Rusko spustilo najväčšie vojenské cvičenie od konca Sovietskeho zväzu. USA je v pozore

  • Rusko zahájilo v Beringovom mori najväčšie vojenské cvičenie od konca Sovietskeho zväzu
  • Neďaleko USA sú tak desiatky lodí, lietadiel i jadrová ponorka
Russia_Navy_Exercise546225674044
Ruské námorníctvo cvičí neďaleko pobrežia USA. Foto: TASR/Sputnik/Alexei Druzhinin
  • Rusko zahájilo v Beringovom mori najväčšie vojenské cvičenie od konca Sovietskeho zväzu
  • Neďaleko USA sú tak desiatky lodí, lietadiel i jadrová ponorka

„Viaceré rybárske lode, ktoré pôsobia v Beringovom mori, nás informovali, že narazili na tieto plavidlá a boli znepokojené,“ citujú svetové média i tlačové agentúry hovorcu americkej pobrežnej stráže Kipa Wadlowa. Stretnúť celú ruskú flotilu, ktorá tu skúša riadené strely, veru nemusí byť pre americkú, rybársku loď nič príjemné.

Najväčšie cvičenie od Sovietskych čias

Rusko poslalo do Beringovho mora, ktoré oddeľuje Rusko od americkej Aljašky, viac ako 50 vojnových lodí a zhruba 40 lietadiel – oznámil šéf ruského námorníctva, admirál Nikolai Yevmenov. Okrem toho sa cvičení zúčastnila aj ruská, jadrová ponorka Omsk. Spoločne s flotilou tu testuje odpaľovanie riadených strel onyx na vytýčené ciele.

zdroj: Ruský prezident a najvyšší veliteľ ruských ozbrojených síl Vladimir Putin sleduje cvičenie ruskej flotily. Foto: TASR/Sputnik/Alexei Druzhinin

Ide o najväčšie vojenské cvičenie v oblasti od konca Sovietskeho zväzu, teda najväčšie v moderných dejinách Ruska. Ako sa i niektorí vysoko postavení vojenskí predstavitelia vyjadrili: Ukážka toho, že nespíme a vieme byť tam, kde chceme.

USA boli o tomto tréningu, ktorý sa odohráva len niekoľko desiatok míľ od ich pobrežia, informovaní. Wadlow však dodáva, že Rusi ich neinformovali o veľkosti, teda počtoch zúčastnených plavidiel, a ani o nejakých konkrétnostiach, dokonca ani o čase od kedy do kedy bude cvičenie prebiehať. Americkú verejnosť ubezpečil, že situáciu pozornej monitorujú.

Vzťahy medzi USA a Ruskom nie sú posledné roky ideálne. Situácia sa stala obzvlášť napätá po ukrajinskom euromajdane a následnom prevzatí ukrajinského Krymu Ruskom v roku 2014. Mnohí hovoria o druhej Studenej vojne, ktorá bola kedysi medzi Sovietskym zväzom a USA. Dve mocnosti sa zas akoby potrebujú predbiehať a niečo si vzájomne dokazovať.

Poklad menom Arktída

Rusi informovali, že si zvykajú na arktické priestory a posledné roky sa viac zamerali aj na obranu tejto oblasti. Okrem podobných cvičení to zahrňuje napríklad vybudovanie systéme proti-vzdušnej obrany.

O dôležitosti arktickej oblasti sa už predtým vyjadril aj samotný prezident Vladimír Putin. Práve tu by sa totiž mala nachádzať ešte zhruba štvrtina neobjavených nálezisk zemného plynu i ropy na svete. Putin odhadol toto arktické bohatstvo na desiatky biliónov dolárov.

HROZBA VOJNY: Medzi európskou krajinou a Tureckom sa schyľuje k vojne. Európa je v pozore a hrozí sankciami

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech