Rusko sa nikam neponáhľa a urobí to, čo musí, tvrdí Putin. Boje sa tak skoro neskončia

  • Rusko pokračuje v ofenzíve na Ukrajine, „neponáhľa“ sa, tvrdí Putin
  • Vyhlásil tiež, že Rusko do operácií na Ukrajine zapája len dobrovoľných zmluvných vojakov
Vladimir Putin a ukrajinskí vojaci
Vladimir Putin TASR/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP Photo/Kostiantyn Liberov
  • Rusko pokračuje v ofenzíve na Ukrajine, „neponáhľa“ sa, tvrdí Putin
  • Vyhlásil tiež, že Rusko do operácií na Ukrajine zapája len dobrovoľných zmluvných vojakov

Rusko bude pokračovať vo vojenskej operácii na Ukrajine a vo svojom pláne nebude robiť zmeny napriek protiofenzíve ozbrojených síl Kyjeva.

Uviedol to v piatok ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého sa Moskva s plnením stanovených cieľov „neponáhľa“. Informácie priniesli agentúry AP a AFP.

Ďalšie vyhrážanie

Hlavným cieľom ruskej operácie je podľa šéfa Kremľa naďalej „oslobodenie“ celého územia východoukrajinského priemyselného regiónu Donbas.

„Naše ofenzívne operácie v samotnom Donbase sa nezastavujú. Idú pomalým tempom… ruská armáda obsadzuje stále nové a nové územia,“ povedal Putin novinárom po summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom Samarkande.

Vyhlásil tiež, že Rusko do operácií na Ukrajine zapája len dobrovoľných zmluvných vojakov a nebojuje s plnou armádou. Ukrajinské sily obvinil z pokusov o „teroristické činy“ a poškodzovanie ruskej civilnej infraštruktúry.

„V reakcii na to sme celkom zdržanliví, zatiaľ,“ dodal. „Ak sa situácia bude naďalej vyvíjať takto, reakcia bude vážnejšia.“

Putin okrem toho ocenil úsilie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o ukončenie vojny na Ukrajine. Tvrdí však, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nie je pripravený viesť mierové rozhovory, informovala agentúra Reuters.

Nekompromisný Kremeľ

Indický premiér Naréndra Módí počas piatkového osobného stretnutia povedal ruskému vodcovi  Putinovi, že „súčasnosť nie je érou vojen“. Ako referuje spravodajský web CNN, tieto slová sa javia ako priame odmietnutie invázie na Ukrajinu.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

„Viem, že dnešná éra nie je vojnová a veľakrát sme s vami telefonicky hovorili na tému, že demokracia, diplomacia a dialóg sú všetky tieto veci, ktoré sa dotýkajú sveta,“ povedal Módí Putinovi na samite Šanghajskej organizácie spolupráce v uzbeckom Samarkande.

Módí tiež podľa indického ministerstva zahraničných vecí zdôraznil potrebu dialógu ako cesty k mieru. „V kontexte trvajúceho konfliktu na Ukrajine premiér zopakoval svoju výzvu na skoré zastavenie nepriateľských akcií a potrebu dialógu a diplomacie,“ uvádza sa vo vyhlásení indického ministerstva zahraničných vecí.

Vladimir putin tlieska
zdroj: TASR/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Kremeľ uviedol, že Putin povedal Módímu, že Rusko „urobí všetko“ pre ukončenie konfliktu na Ukrajine, a ruský prezident uviedol, že chápe „obavy indického lídra“.

Krvavé zločiny

Pri útokoch na ukrajinskom území okupovanom ruskými silami v piatok podľa separatistických predstaviteľov zahynuli najmenej štyria úradníci dosadení Moskvou.  TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Separatisti obvinili Kyjev, že vedie kampaň terorizmu a „krvavých zločinov“ za frontovou líniou na území kontrolovanom Ruskom.

V Luhansku pri bombovom útoku zomreli vo svojich kanceláriách generálny prokurátor samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Sergej Gorenko a jeho námestníčka Jekaterina Steglenková. Potvrdil to na sociálnej sieti Telegram najvyšší predstaviteľ LĽR Leonid Pasečnik.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak na Twitteri pripísal ich smrť buď organizovanému zločinu, alebo možnej čistke, v snahe zbaviť sa svedkov „vojnových zločinov“. Ukrajina už dávnejšie uviedla, že sa zameria na spolupracovníkov okupantov.

Ruská okupačná správa oznámila, že v noci boli pri „dvojitej vražde“ zabití Oleg Bojko, zástupca vedúceho správy prístavného mesta Berďansk, a jeho manželka Ľudmila, ktorá viedla komisiu pripravujúcu referendum o pripojení Záporožskej oblasti k Rusku.

Záporožie
zdroj: TASR

Šéf proruskej správy Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij vo vyhlásení adresovanom Kyjevu uviedol, že páchatelia sú „podlí zbabelci s krvou nevinných ľudí na vašich rukách“. Podrobnosti o okolnostiach ich smrti agentúra Reuters nemohla overiť.

Tretí útok pomocou rakiet na sídlo okupačnej správy v Chersone zabil najmenej jednu osobu a zranil niekoľkých úradníkov. Kyjev sa k útokom bezprostredne nevyjadril.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá