Rusko sa má po vojne rozpadnúť na 34 štátov

  • Na Fóre Slobodných národov zaznelo, že krajina by sa mala rozdeliť na 34 štátov
  • Putin je vraj len diktátor
  • Budúcnosťou Ruska má byť pravá demokracia
putin usmievajúci sa na fotke a teoretické rozdelenie ruska
TASR/AP/Mikhail Metzel, Twitter/Visegrad24
  • Na Fóre Slobodných národov zaznelo, že krajina by sa mala rozdeliť na 34 štátov
  • Putin je vraj len diktátor
  • Budúcnosťou Ruska má byť pravá demokracia

Rusko musí byť po vojne na Ukrajine „dekolonizované, deimperializované a deputinizované“. Ako referuje web TV Nova, takýto názor zaznel na Fóre Slobodných národov Ruska, ktoré sa minulý víkend uskutočnilo v Prahe. Zástupcovia týchto národov si predstavujú, že Rusko sa po páde prezidenta Vladimira Putina rozdelí na 34 samostatných štátov.

34 štátov

Na Fóre Slobodných národov Ruska sa zúčastnili zástupcovia protikremeľskej opozície. Tí majú jasnú predstavu, aké zmeny by v ich krajine mali nastať.

Zhodli sa, že nech už Putinov pád bude vyzerať akokoľvek, bezprostredne po ňom musí nasledovať „dekolonizácia, deimperializácia a deputinizácia“, pričom nový ruský režim má byť demokratický v pravom zmysle slova.

Hlavným predpokladom má byť ukončenie vojny na Ukrajine. Následne by mohlo vzniknúť až 34 samostatných štátov, najväčšie z nich na Sibíri, pričom súčasná ruská metropola by v prípade rozdelenia Ruska bola súčasťou menšej Moskovskej republiky.

putin rusko oslavy krym
zdroj: TASR/Vladimir Astapkovich/Sputnik Pool Photo via AP

Účastníci fóra prijali taktiež Pražskú deklaráciu, ktorá sa Kremľu pravdepodobne nebude páčiť. „Ruská federácia je teroristický štát, ktorého stáročné koloniálne praktiky, ako bolo nútené vysťahovávanie alebo genocída, urobili z neuveriteľného množstva domorodcov obete historickej nespravodlivosti. Náš ľud zatiahli do vojnových zločinov. Pre túto imperialistickú politiku sankcie dopadajú i na nás, sme ohrození civilizačnou izoláciou a možno i kompletným vymiznutím,“ uvádza sa v deklarácii.

Fórum Slobodných národov Ruska je projekt ruských občanov odsudzujúcich vojnu na Ukrajine. Po prvý raz sa uskutočnilo v máji v poľskej Varšave, ďalšie stretnutie by sa malo konať v litovskej Klajpede. Prahu si organizátori podľa ich slov vybrali kvôli tomu, lebo má „minulosť v boji proti diktatúre a za slobodu“.

Moskva je len príživník

Fóra sa zúčastnili okrem predstaviteľov ruskej opozície aj členovia rôznych regionálnych hnutí, aktivisti, odborníci a dokonca bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, píše Euromaidanpress.

Podľa účastníkov je Putin len „zlým kráľom“, ktorý vytvoril diktatúru postavenú okolo prosperujúcej metropoly. Táto metropola, teda Moskva, len „pumpuje zdroje z okolitých kolónií“ a využíva ich na „ukojenie imperialistických ambícií“.

rusko moskva putin vojna prehliadka
zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Táto agresívna politika viedla k vzniku najväčšej vojny za posledných 80 rokov,“ tvrdia organizátori. Zároveň by mali mať podľa nich všetci občania Ruskej federácie právo na politickú, ekonomickú a kultúrnu slobodu, presne tak, ako je zakotvené v deklarácii ľudských práv OSN, informuje ďalej Euromaidanpress.

Spomínané rozdelenie Ruska má byť podľa účastníkov založené na medzinárodnom práve a na práve národov na sebaurčenie, ktoré má korene v Charte OSN.

Reprezentanti etnických skupín sa uchyľujú k tomuto riešeniu, pretože si myslia, že „akcie Moskvy doviedli Rusko na pokraj chaosu a občianskej vojny“ a jedinou možnou nádejou na de-eskaláciu situácie je už spomenutá „kontrolovaná dekolonizácia Ruskej federácie“.

Zdroje: TASR, Euromaidanpress

Najnovšie videá

Trendové videá