V Rusku chcú ľuďom narodeným po roku 2015 úplne zakázať predaj tabakových výrobkov

  • Stane sa Rusko prvou krajinou bez tabaku?
ruscover
  • Stane sa Rusko prvou krajinou bez tabaku?

Parlament prišiel s odvážnym návrhom v snahe zlepšiť dlhodobý zdravotný stav obyvateľov Ruska. Tí sú totiž veľkými fanúšikmi tabaku, čo sa podpísalo aj na nepríjemných štatistikách spojených práve s úmrtiami spôsobenými fajčením. Ročne takto zomrie vyše 400 000 ľudí.

Návrh, ktorý plánuje Rusom narodeným po roku 2015 úplne zakázať predaj cigariet má podporu aj u samotného Vladimira Putina.

rus1

zdroj fotografie:ibtimes.com

Okrem toho chcú cigarety zakázať aj matkám s malými deťmi, pričom by budúce generácie mali do roku 2050 úplne obmedziť fajčenie. V súčasnosti je totiž v Rusku až 51 % fajčiarov mužov a 17 % žien. Popularita tabaku má vplyv nielen na zdravie obyvateľov, ale aj na ekonomiku, ktorej výrazne škodí, keďže sa dováža z Kuby, Gruzínska a strednej Ázie.

rus2

zdroj fotografie:rt.com

Bolo by takéto niečo možné zaviesť aj u nás na Slovensku? Ťažko povedať. Isté však je, že by sa určite našlo mnoho špekulantov, ktorí by jednoducho našli spôsob, ako takýto zákon obísť. Na jednej strane by to mohlo viesť k tomu, že sťažený prístup k cigaretám by jednoducho odradil isté percento ľudí a s nezdravým zlozvykom by ani nezačali. Na stane druhej by to so sebou prinieslo aj veľa vedľajších efektov, ako je napríklad rozkvet čierneho trhu s cigaretami.

smk

zdroj fotografie:travelandlook.blogspot.com

Na Slovensku sa zrejme skôr dočkáme citeľne veľkého zdanenia tabakových výrobkov, ako nejakého zákazu predaja. Fajčenie je totiž jeden z dôležitých zdrojov verejných financií. Fajčiari ročne odvedú do spoločnej kasy zhruba 650 miliónov eur, čo už predstavuje pre štát celkom slušnú čiastku, ktorej sa nebude chcieť vzdať.

gi

zdroj:giphy.com

Pre mňa osobne je najväčší fenomén vidieť ľudí ako vonku mrznú alebo sa nechajú osprchovať dažďom len aby si dali svoju cigaretku. Taktiež je zaujímavé vidieť nervózneho fajčiara, ak si dlhší čas nemôže zapáliť. Paradox je, že človek je všeobecne lenivý, ale pre návyk, ktorý je škodlivý je ochotný obetovať skoro všetko. Dnešná doba je prísna na vzhľad a osobný status, kde paradoxne žlté zuby alebo zdravotné problémy nepridávajú osobe a jeho modernému životu. Finančne priemerného fajčiara vyjde jeho tanec so smrťou okolo 120€ mesačne, podľa výskumu robeného vo Fínsku začiatkom roka 2016. Za rok tak minie 1440€, čo je o dosť viac ako priemerná mesačná mzda na Slovensku (málo nad 900€).

zdroj:dailymail.co.uk zdroj titulnej fotografie:ibtimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech