S koronavírusom prichádzajú aj zvláštne pozdravy. Takto ich využívajú svetoví lídri

  • Spolu s epidémiou koronavírusu sa svetom pomaly šíria aj nové pravidlá etikety
  • To, že sa mnohí pri stretnutí vyhýbajú potraseniu rúk, bozku na tvár alebo objatiu, nie je teraz prejavom nezdvorilosti, ale skôr opatrnosti
  • Ako situáciu rieši nemecká kancelárka či francúzsky prezident?
BeFunky-collage-7
TASR
  • Spolu s epidémiou koronavírusu sa svetom pomaly šíria aj nové pravidlá etikety
  • To, že sa mnohí pri stretnutí vyhýbajú potraseniu rúk, bozku na tvár alebo objatiu, nie je teraz prejavom nezdvorilosti, ale skôr opatrnosti
  • Ako situáciu rieši nemecká kancelárka či francúzsky prezident?

Spolu s epidémiou koronavírusu sa svetom pomaly šíria aj nové pravidlá etikety, ktoré berú do úvahy to, že kvôli možnej nákaze sa množstvo ľudí začína vyhýbať blízkemu osobnému kontaktu, napríklad aj pri pozdrave.

To, že sa mnohí pri stretnutí vyhýbajú potraseniu rúk, bozku na tvár alebo objatiu, nie je teraz prejavom nezdvorilosti, ale skôr opatrnosti, napísal britský denník The Guardian. K slovu sa tak dostáva aj rad žartovných variantov pozdravov, kedy ľudia namiesto dlane ponúkajú svojmu náprotivkovi napríklad lakeť.

Ako sa zdraví Merkelová, Macron či šéfka tímu WHO pre boj s koronavírusom?

Keď nemecká kancelárka Angela Merkelová na pondelkovej schôdzke ponúkala ruku svojmu ministrovi vnútra Horstovi Seehoferovi, tak sa jej dostalo odmietnutia a náznaku, aby sa držala ďalej. Hoci by takéto gesto bolo zvlášť smerom k dáme za normálnych okolností považované za nanajvýš nevhodné, tentoraz to sama Merkelová s úsmevom ocenila a ministra dokonca pochválila, že urobil správnu vec.

Je to len jeden z príkladov, ako koronavírus ovplyvňuje spoločenské styky, a to najmä v západných krajinách, kde patrí podanie rúk alebo bozk na pozdrav k základným pravidlám slušného správania. V Taliansku napríklad šéf tamojšej civilnej ochrany Angelo Borelli otvorene povedal, že šírenie nákazy nahráva aj vrelej povahe Talianov, ktorí by sa podľa neho mali zdržať svojej srdečnosti.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Verano napríklad svojim spoluobčanom odporučil, aby sa v záujme zdravia pokúsili obmedziť počet objatia a uvítacích bozkov. Sám prezident Emmanuel Macron sa však tejto rady príliš nedrží, ešte vo štvrtok ho médiá zachytili, ako pri stretnutí v Neapole bozkával na líce talianského premiéra Giuseppa Conteho.

V Británii zatiaľ tak prísni nie sú. Moderátor verejnoprávneho rozhlasu chcel v tomto zmysle vyskúšať šéfa anglického úradu pre verejné zdravie (RP) Paula Cosforda. Ten ale ruku ponúkanú k pozdravu prekvapivo prijal. „Asi sa dostaneme do bodu, kedy budeme musieť obmedzovať sociálne interakcie, ak sa rozšíri infekcia. V tejto chvíli ale musíme pokračovať v normálnom živote,“ povedal vo vysielaní stanice Radio 4.

Hygienici napriek tomu zdôrazňujú, že dbať viac na starostlivé umývanie rúk je nanajvýš vhodné. Upozorňujú napríklad na prieskumy, podľa ktorých má priemerný človek na dlaniach asi 3 200 baktérií až 150 rôznych druhov. Podanie rúk pritom môže tieto baktérie preniesť na druhého človeka, pretože v porovnaní s krátkym stlačením alebo napríklad buchnutím trvá priamy kontakt dlhšie.

Nicky Milnerová z britskej univerzity Anglia Ruskin upozornila, že pozdravy obvyklé napríklad v ázijských krajinách sú v časoch šíriacej sa nákazy oveľa vhodnejšie. Napríklad japonský úklon alebo thajský pozdrav so zopnutými rukami rozhodne ohrozí zdravie menej, než európske zvyklosti.

Alternatívne pozdravy ako sú práve úklony, mávnutie alebo napríklad dotyky lakťov, radí pri súčasnej epidémii aj zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Sylvia Brandová. Reportéri zachytili aj šéfa tímu WHO pre boj s koronavírusom, ktorý po tlačovej konferencii ponúkal novinárom pozdrav lakťom.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech