponovať systémom Iskander.

„Prebiehajúce ruské vojenské reformy a expanzia sú pravdepodobne určené na prípravu Ruska na potenciálnu budúcu konvenčnú konfrontáciu s NATO,“ uviedli analytici vo správe.

Experti tvrdia, že Rusko svoje reformy ospravedlňuje práve tvrdením, že len reaguje na rozširovanie Aliancie. To má potvrdzovať už dobre známy naratív Kremľu, v ktorom tvrdí, že Rusko sa len bráni agresii Aliancie. Ruskí propagandisti neustále opakujú, že vojna na Ukrajine je vojnou Ruska a NATO a že Aliancia chce zničiť existenciu Ruska.

Kremeľ chce týmito krokmi zároveň štáty NATO odstrašiť a jeho cieľom je, aby upustili od rozširovania vlastných obranných kapacít.

Viacerí experti aj predstavitelia armád Aliancie varovali, že Rusko sa pripravuje na vojnu s NATO. Svedčiť o tom má tempo, akým Rusko prezbrojuje, to prekonáva potreby vojny na Ukrajine. Podľa odhadov nemeckej rozviedky sa Rusom darí rekonštruovať svoje sily. A to až do takej miery, že by mohli byť schopní zaútočiť na Alianciu už v roku 2026. Nemci tiež došli k záveru, že Rusko sa aktívne pripravuje na vojenský stret s NATO. 

S podobným časovým údajom prišli aj Poliaci, ktorí tvrdia, že Európe ostávajú posledné tri roky, aby sa pripravila na vojenský stret s Ruskom.

Zdroje: Izvestija, Moscow Times, CEPA, ISW

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá