Rusko zatiaľ žiadnu vojnu neprehralo, prekvapil Duda. Varuje pred vysmievaním sa zo starých tankov

  • Andrzej Duda varuje pred predčasnými závermi
  • Rusko podľa neho ešte nie je porazené
  • Zdôrazňuje, že Putin doposiaľ žiadnu vojnu neprehral
andrzej duda
Ilustračný obrázok, TASR/Michal Svítok
  • Andrzej Duda varuje pred predčasnými závermi
  • Rusko podľa neho ešte nie je porazené
  • Zdôrazňuje, že Putin doposiaľ žiadnu vojnu neprehral

Prehlásenia o tom, že Rusko svoju vojnu proti Ukrajine už prehralo, môžu byť unáhlené. Upozornil na to poľský prezident Andrzej Duda, podľa ktorého Rusi stále majú dostatočné kapacity na pokračovanie v agresii proti nášmu spoločnému susedovi. Rusi sa totiž čoraz viac mobilizujú a ich ekonomika prechádza do vojnového režimu.

Duda v rozhovore s generálnym riaditeľom americkej mediálnej spoločnosti Dow Jones & Company Almarom Latourom povedal, že Vladimir Putin do tohto momentu žiadnu vojnu neprehral. Spomínaná spoločnosť vydáva svetoznámy denník The Wall Street Journal.

Textová podoba konverzácie bola zverejnená na oficiálnom webe poľského prezidenta.

Duda verí, že Rusi prehrajú

„Dnes sa hovorí, že Vladimir Putin prehral vojnu a že jeho porážkou je fakt, že Fínsko vstúpilo do NATO aj napriek tomu, že fínska spoločnosť dlhé roky váhala, či by sa mala svojej neutrality vzdať,“ povedal prezident Duda.

Ten narážal na to, že armáda Ruska za éry Putiny bojovala v Gruzínsku, Čečensku, Južnom Osetsku, na Kaukaze, v Sýrii a v roku 2014 anektovala Krym. Pri porovnaní týchto konfliktov je však jasné, že nešlo o také rozsiahle „špeciálne vojenské operácie“ ako v prípade tej na Ukrajine.

Ťažké a tvrdé boje ničia Bachmut. Tank, vojna na Ukrajine
zdroj: TASR/AP, Libkos

Rodák z Krakova a bývalý poslanec Európskeho parlamentu verí, že sa Putinovi vojnu vyhrať nepodarí. „Dúfam, že to prehrá. Zatiaľ tu však máme situáciu, kedy ruský parný valec ďalej drví Ukrajinu. Na fronte umierajú stovky ľudí. Rusov je cez 100 miliónov, zatiaľ čo Ukrajincov necelých 40. Už iba tento rozdiel ukazuje, kto tu má výhodu,“ zdôraznil.

Duda tiež povedal, že zatiaľ čo pre Rusov ľudský život neznamená nič, pre Ukrajincov má cenu zlata. „Je to iná kultúra. Rusko je jadrová veľmoc, má gigantické sklady zbraní,“ uviedol, pričom varoval pred vysmievaním sa Rusku za to, že na ukrajinský front posiela tanky zo 60. rokov minulého storočia.

duda
zdroj: TASR/Michal Svítok

Rusko prehrá až vtedy, keď bude vytlačené za hranice

„Každý z nich váži 50 až 60 ton a pokiaľ sa hýbe, drví bez ohľadu na to, či je alebo nie je moderný,“ dodal. Podľa poľského prezidenta Moskva prehrá až vo chvíli, keď sa ruskú armádu podarí zahnať späť za medzinárodne uznávané hranice Ukrajiny. 

„Potom budeme môcť povedať, že touto vojnou nič nezískali, že ich plán na zotročenie Ukrajiny zlyhal a že boli ich imperiálne ambície potrestané. Nenechajte sa oklamať, oni sú schopní ľudí propagandou presvedčiť, že si musia utiahnuť opasky. A že by mali byť hrdí, aj keď hladujú, pretože je Rusko skvelé,“ uvádza Duda.

Kedy bude v bezpečí Poľsko, pobaltské štáty či Slovensko? Podľa Dudov iba vtedy, keď Rusko prehrá. „A týka sa to i západnej Európy. Pripomínam našim nemeckým susedom, že Rusi boli v Berlíne. A pripomínam kolegom z Francúzska, že boli aj v Paríži za napoleonskej éry,“ zdôraznil prezident.

Zdroj: prezydent.pl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá