S vakcínou z Brna vedia lekári zachrániť onkologicky choré deti, ktoré by ešte pred rokom zomreli

  • Naši susedia slávia významný úspech. Ich vakcína dosahuje skvelé výsledky.
brnko
pexels.com/commons.wikimedia.org
  • Naši susedia slávia významný úspech. Ich vakcína dosahuje skvelé výsledky.

Lekári z Brna prinášajú svetu veľmi pozitívne správy. Ich vakcína totižto predstavuje veľkú nádej pre onkologických pacientov. Jej výhodou je predovšetkým fakt, že je oveľa menej agresívnejšia než chemoterapia. O tejto vakcíne sa vedelo už dávnejšie, avšak až prednedávnom odhalili hmatateľné dôkazy, ktoré posunú vedu o krok vpred.

foto:pexels.com

Hlavnou oblasťou onkológov z Česka je imunoterapia. To, že sú v nej naozajstnými odborníkmi dokazuje aj fakt, že majú podporu svetových odborníkov. Zjavné je, že do imunoterapie sa v súčasnosti začína dopovať čoraz viac financií, pretože je k pacientom neporovnateľne šetrnejšia než chemoterapia. Jej významný prínos môže byť veľmi významným najmä pri liečení nádorov u detí.

Na pôde Fakultnej nemocnice v Brne zaradili do výskumu 30 detí a výsledky boli nadštandardne pozitívne. Nielenže sa dokázalo, že liečba funguje (aj pri rizikových nádoroch), ale funguje aj ako prevencia. Dôvodom je fakt, že látka dokáže zotrvať v tele aj niekoľko rokov.

foto:pexels.com

Zaujímavou informáciou je, že každá jedna vakcína sa pre vybrané dieťa pripravuje samostatne. Je potrebné odobrať vzorku nádoru spolu s bielymi krvinkami a následne ju kultivovať tak, aby bola schopná vyvolať imunitnú reakciu.

„Zisťujeme, čím je každý pacient ohrozený najviac a tomu prispôsobujeme kontroly po liečbe,“vysvetlil pre iDNES.cz prednosta kliniky Jaroslav Štěrba.

„Princíp imunoterapie vychádza z pôvodnej myšlienky, že rakovina je zlyhaním imunitného systému. Nádorové bunky rastú, pretože sa dokážu pred imunitou človeka maskovať. Pomocou imunoterapie vieme odbrzdiť a opäť naštartovať imunitu pacienta tak, že dokáže proti zhubnému bujneniu bojovať,“  vyjadril sa Luboš Petruželka, prednosta Onkologickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

foto:pexels.com

Onkológovia z Brna tak môžu už dnes potvrdiť, že sú schopní zachrániť deti, ktoré by ešte pred rokom podľahli onkologickým ochoreniam.

Do výskumu vedeného tímom brnenských lekárov sa dokonca zapojil aj jeden z českých miliardárov Petr Kellner. Ten vkladá do vakcíny ako aj štúdie zameranej na vývoj lieku pre ľudí s rakovinou pľúc, vaječníkov a prostaty nemalé financie. V súčasnosti sa o imunoterapii hovorí aj ako o účinnom prostriedku na boj proti pokročilému štádiu rakoviny kože.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech