Zdravotníctvo v Afrike Martina prinútilo rozmýšľať o Slovensku inak. Startup S-Case mení zdravotníctvo a teraz víta investorov

  • Medicínsko-technologická spoločnosť S-Case oznamuje vstup nových investorov Y Soft Ventures, AI Startup Incubator a Víta Horkého (ex Brand Embassy)
  • Transakcia bola realizovaná začiatkom roku 2022
  • Má podporiť vstup S-Case na domáci, ale aj zahraničný trh a pomôcť s finálnymi modifikáciami medicínskeho riešenia S-Case, ktoré sa sústreďuje na vzdialený monitoring pacientov
  • Celková výška stále otvoreného investičného kola dosiahla pol milióna eur
Archív S-Case
Slavomír Hruška, archív S-Case
  • Medicínsko-technologická spoločnosť S-Case oznamuje vstup nových investorov Y Soft Ventures, AI Startup Incubator a Víta Horkého (ex Brand Embassy)
  • Transakcia bola realizovaná začiatkom roku 2022
  • Má podporiť vstup S-Case na domáci, ale aj zahraničný trh a pomôcť s finálnymi modifikáciami medicínskeho riešenia S-Case, ktoré sa sústreďuje na vzdialený monitoring pacientov
  • Celková výška stále otvoreného investičného kola dosiahla pol milióna eur

Pandémia sťažila každodenný život azda všetkých. A to v mnohých oblastiach, museli sme sa prispôsobovať a hľadať nové cestičky, ako vytvoriť „nový normál“. Koronavírus ovplyvnil všetky odvetvia a medzi tie najviac postihnuté patrí určite zdravotníctvo.

Lekári, zdravotníci a všetci v zdravotníctve, ktorí pomáhajú čeliť pandémii, zažívajú obrovský tlak a musia sa rozhodovať, ktorým pacientom dajú prednosť.

Často však ľudia nedokážu riadne vyhodnotiť, či potrebujú lekársku starostlivosť a lekár pre nerozvážnosť a nerozvážnosť pacienta stráca drahocenné minúty či hodiny denne.

Práve o tomto probléme nedávno hovoril aj doktor Jozef Fatrsík, ktorého si do diskusie pozval Šimon Ždárský. Na urgentne majú vďaka novému variantu omikron dvojnásobok pacientov, tvrdí Fatrsík. „Robím 300 hodín mesačne, za 10 rokov som odrobil niekoho 20.“

Preto sa čoraz častejšie hovorí o tom, ako efektívne pomôcť ľuďom ešte predtým, ako vôbec navštívia lekára. Skvelým nástrojom môže byť e-mail či video, teda telemedicína.

Pandémia zmenila trh

Práve telemedicína je na vzostupe, a to predovšetkým posledné dva roky, odkedy bojuje ľudstvo s pandémiou. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Kaspersky, ktorý prebiehal medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Z opýtaných 44 % uviedlo, že telemedicínu začali využívať až po nástupe pandémie a 56 % zdravotníckych zariadení tiež plánuje zvýšiť svoje investície do telemedicíny.

Na Slovensku pôsobí v tomto odvetví spoločnosť S-Case a v priebehu roku 2021 doň investične vstúpili bpd partners. Teraz sa pridáva aj Y Soft Ventures, venture kapitálové krídlo spoločnosti Y Soft, AI Startup Incubator (AISI) a investor Vít Horký, známy zo svojej bývalej spoločnosti Brand Embassy. Aktuálne investičné kolo vo výške milión eur pritom ostáva stále otvorené.

Archív S-Case
zdroj: Tím spoločnosti, Archív S-Case

Spomínaný startup prišiel v roku 2018 s myšlienkou vývoja komplexného riešenia pre pacienta. Koncept sa zrodil v Afrike. „Tam som mal možnosť vidieť absolútne rozdiely v prístupe obyčajných ľudí k zdravotnej starostlivosti. Tí museli často, aj v akútnych stavoch, do nemocníc dochádzať niekoľko hodín, pojem skríningu či preventívnej starostlivosti sa v týchto oblastiach jednoducho nevyskytoval,“ hovorí Martin Pekarčík, CEO a spoluzakladateľ S-Case.

Nemusia sa ani vidieť

Ako ďalej vysvetľuje, ich produkt je určený na vzdialený monitoring pacientov, ktoré aj napriek vzdialenosti dokáže utvoriť obraz o zdravotnom stave človeka.

Už počas prvých šiestich mesiacov aktívneho pilotovania na Slovensku, v Gruzínsku či Severnom Macedónsku sa nám prostredníctvom S-Case podarilo zachrániť životy pacientov, dokázali sme tiež zefektívniť prácu mnohých lekárov a zvýšiť motiváciu pacientom k manažmentu svojho zdravia,“ pokračuje CEO. 

Archív S-Case
zdroj: Archív S-Case

Founder spoločnosti Slavomír Hruška pre Startitup prezradil, že rozhodujúci faktor oproti konkurencii je fakt, že nerobia len software. „Riešime komplexné procesy v zdravotníctve,“ vysvetľuje. „Mnohým konkurentom preto uniká ‚The Big Picture’. Na konci dňa to je o zvládnutí celého diagnostického procesu v komplexnom regulovanom prostredí.“

Ako ďalej Hruška pre Startitup približuje, celé rokovania o investíciách prebiehali už dlhšie.

„Nerád by som hovoril za našich investičných partnerov, ale rozhodol aj fakt, že od prvého stretnutia v marci minulého roka sme mali v platených pilotoch a grantoch uzavretých 85 000 eur, ku koncu roka sa to už blížilo k hranici 350 000 eur, čo predstavuje za 6 mesiacov značný posun.“ V roku 2021 spoločnosť uzavrela piloty a granty v hodnote viac než 337 000 eur.

Budúcnosť v rámci prevencie a zdravia

„S-Case podporujeme v raste už od začiatku a cítime veľký potenciál spočívajúci v zaujímavom nápade, inovatívnom prístupe a zásadnom prínose pre komfort pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ukazuje sa, že naša dôvera a nadšenie z S-Case riešenia je trend a budúcnosť lepšieho zdravotníctva. Potvrdzuje to aj záujem ďalších investorov, ktorí cítia potenciál projektu S-case. Nasledujúci rok bude zásadný a my veríme, že sa potvrdí správnosť našej investície,“ uviedol Tomáš Bobela z bpd partners.

Archív S-Case
zdroj: Archív S-Case

„S-Case sme sledovali už dlhšiu dobu a presvedčilo nás ,ako sa Martinovi a jeho tímu darí posúvať projekt produktovo aj businessovo dopredu. V oblasti modernizácie zdravotníctva vidíme veľký potenciál vo vyspelom, ale aj rozvojovom svete. S-Case má skvelo našliapnuté tento potenciál využiť, takže sme radi, že pri tom môžeme byť a firmu podporiť nie len finančne, ale aj našimi skúsenosťami s businessom kombinujúcim hardware a software,“ uviedol Miloš Sochor, Managing Director Y Soft Ventures.

„Odvetvie telemedicíny už dlho čakalo na nástroj, ktorý je postavený na skutočných potrebách pacientov a personálu v zdravotníctve. Technológia S-case pre nás predstavuje inovatívne riešenie telemedicíny, virtuálnej starostlivosti a zdravotníctva. Investíciou do S-Case chceme podporiť ich efektívne a jednoducho použiteľné riešenie, ktoré veríme, že bude katalyzátorom lepšej zdravotnej starostlivosti,“ hovorí obchodný riaditeľ a partner AI Startup Incubator Angelo Burgarello.

Čo sa týka expanzie do zahraničia, patrí to medzi výzvy spoločnosti na najbližšie roky. O ich riešenie majú záujem privátne kliniky a nemocnice v Moldavsku, Albánsku, Rwande, ale aj v Arabských Emirátoch.

Najskôr sa však musia sústrediť na prípravu na masovú výrobu a tiež získanie CE značky podľa smernice MDR, ktorá potvrdí, že riešenie spĺňa všetky potrebné normy na jeho komerčný predaj.

O spoločnosti S-Case

  • Spoločnosť založená v roku 2019 Martinom Pekarčíkom, vznikla ako startup vyvíjajúci diagnostické a prenosné riešenie S-Case.
  • To v sebe kombinuje nielen inteligentné senzory (IR teplomer, pulzný oxymeter, glukomer, tlakomer), ale taktiež poskytuje efektívnu správu zdravotného stavu prostredníctvom digitálnej, medicínskej platformy.
  • Riešenie, na vývoji ktorého sa podieľajú odborníci zo sveta medicíny, zdravotníckych technológií a manažmentu, je súčasťou niekoľkých medzinárodných pilotných projektov rozvíjajúcich potrebu telemedicíny a primárnej zdravotnej starostlivosti.
Zdroj: TS S-Case

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá