Ryanair ohlásil zdražovanie leteniek. Prezradil aj, o koľko zdvihne ceny

  • Ryanair nie je sám, kto zvyšuje ceny
  • Éra lacných leteniek sa končí
Ryanair cestovka ruší lacné lety
Ilustračný obrázok, Unsplash/Portuguese Gravity
  • Ryanair nie je sám, kto zvyšuje ceny
  • Éra lacných leteniek sa končí

Írska letecká spoločnosť Ryanair, najväčší nízkonákladový dopravca v Európe, plánuje zvýšiť ceny leteniek, keďže palivo je čoraz drahšie. Uviedol to Andreas Gruber, šéf Laudamotion, dcérskej spoločnosti Ryanairu. TASR správu prevzala z DPA.

„Priemerná cena letenky v rámci Ryanairu sa v priebehu piatich rokov pravdepodobne zvýši zo 40 na 50 eur,“ povedal Gruber. Letecká spoločnosť sa snaží znížiť vplyv zdražovania ropy kontraktmi, ktoré fixujú jej ceny, a nákupom lacného parafínu do zásoby, ale nedokáže úplne utlmiť rast cien palív, poznamenal šéf Laudamotion.

Nízkonákladové aerolínie majú v ekonomicky ťažkých časoch výhodu oproti drahším konkurentom. „Počas recesie bude viac ľudí venovať pozornosť cene letenky,“ povedal Gruber.

Pridáva sa aj Lufthansa

Ryanair nie je sám, kto zvyšuje ceny. Aj najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa už oznámila zdraženie leteniek vo zvyšku roka.

Zdá sa, že Ryanair už má za sebou obdobie poklesu počtu cestujúcich počas pandémie nového koronavírusu. Očakáva sa, že v aktuálnom finančnom roku (od 1. apríla 2022 do konca marca 2023) Ryanair prepraví v Európe 166 miliónov cestujúcich, čo je výrazne nad úrovňou pred vypuknutím pandémie. V budúcom finančnom roku by sa počet cestujúcich mal zvýšiť na 185 miliónov, dodal Gruber.

Ryanair cestovka ruší lacné lety
zdroj: Unsplash/Fotis Christopoulos

Na zvýšenie cien leteniek upozornili skôr

Spoločnosť Ryanair na končiacu éru lacných leteniek upozornila už v polovici augusta tohto roku. Spoločnosť uviedla, že je to kvôli stúpajúcim cenám paliva. S takouto správou prišiel šéf spoločnosti Michael O’Leary, ktorý pre BBC prezradil, že éra 10-eurových leteniek sa skončila.

Priemerná cena letenky Ryanairu v priebehu nasledujúcich piatich rokov vzrastie o približne 10 eur. To znamená, že zo 40 eur z minulého roka stúpne do roku 2027 na zhruba 50 eur, píše Bloomberg

„Niet pochýb o tom, že naše skutočne lacné akciové letenky – jednoeurové, 0,99-centové a dokonca aj tie desaťeurové – tak ľahko neuvidíme ešte niekoľko rokov,“ povedal šéf aerolinky v relácii Today na stanici BBC Radio 4.

Jeseň je ako stvorená na spoznávanie nových miest. Tu je niekoľko tipov na lákavé výlety.

Hoci stúpajúce ceny pohonných hmôt vplývajú na tarify leteckej spoločnosti a tiež spôsobujú zmätok v disponibilných príjmoch ľudí z dôvodu zvyšujúcich sa cien za energie, Michael O’Leary i naďalej verí, že počet zákazníkov zostane aj v takomto prípade stabilný.

„Domnievam sa, že ľudia budú aj naďalej cestovať leteckou dopravou. Ale taktiež si myslím, že v tomto ohľade budú ľudia oveľa citlivejší na cenu. Preto môj pohľad na život je momentálne taký, že ľudia budú dotlačení narábať so svojimi peniazmi úplne inak,“ pokračoval.

Letenky v posledných desaťročiach výrazne zlacneli a počet uskutočnených letov rapídne stúpol. Viac a viac ľudí si popri každoročnej dovolenke dopraje ešte jeden až dva výlety do zahraničia, ale to sa na nejaký čas pravdepodobne zmení.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá