S titulom zarobíš na Slovensku o stovky eur viac. Plat vyštudovaných atakuje 2 000 eur

  • Magistri a inžinieri majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou
  • Najvýraznejší rozdiel medzi platmi absolventov strednej a vysokej školy je v Bratislavskom kraji
Unsplash
  • Magistri a inžinieri majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou
  • Najvýraznejší rozdiel medzi platmi absolventov strednej a vysokej školy je v Bratislavskom kraji

Magistri a inžinieri majú na Slovensku výrazne vyššie platy ako pracovníci s maturitou. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý agentúre SITA poskytla PR manažérka Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia.

Zamestnanci s vysokou školou majú podľa analýzy aj viac možností na platový rast. Rozdiely medzi zamestnancami sú výrazné vo všetkých krajoch, no tie najvypuklejšie možno pozorovať v Bratislavskom.

Pracovník s vysokoškolským vzdelaním tam zarobí v priemer 1 797 eur v hrubom a zamestnanec s maturitou o takmer 500 eur menej. V Prešovskom kraji analýza zaznamenala najnižší rozdiel. Ten medzi uvedenými pracovníkmi predstavuje 235 eur, takže zhruba 26 percent.

Kariérny rast

Podľa analýzy jedným z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu.

„Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste,“ priblížila Richterová. Minulý rok portál Profesia.sk zaznamenal vyše 1 300 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji evidovali 168 takýchto inzerátov.

podnik oblek
zdroj: Unsplash/Hunters Race

Analýza rozdelila zárobky ľudí s maturitou a s vysokoškolským titulom aj podľa veku a zistila, že Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie. „Kým v súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokoch, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul druhého stupňa, je to v priemere až do 44 – 45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať,“ poukázala Richterová.

Vek

Práve preto sú rozdiely medzi platmi ľudí so strednou školou a tými s titulom z vysokej školy najvýraznejšie vo vyššom veku. Pri vekovej kategórií od 25 do 34 rokov je rozdiel približne 26 percent, no pri zamestnancoch vo veku od 45 do 54 rokov je rozdiel viac ako 60 percentný.

Koľko kofeínu denne zvládne človek bez infarktu? Toto množstvo kávy nemôžeš presiahnuť

Iba tesne po ukončení štúdia majú sledované skupiny podobné platy. „Priemerný základný nástupný plat 24-ročného absolventa univerzity predstavuje aktuálne 1 085 eur v hrubom. Je to takmer rovnaký plat, aký majú ich rovesníci s maturitou, ktorí majú päťročnú prax. Priemerný základný plat týchto pracovníkov na Slovensku predstavuje 1 082 eur v hrubom,“ uviedla Richterová. Dodáva, že platové rozdiely sa od daného momentu prehĺbujú.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK