Rýchla dovolenka za smiešnu sumu: Slováci môžu do TOP obľúbenej lokality vycestovať za 20 eur

  • Chorvátske hlavné mesto Záhreb je pôvabné
  • Dostaneš sa do neho letecky za cenu 20 eur z Viedne
lietadlo, Záhreb
Ilustračné foto: Unsplash/Sacha Verheij, Kristijan Arsov
  • Chorvátske hlavné mesto Záhreb je pôvabné
  • Dostaneš sa do neho letecky za cenu 20 eur z Viedne

Do obľúbenej destinácie mnohých Slovákov sa po novom dostaneš aj za smiešnych 20 eur. Nájdeš ich u nášho najväčšieho predajcu leteniek Pelikána.

Skrytý poklad Chorvátska

Obdobie dovoleniek je ešte ďaleko, avšak mnohí Slováci už teraz rozmýšľajú, kam pôjdu tento rok. Veľmi častou voľbou je Chorvátsko, ktoré Slovákov láka krásnymi plážami, čistým morom alebo prívetivými cenami. Napriek tomu, že Chorvátsko obľubujeme, často zabúdame na jeden jeho poklad.

Tým je nepochybne mesto Záhreb. Hlavné mesto Chorvátska je mestom s búrlivou históriou, taktiež je ekonomickým, politickým a kultúrnym centrom tejto krajiny. Geografické umiestnenie Záhrebu ho definuje ako západ východnej Európy a zároveň východ západnej Európy. Žije v ňom približne milión obyvateľov – teda takmer štvrtina obyvateľstva krajiny.

Mesto je veľmi podobné Bratislave, keďže na stavbe niektorých významných budov sa podieľali rovnakí rakúski architekti, píše web Pelipecky. Toto hlavné mesto je dovolenkovou destináciou pre mnohých Slovákov, ktorí radi cestujú autom. No dostaneš sa sem aj autobusom, a to priamo z Bratislavy už za pár eur, alebo z Viedne letecky, kde lieta do Záhrebu pravidelná letecká linka. 

Názov mesta vznikol podľa legendy tak, že jeden mladý rytier prišiel na toto miesto unavený a smädný, preto prikázal dievčaťu Mande, aby doniesla vodu z prameňa so slovami: „Mando, dušo, zagrabi vode“, čo v preklade znamená – Manda, duša, prines mi vodu. Na základe tohto príbehu bol prameň nazvaný Manduševac a mesto Zagreb.

Keď sa povie Záhreb, každému ako prvé napadne nádherné Jadranské more a hlučné balkánske uličky. Avšak táto krajina ponúka neuveriteľné množstvo možností.

Unikátne pamiatky, nočný život, galérie aj priaznivé ceny

V Záhrebe môžeš navštíviť mnoho múzeí, galérií, stavby a miesta s veľmi zaujímavou históriou. Obrovskou výhodou tohto chorvátskeho mesta je to, že nie je veľké, a tak sa všade dostaneš veľmi rýchlo.

Ďalšou nepochybnou výhodou sú jeho ceny, kedy sa suma za jeden obed v reštaurácii alebo obyčajné posedenie v kaviarni pohybuje približne na takej úrovni ako u nás. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Priamo v centre mesta sa nachádza rozsiahly zelený park, do ktorého majú návštevníci úplne bezplatný vstup. Neďaleko môžeš nájsť aj hlavný bod celého mesta – Námestie Bena Jelačića, kde sú tie najlepšie podniky, nádherná malá fontána a známa Jelačićova socha.

Pri návšteve Záhrebu nemôžeš jednoznačne vynechať návštevu tunajšej veľkolepej katedrály. Tá sa podľa viacerých historikov radí medzi sto najcennejších a najkrajších pamiatok sveta. Z architektonického hľadiska je tiež najhodnotnejšou gotickou výstavbou v tejto časti Európy.

Po dennom chodení po pamiatkach sa môžeš tiež zastaviť na ulici Tkalčićeva, kde sa nachádzajú moderné reštaurácie, bary a kaviarne s rôznorodou ponukou jedál a drinkov.

Nočný život v Záhrebe je bohatý a všetky podniky sú tu otvorené až do neskorých nočných hodín. V tejto časti mesta sú ceny jedál o niečo vyššie. Mesto Záhreb je považované za známe chorvátske centrum hudby a zábavy, takže nudiť sa tu jednoznačne nebudeš.

Zdroje: Pelipecky, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá