Rusko sa pustilo do súboja voči NATO, tvrdí predstaviteľ EÚ. Trump tiež varuje

  • Rusi menia nepriateľa, odteraz sa budú snažiť ľud presvedčiť, že bojujú s celou Alianciou
  • Dôvodom sú tanky, ktoré sú obranný prostriedok pred ruskou agresiou
Vladimir Putin, Joe Biden a Olaf Scholz s tankom Leopard 2
SITA/AP, Ilya Pitalev, Susan Walsh, Moritz Frankenberg
  • Rusi menia nepriateľa, odteraz sa budú snažiť ľud presvedčiť, že bojujú s celou Alianciou
  • Dôvodom sú tanky, ktoré sú obranný prostriedok pred ruskou agresiou

Dodávku západných tankov na Ukrajinu využije ruský prezident Vladimir Putin, aby občanov presvedčil, že Ruská federácia už nebojuje len proti Kyjevu, ale aj voči Severoatlantickej aliancii (NATO), myslí si generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Stefano Sannino.

Myšlienku, že ide o vojnu Ruska a Aliancie, už dlhodobo pretláčajú provládni propagandisti.

„Myslím si, že najnovší posun, čo sa týka dodávok zbraní, je len vývojom situácie a toho, že Rusko začalo posúvať vojnu na odlišnú úroveň,“ povedal Sannini v piatok.

Európska únia podľa jeho slov vojnu na odlišnú úroveň neposúva, dáva však príležitosť na záchranu životov a umožňuje Ukrajincom brániť sa, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na správu agentúry AP.

nemecký tank Leopard
zdroj: Dvishub/U.S. Army, Lacey Justinger

Nemecko tento týždeň avizovalo, že na Ukrajinu pošle tanky Leopard 2 v počte 14 kusov, ktoré majú Ukrajincom pomôcť bojovať s nevyprovokovanou ruskou agresiou. Ďalšie tanky dodajú európski spojenci, ktorí ich majú vo výzbroji svojich armád.

Pásové vozidlá sa rozhodol darovať aj Washington, ktorý na Ukrajinu pošle 31 svojich tankov Abrams. Bez odpovede nezostala ani Británia, ktorá dodá 14 tankov Challenger 2.

Vášnivé reakcie z Moskvy

Dodávka tankov v Moskve vyvolala vášnivé reakcie. Putinov hovorca Dmitrij Peskov najskôr tvrdil, že tanky „zhoria ako všetky ostatné“, neskôr pritvrdil a povedal, že ide o zapojenie do konfliktu.  

„Európske hlavné mestá a Washington neustále vydávajú vyhlásenia, že posielanie rôznych druhov zbraní vrátane tankov v žiadnom prípade neznamená zapojenie do nepriateľských akcií. S týmto dôrazne nesúhlasíme. V Moskve sa to vníma ako priama účasť v konflikte a vidíme, že sa to rozrastá,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom.

Ruskí propagandisti zašli ešte ďalej a vyzývali k bombardovaniu Berlína.

„Považujeme Nemecko za stranu konfliktu, pri tankoch, ktoré sa objavia na Ukrajine, budeme zvažovať údery na nemecké územie, základne a miesta ako na legitímne ciele,“ uviedol známy propagandista Vladimir Solovjov. Propagandista prirovnal Nemcov k nacistom a tvrdil, že musia byť porazení.

Washington tvrdí, že ide o obranu, Trump nesúhlasí 

Washington ale tvrdí, že zaslanie tankov nie je eskalačné, keďže ide o obranný prostriedok.

Americký prezident Joe Biden uviedol, že tento krok odporučil aj americký minister obrany Lloyd Austin, keďže „dodávka tankov pomôže Ukrajine brániť svoje územie a dosahovať strategické ciele“. Prezident dodal, že tanky budú slúžiť na obranné účely a nepredstavujú pre Rusko „žiadne ofenzívne nebezpečenstvo“.

Bývalý prezident Donald Trump si ale myslí opak a na svojej sociálnej sieti Truth Social uviedol, že rozhodnutie môže situáciu eskalovať.

„Najskôr prídu tanky, potom pridajú jadrové rakety. Ukončite túto šialenú vojnu hneď. Tak ľahké je to urobiť!“ napísal vo štvrtok bývalý prezident, ktorý si v minulosti pripísal rozporuplné výroky o vojne na Ukrajine.

Najskôr ruského prezidenta vychválil, neskôr tvrdil, že je to tragédia pre ukrajinský ľud a navrhoval bombardovanie ruských tankov a neskôr tvrdil, že keby bol on prezident, konflikt by sa nezačal.

Americký tank Abrams
zdroj: Dvishub/U.S. Air Force, Julio A. Olivencia

Okrem Veľkej Británie, Spojených štátov a Nemecka už aj ďalšie krajiny avizovali, že poskytnú svoje tanky. Štyri Leopardy 2 má poskytnúť Kanada, Poľsko dodá Ukrajine okrem 14 tankov typu Leopard 2 aj ďalších 60 modernizovaných tankov PT-91.

Leopardy 2 dodá aj Nórsko, ale zatiaľ nespresnilo ich počet. Očakáva sa, že tak urobí aj Španielsko či Fínsko.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá