desktopcover2
Kia Motors Slovakia
mobilcover
Kia Motors Slovakia

Rýdzo slovenské auto, ktoré dobylo celý svet. Ako sa Kia Ceed stala neoddeliteľnou súčasťou našich ciest?

Produktové portfólio Kia si zamilovali nadšenci športových modelov, SUV, crossoverov, ale aj bohatej výbavy. Jeden model je však spojený so Slovenskom viac ako ktorýkoľvek iný. Je to model Ceed.

Viac ako 500-tisíc predaných modelov v Európe za rok 2019 predstavuje 46 % nárast predaja tohto modelu. To je úctyhodný sumár automobilky Kia, ktorá je dnes na svojom technologickom a dizajnovom vrchole.

Európskym cestám už viac ako 10 rokov dominuje Kia Ceed – model strednej triedy, ktorý neprestáva žať úspechy. Model sa od jeho počiatku v roku 2006 vyrába len v jedinom európskom závode, a to priamo na Slovensku, v Tepličke nad Váhom neďaleko Žiliny.

zdroj: Kia Motors Slovakia – Obdivuhodný závod v Tepličke nad Váhom na severe Slovenska.

V závode pracuje v súčasnosti približne 3 700 zamestnancov a 600 robotov. Vyrobiť jeden model Ceed trvá približne jeden deň, vďaka efektívnemu nastaveniu závodu, kde na jedného robota pripadá asi 6 zamestnancov.

Keďže ide o jediné miesto na svete, kde sa Kia Ceed vyrába, právom model môžeme označiť ako slovenské auto. V súčasnosti je najobľúbenejším modelom zo Ceed rodiny model Ceed SW, dynamicky a športovo ladený kombík vyrábaný aj vo verzii GT, ktorý predstavuje približne štvrtinu predaných modelov Ceed.

Za svoju dlhoročnú cestu si najpopulárnejší slovenský model prešiel viacerými úpravami, dnes je rodina áut Kia Ceed zložená zo 4 verzií. Trhový prelom pritom nemá na svedomí len samotný model, no tiež služby, ktoré Kia ponúka.

Ako prvý výrobca totiž rozšíril záruku na tento model až na 7 rokov, ktorá sa dnes stala už zlatým štandardom. Vo svojom segmente dosiahol model za rok 2019 Ceed zastúpenie približne 20 %, čím ovládol takmer štvrtinu trhu.

 

  • Ako sa Kia Ceed stala legendou slovenských diaľnic a jedným z najobľúbenejších modelov na Slovensku
  • Najpredávanejší model Kia sa vyrába priamo v Európe – v Tepličke nad Váhom pri Žiline
  • Za 14 rokov sériovej výroby známy model pozmenili – pribudol GT model aj 7-ročná záruka, ktorá je dnes zlatým štandardom

2004 | Kúzlo dobrého názvu

Názov Ceed je krátky a dynamický a, ako aj samotný model, je prispôsobený pre Európu. Skratka CE symbolizuje miesto výroby v Európe (European Community) a skratka ED indikuje snahu dizajnérov priblížiť vzhľad modelu európskym predstavám a požiadavkám (European Design).

Slovo Ceed je zároveň odvodené od anglického slova seed (semienko), ktoré symbolizuje ambíciu rastu predaja automobilky v európskom regióne, čo sa im naozaj podarilo.

zdroj: Kia Motors Slovakia – Takto vyzerala vôbec prvá KIA Ceed. Na trh prišla v roku 2004.

2006 | Väčšie auto, lepší výkon

Kia Ceed začala svoju púť v roku 2006, kedy bola predstavená prvá generácia. Navrhnutý bol vo Frankfurte, pričom dizajnérsky tím viedol Miklós Kovács.

Nástupca modelu Kia Spectra bol dostupný výhradne len pre európsky trh. K dispozícii boli päťdverový hatchback, trojdverový hatchback (pro Ceed) a päťdverové kombi (Ceed SW).

zdroj: Kia Motors Slovakia – Väčšie auto, lepší výkon. Stále prvá generácia, ktorá bola vyrábaná aj v predĺženej kombi verzii s označením Ceed SW.

Na výber bola bohatá ponuka dieselových a benzínových motorov s výkonom od 90 do 145 konských síl a s automatickou alebo manuálnou prevodovkou. V roku 2009 Kia predstavila facelift na IAA vo Frankfurte a novinka sa mohla pochváliť upravenou prednou maskou, ktorú zdobili nové svetlomety a zmenený dizajn prednej mriežky.

Okrem vizuálnych zmien dostal facelift vyladené odpruženie a vylepšenú štandardnú výbavu, ako aj LED technológiu zadných svetiel. 

zdroj: Kia Motors Slovakia

2012 | Športovejší dizajn, dizajnér Audi TT a výrazne vyššia cena

Prvá generácia sa vyrábala až do roku 2012, celkovo sme na Slovensku vyrobili 646 305 kusov modelu Ceed.  

Novinka v podobe druhej generácie bola predstavená na autosalóne v Ženeve. Príchod nemeckého dizajnéra stojaceho za modelom Audi TT Petra Schreyera bol pre automobilku zlomový. Schreyer dodal modelu Ceed európsky dizajn a vytvoril ikonickú masku v podobe tigrieho nosa, ktorá dodala modelu športový vzhľad. Peter je zároveň jedným z 3 viceprezidentov spoločnosti a je to zároveň vôbec jediný európsky viceprezident kórejskej automobilky. .

Zmena nastala rovnako v cenovke, ktorá sa zvýšila a jasne podčiarkla postoj Ceed. Aj napriek vyššej cene medzi generáciami Kia kvalitou udržala výbornú „value for money“. 

Nová línia určujúca nový smer

Najväčšou novinkou bolo predstavenie verzie GT, ktorá bola odpoveďou na otázku športového smerovania značky. Hot hatch sa dostal na 100 km/h už za 7,4 sekundy vďaka agresívnejšiemu režimu jazdy, ako aj vyššiemu množstvu koní.

Do očí bil najmä dizajn, pre ktorý Kia zvolila dynamické farby, ako aj „18-ky“ kolesá, pričom mimoriadny úspech zožal športový model aj v časti Top Gear.

zdroj: Kia Motors Slovakia

Verzie GT sa tešia mimoriadnej obľube, pričom ich špecifikuje najmä agresívny dizajn. Zadný nárazník s dvomi výfukmi, predná časť s veľkým prívodom vzduchu, červená linka či lesklá čierna mriežka s odznakom GT.

Aj interiér je v tomto prípade športovejší s využitím luxusných materiálov, vrátane prešívaného odznaku GT na spodnej časti volantu.

2018 | Tretia generácia a mestský crossover

V roku 2018 prišla na trh očakávaná tretia generácia Ceed. Oficiálne bola taktiež predstavená na ženevskom autosalóne, pričom zaujímavosťou je, že z názvu zmizol apostrof, pôvodne sa model označoval cee’d.

Nový model dizajnovo tak isto zastrešil Schreyer, ktorý je v súčasnosti jedným z troch riaditeľov spoločnosti. Najvýraznejší progres však nastal v technologickej výbave vozidla.

zdroj: Kia Motors Slovakia – Tretia generácia a mestský crossover. Z názvu zmizol apostrof a aktuálna generácia KIA Ceed už oslavuje druhý rok pôsobenia na trhu. Len nedávno sa dočkal modelový rok 2020 miernych zmien v interiéri, ktoré mu dodali väčší displej či digitálny prístrojový štít pred vodičom.

Budúcnosť pod jednou kapotou

Aktívny systém udržiavania v jazdnom pruhu, autonómne brzdenie, responzívne riadenie a iné technológie typické pre luxusnejšie modely dostala Kia do modelu Ceed za bezkonkurenčnú cenu.

Úplnou novinkou je päťdverový mestský crossover XCeed. Kia perfektne reaguje na trendy, ktoré mladý človek vyhľadáva – praktické auto do mesta, s ktorým môže víkend tráviť mimo mesta. 

zdroj: Kia Motors Slovakia – Najnovším prírastrkom do rodiny je model XCeed, ktorý reprezentuje moderné mestské crossovery.

Jedna veľká rodina

Model, ktorý začínal ako pokus o prerazenie na európskeho trhu, sa dnes stal už symbolom Slovenska. O obľúbenosti svedčí aj fakt, že v priebehu šiestich rokov bolo vyrobených až 646 305 kusov prvej generácie.

Druhá generácia sa dokonca dočkala až 661 196 vyrobených kusov a aktuálna tretia generácia sa v súčasnosti nachádza na čísle 203 765.

V súčasnosti je model Ceed prispôsobený „všetkým“ cieľovým skupinám. Modely Ceed GT a ProCeed vytvorené pre dynamickú jazdu a agresívny dizajn XCeed ako funkčný crossover, SW ako rodinné kombi alebo obľúbený hatchback môžu byť tvoje so 7-ročnou zárukou, ktorú Kia zaviedla ako zlatý štandard.

Najnovšie