Žiadna vojna zatiaľ nehrozí. Rusko začne sťahovať svoje vojská, ktoré boli v blízkosti hraníc na Ukrajine

  • Rusko stiahne svoje vojská, ktoré sa nachádzali v blízkosti hraníc s Ukrajinou
  • Rozhodnutie pre agentúru potvrdil ruský minister obrany Sergej Kužugetovič Šojgu
  • Minister obrany uviedol, že ciele na Ukrajine boli splnené
  • Šojgu uviedol, že ruské vojska sa začnú sťahovať a vracať na svoje pôvodné stanoviská od 23. apríla
Ukraine750921401446
TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Rusko stiahne svoje vojská, ktoré sa nachádzali v blízkosti hraníc s Ukrajinou
  • Rozhodnutie pre agentúru potvrdil ruský minister obrany Sergej Kužugetovič Šojgu
  • Minister obrany uviedol, že ciele na Ukrajine boli splnené
  • Šojgu uviedol, že ruské vojska sa začnú sťahovať a vracať na svoje pôvodné stanoviská od 23. apríla

Rusko stiahne svoje vojská, ktoré sa nachádzali v blízkosti hraníc s Ukrajinou. Informáciu priniesol portál Axios, ktorý sa odvoláva na ruskú tlačovú agentúru TASS.

Rozhodnutie pre agentúru potvrdil ruský minister obrany Sergej Kužugetovič Šojgu. Minister obrany uviedol, že ciele na Ukrajine boli splnené.

„Verím, že ciele okamžitej kontroly boli úplne dosiahnuté. Vojaci preukázali schopnosť zabezpečiť spoľahlivú obranu krajiny. V tejto súvislosti som sa rozhodol dokončiť kontroly v južných a západných vojenských obvodoch,“ uviedol Šojgu vo štvrtok. Aj keď minister obrany hovorí o obranných cvičeniach, v skutočnosti šlo o útočné cvičenia, čo potvrdil aj slovenský minister obrany Jaroslav Naď. Ten potvrdil, že počet ruských vojakov na Ukrajinských hraniciach sa pohyboval v počte 100-120- tisíc vojakov.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Jeho oznámenie prišlo po tom, ako ruská armáda vo štvrtok uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

Manévre sa tiež konali v období čoraz častejšieho porušovania prímeria na východe Ukrajiny a masívneho zhromažďovania ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ktoré znepokojilo západné štáty.

Rozmiestnenie vojakov vyvolávalo veľké napätie vo vzťahov medzi NATO a Ruskom. Podľa Spojených štátov bolo koncentrácia vojsk najväčšia od napadnutia Krymu v roku 2014.

Šojgu uviedol, že ruské vojska sa začnú sťahovať a vracať na svoje pôvodné stanoviská od 23. apríla.

Len deň po podpísaní zákona o povolaní do vojenskej služby 

Oznámenie o ruskom stiahnutí prichádza len deň potom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon umožňujúci povolať do služby vojakov v zálohe do 24 hodín bez potreby vyhlásenia mobilizácie. S odvolaním sa na prezidentovu kanceláriu o tom v stredu informovali agentúry AP a UNIAN.

Nový zákon, ktorý prijal ukrajinský parlament koncom marca, umožní krajine „rýchlo posilniť všetky jednotky ozbrojených síl vojakmi v zálohe, čím sa výrazne zvýši ich bojová schopnosť v prípade vojenskej agresie,“ uviedol Zelenského úrad vo svojom vyhlásení.

zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press Office.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil 8. apríla 2021 východnú časť krajiny, kde sa v posledných dňoch vystupňovalo napätie medzi Ukrajinou a Ruskom.

Ukrajina nedávno obvinila Rusko z hromadenia tisícov vojakov pri svojich severných a východných hraniciach. Zároveň došlo v poslednej dobe aj zvýšeniu počtu ozbrojených incidentov pozdĺž línie prímeria v Donbase. To vyvoláva obavy z možného opätovného vzplanutia bojov v regióne.

Zelenskyj sa v utorok prostredníctvom videa vyjadril, že „Ukrajina nikdy nezačne vojnu, ale vždy vydrží až do konca“ . Tiež navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stretnutie na východe Ukrajiny, aby zmiernili napätie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že si nie je istý, či mal Putin čas pozrieť si Zelenského prejav.

Zdroje: Axios, TASS, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech