Rusovský kostolík za lacným zovňajškom skrýva prekvapenie. Kaviareň, akú inde nenájdeš

  • Kostol sv. Víta v Rusovciach prešiel rekonštrukciou a dnes je z neho kaviareň
  • Okrem kávy či vína tu dostaneš aj službu kňaza na zavolanie
Ivana Sladkovská/Startitup.sk
  • Kostol sv. Víta v Rusovciach prešiel rekonštrukciou a dnes je z neho kaviareň
  • Okrem kávy či vína tu dostaneš aj službu kňaza na zavolanie

Niekedy sa za nevábnym zovňajškom môže skrývať koncept, ktorý ti vyrazí dych. Príkladom je aj kostolík svätého Víta v Rusovciach. Ešte donedávna sa rozpadával a chátral. Dnes v ňom sídli kaviareň. Do pozornosti sa dostal vďaka príspevku na Facebooku. Fanúšik stránky Nekŕmte nás odpadom zverejnil fotografiu podniku s komentárom, že takýto spôsob využívania kostola je nevhodný.

My sme sa tam však boli presvedčiť na vlastné oči. Reklama kaviarne naozaj nie je sofistikovaná ani štýlová a pôsobí lacno, človek očakáva jednoduchú krčmu. Podnik však stavil na unikátny koncept. Tu si totiž nevychutnáš len kávičku či víno. Môžeš sa tu porozprávať s duchovným tak, ako v naozajstnom kostole.

Toto miesto je ale pre všetkých, veriacich aj neveriacich. Miestny farár, ktorý za premenou stojí, hovorí, že 99 percent ľudí je po návšteve prekvapených. To sme boli aj my.

Kaviareň a kostol v jednom

Za rekonštrukciou stojí miestny farár Marián Prachár. Našli sme ho upravovať okolie kostolíka, práve pripravoval letnú terasu. Odmietol sa pozerať na to, ako kostol chátra. Zároveň nechcel ďalší svätostánok, keď ani miestny kostol nie je v nedeľu plný. Nakoniec sa rozhodol pre kaviareň, aby sa zachovala história a zároveň si kostolík na seba zarobil.

Ku kávičke tu ponúkajú nielen domáce koláče a zmrzlinu, ale aj milý rozhovor. Inšpirácia prišla priamo z Biblie. „Prvý model kostola, ktorý vôbec nebol kostolom, bola hospoda, gasthaus. Dom, kde prijímali hostí, ponúkali im chlieb, víno, niečo na zajedenie. To bolo v Emauzách, keď učeníci stretli Krista, práve tu sa s ním stretli a to im otvorilo oči,“ hovorí Marián Prachár.

Šlo mu najmä o to, aby sa hostia rozprávali o živote aj Bohu, ale otvorene a bez predsudkov.

Ktokoľvek, kto sem príde, môže si popri menu dať zavolať aj správcu miestnej farnosti. Ten sadne na bicykel a za päť minút je tu, komukoľvek k dispozícii. Ktokoľvek príde, môže si vyliať ubolenú dušu,“ dodáva.

Kaviareň v kostolíku v Rusovciach
zdroj: Ivana Sladkovská/Startitup.sk

Pre veriacich aj neveriacich

Ide mu najmä o priateľské stretnutia a príjemné rozhovory o čomkoľvek. Kaviareň je na to ako stvorená. Hostia sa dozvedia o histórii, dajú si kávu zo súčasnosti a hovoria o budúcnosti. „Aby pamiatka žila, museli sme jej dať nejakého ducha. Pamiatka má byť prospešná. Je to taká predĺžená pastoračná ruka. Chceli sme ale osloviť aj ľudí, pre ktorých je téma viery úplne cudzia,“ vysvetľuje rusovský farár.

Aj tí, ktorí do kostola nikdy nepôjdu, prídu sem radi. Máme tu také pekné stretnutia a dialógy, kde ľudia dokonca menili názrory. Zo sto ľudí je 99 prekvapených a nadšených,“ hovorí farár s na kritiku kvôli lacno vyzerajúcej reklame a krikľavej chladničke, ktorá sa ku kostolu nehodí. 

zdroj: Ivana Sladkovská/Startitup.sk

Na krajšie reklamy nie sú peniaze

Zmrzlina láka rodičov s deťmi. Otvárali sme da týždne pred koronou, potom sme museli zavrieť. Reklama má prilákať ľudí a povedať im, že toto miesto žije. Ak by som mal peniaze, dal by som tam krajšie reklamy,“ dodáva farár. V zahraničí videl aj krikľavejšie pútače a nemyslí si, že by nejako narúšali ducha miesta.

Tí, čo reklamy kritizujú, by to tu mali vidieť pred štyrmi rokmi,“ hovorí vedúci kaviarne František Vajarský.

Vymysleli sme komerčnú časť, kaviareň a kultúrny priestor. Veľa akcií sme mali dohodnutých už pred koronou. Zarobené peniaze idú na dlhy a ďalšie rekonštrukcie,“ hovorí. Priestor kostolíka totiž neslúži len ako kaviareň, dajú sa tu robiť aj koncerty, výstavy, či iné kultúrne akcie.

zdroj: Ivana Sladkovská/Startitup.sk

Dvetisíc rokov histórie

Celú rekonštrukciu financovali a realizovali len zo sponzorských darov. Bez pomoci štátu, eurofondov či obce. Hneď vedľa stojí zrúcanina kaštieľa, zanedbaná a zarastená. Kostolík však patrí cirkvi a preto bolo možné pustiť sa do rekonštrukcie. Bolo potrebné opraviť prepadnutú strechu, vybudovať prípojku na vodu a elektrinu.

Samotná stavba je tiež zaujímavá. Na tomto mieste je pochovaný rímsky prefekt a je tu naňho aj pamiatka v podobe tabule z 2. storočia. Samotný kostol pochádza z 13. storočia a má viacero architektonických unikátov.

Interiér sa podarilo citlivo zrekonštruovať, aj keď boli potrebné naozaj veľké opravy. Počas 50. rokov minulého storočia bol kostol doslova vyrabovaný. „Obyvateľ Rusoviec našiel a zrekonštruoval triptych o sv. Vítovi, ktorý tu teraz visí,“ hovorí vedúci podniku Sankt Vitus Kaffe, ktorý v budove teraz sídli.

Najnovšie videá

Trendové videá