Rusko sa vyhráža odvetou. Za zhabaný majetok sa pomstia

  • Rusko v stredu varovalo Západ
  • Za zhabanie ruského majetku sa vyhráža odvetou
  • Ukrajine sa podarilo medzitým oslobodiť 144 vojakov
putin
Vladimir Putin, TASR/Alexander Shcherbak, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Rusko v stredu varovalo Západ
  • Za zhabanie ruského majetku sa vyhráža odvetou
  • Ukrajine sa podarilo medzitým oslobodiť 144 vojakov

Rusko v stredu naznačilo, že ak západné krajiny zhabú jeho zahraničné aktíva vrátane devízových rezerv ruskej centrálnej banky v hodnote 300 miliárd dolárov, mohlo by v rámci odvety skonfiškovať západné aktíva a podniky v Rusku. Informuje o tom TASR, ktorá čerpala zo správy agentúry Reuters.

Obrana Ruska

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na stredajšom tlačovom brífingu varovala, že Rusko bude prípadné zmrazenie svojich aktív v zahraničí považovať za „nezákonný a nepriateľský útok, čo ho bude oprávňovať podniknúť odvetné kroky na ochranu svojich záujmov“.

„Nemali by sme zabudnúť na zahraničné aktíva západných krajín, podniky a občanov na území našej krajiny,“ povedala v tejto súvislosti Zacharovová.

Putin prezerajúci si dokumenty
zdroj: SITA/Maxim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ale aj ďalší západní politici už navrhli zhabanie ruských aktív v zahraničí a ich použitie na povojnovú obnovu Ukrajiny.

Oslobodenie

Počas toho ako sa Rusko vyhráža Západu, Ukrajina v rámci dosiaľ najväčšej výmeny zajatcov oslobodila 144 vojakov. Na komunikačnej platforme Telegram o tom informovalo ukrajinské ministerstvo obrany.

Medzi oslobodenými sa nachádza i 95 obrancov mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, vrátane 43 bojovníkov z bataliónu Azov. Väčšina prepustených vojakov je ťažko zranená. Najstarší z prepustených má 65 rokov, najmladší iba 19.

Avšak ruskí vojaci sa nevzdávajú a rozhadzujú protipechotné míny v Lysyčansku v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na regionálneho šéfa vojenskej správy Serhija Hajdaja.

„Sú mimoriadne nebezpečné, pretože ležia kdekoľvek. Každé dieťa alebo civilista, ktorý sa vyberie pre humanitárnu pomoc, na ne môže stúpiť a zomrieť alebo prísť o končatinu,“ povedal Hajdaj, ktorý dodal, že bombardovanie mesta trvá vo dne i v noci.

Azovstal (vojaci)
zdroj: TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Postup nepriateľa

V Lasyčansku zostalo asi 15-tisíc obyvateľov, ktorí podľa Hajdaja dostávajú humanitárnu pomoc. Tá je podľa neho navrhnutá tak, aby vydržala dva týždne, no v skutočnosti vydrží len týždeň.

Lysyčansk je poslednou baštou ukrajinskej armády v Luhanskej oblasti. Hajdaj poznamenal, že prípadná strata mesta by predstavovala prehratú bitku, ale nie vojnu. Zostal však optimistický, čo sa týka možnosti, že ukrajinské sily spôsobia ruským jednotkám veľké straty.

„Je možné, že pri útoku na Lysyčansk prídu o toľko techniky a jednotiek, že už nebudú môcť plnohodnotne viesť útočné operácie. My zatiaľ získame viac západných zbraní, ktoré porazia nášho nepriateľa. My sa nezastavíme a začneme s deokupáciou,“ skonštatoval Hajdaj.

Rusi sa zároveň snažia postúpiť k mestu Bachmut, ktoré leží približne 50 kilometrov západne od Lysyčanska, a dosiahli určitý pokrok južne od mesta, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP

„Nepriateľ je čiastočne úspešný neďaleko cesty E-40,“ konštatoval generálny štáb. Niektorí ukrajinskí predstavitelia označujú E-40 za „cestu života“, pretože je dôležitá pre zásobovanie vojakov a evakuáciu civilistov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá