Požiar v Černobyle: Ruský dron zasiahol sarkofág 4. reaktorového bloku
- Útok ruského dronu na sarkofág černobyľskej elektrárne
- Západ volá po reakcii
- Zvyšujú sa obavy o jadrovú bezpečnosť

- Útok ruského dronu na sarkofág černobyľskej elektrárne
- Západ volá po reakcii
- Zvyšujú sa obavy o jadrovú bezpečnosť
Noc z 13. na 14. februára priniesla nové obavy o jadrovú bezpečnosť v Európe. Ruský dron naložený výbušninami narazil do betónového sarkofágu, ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej Černobyľskej jadrovej elektrárne.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá incident potvrdila, útok spôsobil požiar, no hasiči dorazili na miesto v priebehu niekoľkých minút a situáciu stabilizovali.
„V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k porušeniu vnútorného ochranného obalu sarkofágu. Úrovne žiarenia vo vnútri i vonku sú normálne a stabilné,“ uviedla MAAE (TASR).
Tento útok vyvolal ostrú reakciu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý na sociálnej sieti označil Rusko za „jediný štát na svete, ktorý útočí na takéto objekty, obsadzuje jadrové elektrárne a vedie vojenské operácie bez ohľadu na následky“.
Podľa neho nejde o izolovaný incident, ale o súčasť systematickej kampane, ktorou sa Rusko snaží oslabiť ukrajinskú infraštruktúru a vyvolať neistotu v regióne.
Last night, a Russian attack drone with a high-explosive warhead struck the shelter protecting the world from radiation at the destroyed 4th power unit of the Chornobyl Nuclear Power Plant.
This shelter was built by Ukraine together with other countries of Europe and the world,… pic.twitter.com/mLTGeDYgPT
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 14, 2025
Význam útoku
Ako určite vieš, Černobyľ je miestom jednej z najväčších jadrových katastrof v histórii, keď v roku 1986 explózia reaktora šírila radiáciu po celej Európe. Po tragédii bol nad reaktorom postavený najprv provizórny a neskôr definitívny sarkofág, ktorý stál 1,6 miliardy dolárov a mal zabezpečiť ochranu pred únikom nebezpečných látok na sto rokov.
Ruský útok na tento objekt preto nie je len vojenskou provokáciou, ale aj symbolickým krokom, ktorý reflektuje prístup Moskvy k vojne na Ukrajine. Počas invázie vo februári 2022 ruské vojská dočasne obsadili Černobyľ a odvtedy sa opakovane objavujú obavy, že sa tento objekt môže stať terčom vojenských operácií.
Dôsledky
Ako ďalej informuje BBC, západní lídri vrátane predstaviteľov USA a NATO opakovane varovali pred ruskou eskaláciou konfliktu, ktorá by mohla viesť k jadrovej kríze. Prezident Zelenskyj v tejto súvislosti zdôraznil potrebu zjednoteného tlaku na Rusko a označil tento útok za dôkaz, že Kremeľ „určite neplánuje mierové rokovania“.
Tieto slová reagovali na nedávne vyhlásenie exprezidenta Donalda Trumpa, že Vladimir Putin súhlasil so začatím rokovaní o ukončení vojny. Zelenskyj taktiež upozornil na neustále nočné útoky ruských dronov na ukrajinské mestá a strategické objekty.
V tejto atmosfére sa ukrajinský prezident stretne s americkým viceprezidentom J. D. Vanceom a štátnym tajomníkom Marcom Rubiom v Mníchove, kde budú bezpečnostné hrozby v Európe dominovať rokovaniam.
Jadrová bezpečnosť v ohrození?
Incident v Černobyle prichádza v čase zvýšenej vojenskej aktivity v okolí jadrovej elektrárne Záporožie, ktorá je najväčšou v Európe. V decembri 2023 sa Ukrajina a Rusko navzájom obvinili z útokov na konvoj MAAE smerujúci do Záporožia, čo viedlo k medzinárodnému pobúreniu.
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Grossi označil akékoľvek vojenské aktivity v blízkosti jadrových zariadení za „neakceptovateľné“ a zdôraznil, že jeho agentúra zostáva v „stave vysokej pohotovosti“ počas prebiehajúceho konfliktu.
Útok na Černobyľ teda predstavuje nielen vojenskú eskaláciu, ale aj nebezpečný precedens v oblasti jadrovej bezpečnosti. Rusi už v minulosti preukázali neochotu dodržiavať medzinárodné normy, no tento útok vyvoláva otázku, do akej miery je Kremeľ ochotný riskovať potenciálnu jadrovú haváriu. Medzinárodná spoločnosť teraz stojí pred výzvou, ako efektívne reagovať a zabrániť podobným incidentom v budúcnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, BBC, X/ZelenskyyUa