S počasím na Slovensku zatočia až dva tlakové útvary: Priprav sa na „180-stupňový“ obrat

  • Vietor bude putovať po celom našom území
  • Predpokladá sa, že na východ územia sa bude presúvať v pondelok popoludní a podvečer
počasie
Ilustračný obrázok, SHMÚ, Unsplash/Khamkéo Vilaysing
  • Vietor bude putovať po celom našom území
  • Predpokladá sa, že na východ územia sa bude presúvať v pondelok popoludní a podvečer

Uplynulé dni boli plné slnečných lúčov a príjemného počasia. To sa však už čoskoro zmení, pretože ako informuje portál iMeteo, v strednej Európe sa v tejto chvíli nachádzajú až dva tlakové útvary, ktoré ovplyvňujú aj počasie na Slovensku.

V prvom rade je reč o tlakovej výši Liliosa, pričom jej stred je v tejto chvíli na Francúzskom. V druhom rade ide o tlakovú níž s názvom Kursu a tá sa rozprestiera na území od Pobaltia až po Čierne more.

V dôsledku studeného frontu, ktorý na naše územie prišiel už v noci, sme sa v mnohých lokalitách mohli stretnúť s dažďom, ktorý bol niekde až výdatný. Zmenám počasia však nie je koniec. Tlakové útvary totiž na Slovensko prinesú silný nárazový vietor, ktorý bude na horách dosahovať až silu orkánu. 

Vietor sa na našom území prejaví už čoskoro, pričom silnieť začal už po 12. hodine. Pocítia ho najmä obyvatelia západného a severozápadného Slovenska. Na sile bude vietor naberať ešte niekoľko hodín, pričom do 16. bude najsilnejší na západe. „Najmä vo východnej časti Podunajskej nížiny a Podunajskej pahorkatiny môže v nárazoch dosiahnuť od 80 do 95 km/h,“ upozorňuje iMeteo.

Pozor tak dávaj na záhradný nábytok, ktorý môže tento vietor prevrátiť, no aj na popadané konáre a stromy. V kombinácii so snežením či dažďom však môže potrápiť aj vodičov, ktorí budú musieť bojovať so zníženou viditeľnosťou.

Vietor bude putovať po celom našom území a predpokladá sa, že na východ územia sa bude presúvať v pondelok popoludní a podvečer. Svoj strop tu bude dosahovať približne o 20. hodine, pričom najsilnejší bude v okresoch Rožňava, Košice, Košice a okolie a vo Východoslovenskej nížine.

Ako sme už uviedli vyššie, o niečom inom to bude na horách, kde môže rýchlosť vetra dosahovať až 120 kilometrov za hodinu. Silný vietor by mal byť na horách počas celého dňa.

SHMÚ reaguje

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom platia v pondelok pre všetky okresy v Bratislavskom kraji a pre niektoré okresy v Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji a v okresoch Poprad, Kežmarok a Brezno. V týchto okresoch sa očakáva ojedinele výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu alebo v nárazoch rýchlosť 85 až 95 kilometrov za hodinu.

Vo všetkých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja a v takmer všetkých okresoch Banskobystrického a Prešovského kraja a v okresoch Levice, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Senica, Skalica, Gelnica, Sobrance a Spišská Nová Ves platia výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Meteorológovia tu očakávajú výskyt vetra, ktorý môže dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu.

SHMÚ vydalo od 12.00 h pre pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji výstrahy druhého a prvého stupňa pred vetrom na horách. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom platia od 15-tej hodiny pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad.

„V polohách nad 1 500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda mohutnú víchricu až orkán,“ poznamenali meteorológovia.

Pre takmer celý Žilinský kraj a niektoré okresy v Prešovskom a Banskobystrickom kraji vydal SHMÚ od 9. hodiny výstrahy prvého stupňa pred snežením. Snehové jazyky a záveje sa môžu zase tvoriť v niektorých okresoch na severe Slovenska od 14. hodiny.

Meteorológovia varujú aj pred dažďom, výstrahy prvého stupňa platia pre juhovýchodné Slovensko. „Ojedinele sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 25 až 30 milimetrov,“ priblížili.

Zdroje: iMeteo, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá