Rusko zažíva turbulentné voľby. Putinova opozícia tvrdí, že komisári manipulujú s lístkami, vláda viní „cudzie krajiny“

  • V Rusku práve prebiehajú voľby do štátnej Dumy
  • Opozícia má vraj dôkazy, že volební komisári voľby manipulujú
  • Kremeľ zas má za to, že do volieb zasahuje niekto zo zahraničia
voľby rusko
TASR/AP Photo/Pavel Golovkin
  • V Rusku práve prebiehajú voľby do štátnej Dumy
  • Opozícia má vraj dôkazy, že volební komisári voľby manipulujú
  • Kremeľ zas má za to, že do volieb zasahuje niekto zo zahraničia

Predseda Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Gennadij Ziuganov v sobotu upozornil, že počas prebiehajúcich volieb do dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy – dochádza k porušovaniu zákona o voľbách.

Ziuganov v sobotu, v druhý z troch dní hlasovania vo voľbách, podľa agentúry AFP vyzval, aby polícia a Ústredná volebná komisia (ÚVK) reagovali na podnety o „viacerých úplne závažných faktoch“ porušovania zákona o voľbách vrátane vhadzovania hlasovacích lístkov neupravených voličmi.

O porušovaní pravidiel hlasovania vrátane kupovania hlasov a laxných opatrení pri uskladňovaní hlasovacích lístkov vo volebných miestnostiach upozornila aj organizácia Golos, ktorá monitoruje priebeh volieb v Rusku. Podobné nedostatky odhalili aj viaceré nezávislé médiá.

Ziuganov uviedol, že KPRF zaznamenala najmenej 44 závažných prípadov porušenia pravidiel hlasovania a podala sťažnosť na ÚVK. Dodal, že KPRF požiadala o povolenie usporiadať na budúci týždeň protestné zhromaždenia.

Kupovanie hlasov

Spravodajský web Znak v sobotu informoval, že nemenovaný obyvateľ Moskovskej oblasti ponúka ľuďom, ktorí hlasovali za vládnu stranu Jednotné Rusko, po 1000 rubľov (13 eur). Podľa Znaku muž túto platbu podmienil zaslaním dôkazu o hlasovaní prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ.

Organizácia Golos zasa citovala správy od svojich pozorovateľov a miestnych spravodajských médií o rade zjavných porušení, vrátane hlasovacích lístkov uložených na noc v skrini s rozbitými dverami a či obálok na vloženie hlasovacích lístkov, ktoré sa zdali byť otvorené a potom znova zapečatené.

Médiá v Petrohrade zasa informovali o podozrivých prípadoch „kolotočového hlasovania“, pri ktorom voliči hlasovali vo viacerých volebných miestnostiach.

Novinár agentúry AP videl takýchto voličov – údajne študentov vojenských škôl – v dvoch rôznych volebných miestnostiach; jeden z nich mu na vysvetlenie povedal, že skupina najskôr išla do nesprávnej volebnej miestnosti.

Člen jednej z volebných komisií zasa zverejnil video, ktoré zachytáva muža, ako sa pokúša odovzdať niekoľko hlasovacích lístkov. Muž pri konfrontácii s členom volebnej komisie vyhlásil, že hlasovacie lístky dostal na stanici metra.

Komunisti majú životnú šancu

V piatok, v prvý deň hlasovania, sa pred niektorými volebnými miestnosťami vytvárali nečakane dlhé rady a nezávislé médiá v tejto súvislosti naznačovali, že možno ide o prejav toho, že štátne inštitúcie a firmy zamestnancov nútia, aby šli voliť.

Agentúra AFP konštatovala, že prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť súčasnú dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.

Očakáva sa, že komunisti získajú najväčší podiel zo všetkých kresiel, o ktoré Jednotné Rusko príde.

Hoci komunisti iniciatívy Kremľa v parlamente vo všeobecnosti podporujú, fakt, že komunistickí kandidáti majú v týchto voľbách šancu získať poslanecké mandáty na úkor prokremeľských, by bol debaklom Jednotného Ruska, dodala AFP.

Komunisti sú tiež vnímaní ako subjekt, ktorý môže mať najväčší osoh z projektu Chytré hlasovanie, propagovaného tímom väzneného opozičného lídra Alexeja Navalného. Cieľom takéhoto taktického hlasovania je „podkopať“ Jednotné Rusko radami voličom, ktorí kandidáti sú v najsilnejšej pozícii na porážku kandidátov dominantnej strany.

Útočia cudzie mocnosti

Ruská ústredná volebná komisia v sobotu oznámila, že zaznamenala cudzie zasahovanie do prebiehajúcich trojdňových parlamentných volieb.

Vo voľbách, ktoré vyvrcholia v nedeľu a prichádzajú po bezprecedentných zásahoch proti kritikom Kremľa, je možné odovzdať hlas aj prostredníctvom internetu.

Volebná komisia tvrdí, že zaregistrovala „tri kybernetické útoky“ na svoje zdroje „z cudzích krajín“, informovala tlačová agentúra AFP. „Včera sme zaznamenali tri cielené útoky zo zahraničia,“ uviedol Alexander Sokolčuk, šéf centra ústrednej volebnej komisie pre informatizáciu.

Podľa neho boli dva z týchto útokov namierené na webovú stránku volebnej komisie, zatiaľ čo tretí útok predstavoval atak typu DDoS. „Tento útok bol veľmi silný,“ uviedol Sokolčuk s tým, že v nedeľu sa očakávajú ďalšie.

Sokolčuk však nekonkretizoval krajiny, z ktorých tieto útoky pochádzali.

Navaľného appka dostala stopku

Ruské úrady už predtým deklarovali, že západné sociálne médiá zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska, ale neodstraňujú údaje vzťahujúce sa k hlavnému kritikovi Kremľa Alexejovi Navaľnému.

Navaľnyj, ktorého zatkli vo februári, presadzuje stratégiu „inteligentného hlasovania“ s cieľom poraziť v týchto voľbách prokremeľských politikov.

Vláda zakázala činnosť jeho organizácií a jeho spojencov pozatýkala alebo prinútila utiecť z krajiny. Webové platformy Apple, Google a Telegram v piatok odstránili zo svojich obchodov aplikáciu Navaľnyj. Ide o aplikáciu, ktorej funkcia „Chytré hlasovanie“ mala voličom v Rusku pomôcť pri rozhodovaní sa v prebiehajúcich voľbách.

Navaľnyj v stredu vyzval voličov, aby v parlamentných voľbách – v rámci snahy o oslabenie kandidátov Kremľa – podporili kandidátov komunistickej strany, ľavice aj ultranacionalistov.

Ruský prezident Vladimir Putin ešte deň pred začiatkom volieb vyzval občanov, aby išli voliť. Kritici tvrdia, že Kremeľ si uchová väčšinu v Štátnej dume – dolnej komore ruského parlamentu – prostredníctvom zákazu účasti opozičných kandidátov na voľbách a zmanipulovania hlasovania vo svoj prospech, píše AFP.

Ruské sociálne médiá boli počas prvých dvoch dní volieb zaplavené tvrdeniami o pokusoch umiestniť do volebných urien nepovolené množstvo hlasovacích lístkov. Predsedníčka ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová v sobotu zároveň vyhlásila, že jej úrad dostal už 137 hlásení o nútenom hlasovaní.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK