Ruský novinár pre Startitup opísal realitu: Putin skutočne verí, že je Mesiášom, ktorý zastupuje Rusko

  • Putin pochádza z chudobných pomerov a vždy kládol dôraz na materiálne veci, hovorí ruský novinár Konstantin Eggert
  • Chce byť druhým Petrom Veľkým
Putin smile
TASR/AP, Mikhail Metzel
  • Putin pochádza z chudobných pomerov a vždy kládol dôraz na materiálne veci, hovorí ruský novinár Konstantin Eggert
  • Chce byť druhým Petrom Veľkým

Nezávislý ruský novinár a komentátor Konstantin Eggert pracoval pre viaceré ruské médiá od konca 90. rokov. Pôsobil aj ako korešpondent pre denník Izvestija na Blízkom východe. V súčasnosti žije v Litve a je publicistom na stanici Deutsche Welle. Moderuje diskusnú reláciu Trending v ruskom jazyku.

  • Ako vníma ruské obyvateľstvo inváziu na Ukrajinu
  • Či ľudia naozaj veria rečiam o tom, že na Ukrajine sú nacisti 
  • Či existujú teórie o tom, kto by nahradil Putina
  • Ako vníma Putin sám seba a o čo mu ide
  • Čo ruský novinár hovorí na prirovnávania Putina k Hitlerovi

Vojna na Ukrajine už trvá štyri mesiace. Vieme, aké nálady sú na Ukrajine. Ako ale zmenila vojna spoločnosť v Rusku?

Myslím si, že ruská spoločnosť sa zmení, ale teraz je ešte priskoro súdiť. Viete, toto je iba nová etapa Putinovej vojny, ktorá už trvá osem rokov. Ukázalo sa, že významná časť ruskej spoločnosti, možno dokonca väčšina, nie je až tak veľmi za Putina, ale rozhodli sa ho podporiť. A tým sa vzdať svojej možnosti ovplyvňovať politiku. To trvá už roky.

Po druhé Putin dokázal neúnavnou propagandou vybudovať neskutočne cynickú spoločnosť, ktorá má trpiteľský komplex. Cez média presvedčil ľudí, že demokraciu vymyslel Západ, aby mohol ovládať ľudí. Ľuďom nevadí, že zaútočili na Gruzínsko, veď Amerika zaútočila na Irak. 

A po tretie, veľká časť obyvateľstva si myslí, že sú obete. Obete Západu, kapitalizmu, Gorbačova, Jeľcina, slobodomurárov či CIA, ktorí im vzali ich veľkú krajinu. A je to pohodlné povedať si, že sú bezmocní.  

Okrem toho, títo ľudia žili v krajine, ktorá si zakladala na vymývaní mozgov. Je len 30 rokov od rozpadu Sovietskeho zväzu. Veľa Rusov nevie, čo je to Ukrajina. Veď mnohí z nich neboli ani v Moskve. Rusi nie sú veľmi scestovaní.

Niekedy nemajú peniaze, inokedy túžbu niekam ísť. Takže pre mnohých je Ukrajina iba abstrakcia ako Paríž či Slovensko. A potom je veľmi jednoduché ľudí presvedčiť, že na Ukrajine sú nacisti.  

Myslím si, že táto vojna vytvorí veľmi násilnú spoločnosť. Vidíme, čo robia ruskí vojaci na Ukrajine. Áno, môžeme povedať, že je to iba pár tisíc, ale títo ľudia musia vedieť od svojich veliteľov, že to, čo robia, majú dovolené.

Potom tu sú odposluchy telefonátov a počujeme, že rodiny vojakov to schvaľujú. Cestoval som naprieč Ruskom minulý rok. Títo ľudia predstavujú významnú časť populácie. A to je problém.

Rusko je ale obrovská krajina. Musí byť rozdiel medzi tým, čo si myslí človek v Moskve a Vladivostoku.

Niektoré veci sú ale spoločné. A tie držia krajinu pohromade. Kedysi to bol ruský jazyk, dnes televízia. Pretože to je to, čo ľudia pozerajú.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá