S väčšou šancou zomrieš, ak ťa operuje muž. Nová štúdia prináša mnoho absolútne zarážajúcich zistení

  • Nová štúdia zistila, že ženy operované mužským chirurgom majú vyššiu pravdepodobnosť úmrtia
  • Prekvapivé zistenia zarážajú viacerých odborníkov
  • Pohlavie zohráva v tomto prípade veľkú rolu
chirurg
Ilustračný obrázok, Unsplash/Artur Tumasjan/@bermixstudio
  • Nová štúdia zistila, že ženy operované mužským chirurgom majú vyššiu pravdepodobnosť úmrtia
  • Prekvapivé zistenia zarážajú viacerých odborníkov
  • Pohlavie zohráva v tomto prípade veľkú rolu

Výskumníci v Kanade nedávno prišli s prekvapivými výsledkami ich novej štúdie. Tá odhalila, že ženy operované mužskými chirurgami majú zvýšenú pravdepodobnosť úmrtia a iných komplikácií po zákroku. 

Ako informuje portál Science Alert, výsledky boli nedávno publikované v JAMA Surgery na základe záznamov od viac ako 1,3 milióna pacientov. 

Zarážajúce výsledky

Výskumníci sa počas svojej štúdie zamerali na pacientov, ktorí podstúpili aspoň jednu z 21 najbežnejších procedúr v kanadskom Ontáriu, od náhrady bedrového kĺbu až po operáciu mozgu.  Pričom asi polovica pacientov navštívila chirurga opačného pohlavia.

zdroj: Unsplash/@sammywilliams

Výsledky boli prekvapujúce a vedci prišli na to, že pacientky liečené mužským chirurgom mali o 32 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia, o 16 % zvýšenú pravdepodobnosť komplikácií počas zákroku a o 11 % vyššiu pravdepodobnosť, že do nemocnice budú znova prijaté, ako uvádza portál Insider. Tieto výsledky odborníci porovnávali so ženami, ktoré navštívili chirurgičku.

„Chirurgičky robia niečo správnejšie, my musíme zistiť, čo to je a riešiť to,“ uviedla spoluautorka štúdie doktorka Angela Jerathová z University of Torono.

Pohlavie tu zohráva dôležitú rolu

Výsledky mužských pacientov boli vo viacerých prípadoch zhodné, a to bez ohľadu na to, aké bolo pohlavie ich lekára. 

Mužskí pacienti, ktorí boli liečení chirurgičkou, mali iba o 2 % vyššiu pravdepodobnosť komplikácií a 13 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia než pri mužskom chirurgovi. 

Hlavný dôvod prekvapujúcich výsledkov tejto štúdie ostáva nejasný. Avšak nie je to po prvýkrát, čo sa pri výskume zistilo, že pohlavie pacienta dokáže ovplyvniť fakt, ako s ním lekár zaobchádza.

zdroj: Unsplash/@nci

Počas roku 2018 sa prišlo na to, že pacientky v nemocničných zariadeniach v štáte Florida, ktoré vyhľadávali lekársku starostlivosť v súvislosti s infarktom, mali vyššiu úmrtnosť v prípade, ak ich liečili mužskí lekári.

Podľa doktorky Jerath ide o „hlboko zakorenené“ podvedomé predsudky a rozdiely v prístupoch a komunikačných schopnostiach. Výsledky štúdie považuje za znepokojujúce.

„Tieto výsledky sú znepokojujúce, pretože by nemali existovať žiadne rozdiely medzi pohlaviami vo výsledkoch pacientov bez ohľadu na pohlavie chirurga,“ uviedla doktorka Jerathová.

Ďalšie výskumy sú potrebné

Aj keď minulé štúdie naznačujú, že ženské lekárky viac počúvajú svojich pacientov alebo predpisujú iné lieky v porovnaní s mužskými chirurgmi, ďalší výskum je viac než potrebný, aby sa zistilo, aké faktory najviac ovplyvňujú tieto výsledky. Následne by sa začala napravovať zaujatosť. 

zdroj: Unsplash/@bermixstudio

„Chirurgovia sa pravdepodobne domnievajú, že poskytujú rovnakú kvalitu starostlivosti pacientom bez ohľadu na identitu,“ uvádzajú chirurgovia Amalia Cochran a Andrea Riner z University of Florida College of Medicine.

Zaujímavým faktom je, že aj napriek výsledkom tejto štúdie sú chirurgičky v Kanade a Spojených štátoch amerických platené výrazne menej ako ich mužskí kolegovia.

Zdroje: Science Alert, The Independent, Insider, JAMA Surgery

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie