Ruský veľvyslanec šíril hoaxy o poškodených hroboch ruských vojakov pri Prešove. Žilinka mu verí

  • Pri Prešove sa nachádza cintorín s pochovanými ruskými vojakmi
  • Podľa ruského veľvyslanca bol poškodený
  • Starosta obce to označil za hoax, Žilinka nie
Generálny prokurátor Maroš Žilinka s výrazom a cintorín vojakov na Slovensku
TASR/Martin Baumann, Oliver Ondráš
  • Pri Prešove sa nachádza cintorín s pochovanými ruskými vojakmi
  • Podľa ruského veľvyslanca bol poškodený
  • Starosta obce to označil za hoax, Žilinka nie

Polícia upozorňuje na informácie o zničení cintorína vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku. Označila ich za hoax, tvrdenie ako za nepravdivé považuje aj starosta. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že zásah do hrobových miest sa prešetrí.

„Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov klame ohľadom situácie na cintoríne vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji. Vďaka absolútnym klamstvám vystavil starostu obce Ladomirová vyhrážkam, ako ho niekto zavraždí,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Ruská ambasáda zverejnila, že hroby dal starosta bagrom zrovnať so zemou a že preto posiela diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie.

„Ide o nepravdivú informáciu. Hroby naďalej zostali na svojich miestach. Podotýkame, že pri hroboch boli betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba. Obec Ladomirová ako správca uvedeného cintorína robí všetko preto, aby tento cintorín skutočne vyzeral ako krásne pietne miesto pre zosnulých vojakov Ruskej federácie a návštevníkov, ktorí tento cintorín navštevujú,“ reagoval starosta Vladislav Cuper na webe obce s tým, že sa snažia aj o jeho obnovu.

Starostu mrzí spôsob, akým sa problém medializoval, keďže šíri nenávisť medzi ľuďmi. Zaznamenal rôzne vyhrážky, ktoré bude riešiť.

„Starosta obce od včera dostáva výhražné maily, v ktorých majú byť aj vyhrážky smrťou. V tejto súvislosti mu bola odporučená návšteva najbližšieho policajného oddelenia. Situáciu monitorujeme, viac informácií k tejto súvislosti zatiaľ nebudeme poskytovať,“ doplnili policajti.

Žilinkovo preverovanie

Generálny prokurátor chce situáciu s cintorínom preveriť. „Po rozsiahlej generálnej rekonštrukcii vykonanej v roku 2014 bol vojnový cintorín obnovený, k starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov však neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Konanie označil za hodné morálneho odsúdenia. Avizoval, že bude predmetom prešetrenia, či „bezohľadným zásahom“ do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku

Hroby a mučenie na Ukrajine

V súvislosti s hrobmi či cintorínmi sa objavujú aj znepokojivé správy z frontu na Ukrajine. Kyjev v piatok oznámil, že na znovudobytom území vo východnej časti krajiny objavila najmenej desať lokalít, ktoré ruské sily využívali na mučenie. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko na tlačovom brífingu podľa agentúry Interfax uviedol, že „môžeme hovoriť o najmenej desiatich mučiacich centrách“ v obciach Charkovskej oblasti. Priblížil, že dve takéto lokality boli nájdené v meste Balaklija na severovýchode Ukrajiny.

Klymenko doplnil, že príslušné orgány otvorili za posledný týždeň 204 kriminálnych prípadov vyšetrujúcich možné spáchanie vojnových zločinov ruskou armádou.

Reportéri z AFP v piatok informovali o stovkách hrobov v lesoch za mestom Izium, ktoré nedávno oslobodili ukrajinské sily spod ruskej okupácie. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) chce do Iziumu poslať monitorovací tím, aby preveril tvrdenia ukrajinských orgánov o nájdení masových hrobov.

Mimoriadny výbor

Podľa SaS generálny prokurátor Žilinka nekriticky a bez overenia skutočnosti prebral a ďalej šíri nebezpečný hoax s pôvodom na ambásade ruského agresora, ktorý v susednej krajine zabíja mužov, ženy aj deti, ničí celé mestá a Slovenskú republiku označil za nepriateľskú krajinu.

Poslanec Národnej rady SR z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Andrej Stančík bude iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR.

Stančík prostredníctvom tlačovej správy informoval, že na výbore sa chce pýtať generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, prečo šíri v čase vojny hoaxy prezentované ruským veľvyslancom Bratčikovom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá