Rusko zakázalo LGBT+. Ľudí chcú posielať za mreže

  • Ruský najvyšší súd označil LGBTI komunitu za extrémistické hnutie
  • Občania, ktorí sa k nej hlásia, môžu byť trestne stíhaní
LGBT+ vlajka v
TASR
  • Ruský najvyšší súd označil LGBTI komunitu za extrémistické hnutie
  • Občania, ktorí sa k nej hlásia, môžu byť trestne stíhaní

Vo štvrtok (30. 11) ruský najvyšší súd označil to, čo nazýva „medzinárodné LGBT+ verejné hnutie“, za extrémistické a zakázal všetky aktivity s ním spojené. 

Ruský Najvyšší súd zakázal činnosť medzinárodného LGBT+ hnutia na území Ruska s odôvodnením, že ide o extrémistickú skupinu. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP a AFP. Súdne pojednávanie sa konalo za zatvorenými dverami bez prítomnosti žalovanej strany. Ide o najnovší krok v dlhotrvajúcej snahe Ruska obmedzovať uvedenú komunitu ľudí, ktorí majú podľa úradov „netradičnú“ se*uálnu orientáciu a rodové identity.

Žalobu na najvyšší súd podalo tento mesiac ruské ministerstvo spravodlivosti. Ruské úrady podľa neho identifikovali „znaky a prejavy extrémistickej povahy“ zo strany LGBT+ hnutia pôsobiaceho v Rusku vrátane „podnecovania sociálnych a náboženských nezhôd“. Dôkazy však ruský rezort spravodlivosti neponúkol, píše AP.

Niektorí LGBT+ aktivisti povedali, že sa snažili byť účastníkmi tohto súdneho sporu, keďže sa týkal ich práv. Tvrdia však, že súd ich žiadosť zamietol. V oficiálnej správe, ktorú súd zverejnil, zahrnuli stručný zoznam dôvodov, prečo je LGBT+ hnutie podľa nich nebezpečné. Uvádzajú v ňom napríklad, že toto hnutie vykazuje rôzne znaky a prejavy extrémistickej orientácie vrátane podnecovania sociálnej a náboženskej nenávisti.

Nielen členovia LGBT+ komunity sú však týmto rozhodnutím ohrození. Hocijaká zmienka o verejnej sfére, hocijaká spravodajská organizácia, bloger, alebo aj jednotlivec, ktorý sa o tejto komunite zmieni bez toho, aby ich označil za extrémistickú alebo v obdobnom negatívnom svetle, môže čeliť vysokým pokutám.

Tento krok je podľa BBC známkou represie zo strany štátu. Občania, ktorých obvinia z účasti na LGBT+ aktivitách budú trestne stíhaní a hrozí im dlhoročný trest za mrežami za „aktívnu účasť na extrémistických aktivitách“. Ak niekoho obvinia z vedenia takejto skupiny, tresty môžu byť ešte tvrdšie. 

Podľa Sergeja Trošina, mestského poslanca v Petrohrade, ktorý sa nedávno verejne priznal k homose*ualite, je situácia pre LGBT+ komunitu závažná. Prízvukuje, že ľudia naliehavo z Ruska emigrujú, tento krok nazýva evakuáciou a desí ho panika, ktorú rozhodnutie súdu vyvolalo. 

Rusko v posledných rokoch pritvrdilo s nastoľovaním hodnôt „tradičnej rodiny“. Pred tromi rokmi sa ruská ústava zmenila tak, aby z nej bolo jasné, že manželstvo je iba zväzok muža a ženy. Zväzky osôb rovnakého pohlavia nie sú uznávané. Rovnako boli zmienky o LGBT+ komunite alebo priame odkazy na týchto ľudí úplne vymazané z televíznej sféry, tlače, kníh a reklám. V Rusku prebehla úplná cenzúra LGBT+ ľudí. 

Toto konzervatívne myslenie, ktoré Rusko postupne a úplne prijalo, je sústredené predovšetkým okolo konceptu konzervatívnych a tradičných „rodinných hodnôt“. Štát vykresľuje LGBT+ aktivizmus ako niečo, čo je hrozbou pre bežných občanov a otvorene ho vyhlasuje za nepriateľské alebo „západné“.

Minulý rok sprísnili zákon o „propagácii LGBT“ a nedávno prijali zákaz o zmene pohlavia. „Se*uálne menšiny sa okrem toho na niektorých miestach Ruska, napríklad na prevažne moslimskom Kaukaze, stretávajú aj s otvoreným prenasledovaním a násilím,“ hlási RTVS.  

Odborníci napriek tomu tvrdia, že denný život člena LGBT+ komunity nebude výrazne ovplyvnený, avšak hocijaká aktivistická alebo politická práca všetkých LGBT+ organizácií bude prakticky nemožná. Iní zase varujú, že tento krok môže nastaviť precedens, podľa ktorého bude možné udať trest odňatia slobody hocikomu, kto bude uznaný vinný z aktivistickej alebo právnickej činnosti v prospech LGBT+ komunity.

Zdroje: TASR, BBC, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá