Rybári znovuobjavili štvornohú rybu, ktorá je staršia ako dinosaury. Druh je starý 420 miliónov rokov

  • V blízkosti Madagaskaru sa objavil druh ryby, ktorý sme považovali za vyhynutý
  • Rybolovom ho však znova ohrozujeme
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, hippopx, Instagram/natgeo
  • V blízkosti Madagaskaru sa objavil druh ryby, ktorý sme považovali za vyhynutý
  • Rybolovom ho však znova ohrozujeme

Zoznám sa s Coelacanth, alebo „štvornohou živou fosílnou rybou“. Na začiatok by bolo vhodné vysvetliť si, čo pojem živá fosília znamená. Termín prvýkrát použil samotný Charles Darwin a v skratke možno hovoriť o organizmoch, ktoré sa vzhľadom na prispôsobenie ku prostrediu v priebehu času správajú pokročilejšie, ako ich predkovia.

Hrozí im nebezpečenstvo

Aby sme sa ale zbytočne nezamotávali v objasňovaní pojmu živej fosílie, vráťme sa k znovuobjavenému druhu ryby. Mnohí ho totiž označujú za fascinujúci. Je jasno modrý, predchádza dinosaurov a váži približne rovnako, ako priemerný človek.

Ich vzhľad sa za 420 miliónov rokov príliš nezmenil a mnohým už je známe, kde sa tieto kriticky ohrozené ryby vyskytujú. Objav sa totiž podaril v juhozápadnej časti Madagaskaru v Indickom oceáne, informuje Daily Mail.

Coelacanths majú štyri plutvy, ktoré fungujú ako končatiny. Na základe toho dostal spomínaný druh pomenovanie štvornohý. Dohromady majú tieto živočíchy 8 plutiev symetricky rozmiestnených v jednotlivých častiach tela.

The science times infomuje, že Coelacanths alebo Latimeria sú mäsožravé ryby, ktoré sa dožívajú až 60 rokov. Nedávna štúdia zverejnená v časopise South African Journal of Science však poznamenáva, že rybolov vykonávaný žiabrovými sieťami, ktorý začal na intenzite naberať pri love žralokov v 80. rokoch 20. storočia, môže mať na zostávajúci druh Coelacanths vážny dopad.

Práve dopyt po žraločích plutvách a oleji, ktorý ženie rybárov do hlbších vôd Madagaskaru, môže pre túto živú fosíliu znamenať nebezpečenstvo.

Coelacanth
zdroj: reprofoto/cnn/iStockphoto/loonger

Na ako dlho?

Aj napriek tomu, že bol znovuobjavený druh, o ktorom sa ľudstvo domnievalo, že vyhynul, hrozí mu našou činnosťou jeho skutočný zánik. Vedci totiž pre SA Journal of Science uviedli: „Žiabrové siete Jarifa, používané na lov žralokov, sú relatívne novou a smrteľnejšou inováciou. Sú totiž veľké a schopné dostať sa do obrovských hĺbok.“

Odborníci sa tiež domnievajú, že Madagaskar je „epicentrom“ druhov rýb z rodu Coelacanth a tvrdia, že je nevyhnutné podniknúť kroky, vďaka ktorým by sa zabezpečilo ich zachovanie.

Ukázalo sa tak, že vzácny druh nevymrel. Otázkou však je, na ako dlho si ho zachováme.

Rybolov
zdroj: hippopx
Zdroje: dailymail.com, The science times, South African Journal of Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá