S Veľkonočným pondelkom a Veľkým piatkom sa rozlúč. Sviatky majú odteraz nové názvy

  • Končí Zelený štvrtok. Veľký piatok či Veľký týždeň
  • Liturgista hovorí, že je to len o zvyku
veľká noc nákupy vajíčka kraslice miletička
Veľkonočné nákupy na bratislavskej Miletičke, ilustračná snímka., TASR/Miroslav Košírer
  • Končí Zelený štvrtok. Veľký piatok či Veľký týždeň
  • Liturgista hovorí, že je to len o zvyku

Veľkonočné sviatky tento rok začínajú v piatok 7. apríla a budú trvať do pondelka 10. apríla. No ako už predznamenala vlaňajšia zmena, najväčšie kresťanské sviatky nezačnú Veľkým piatkom. Aj samotný Veľký týždeň dostal nové meno. Volá sa svätý týždeň.

Nové názvy veľkonočných dní

Kvetná nedeľa, ktorá je týždeň pred Veľkonočnou nedeľou, mení názov na Palmová nedeľa. Zelený štvrtok bude po novom niesť názov Štvrtok svätého týždňa.

„Zelený štvrtok odvodzuje svoj názov zo starej nemčiny, kde však došlo aj k nesprávnemu chápaniu starého nemeckého názvu“ vysvetlil liturgista Vladimir Kiš v rozhovore pre TV LUX.

Veľký piatok, ktorý je spravidla dňom prísneho pôstu, mení názov na Piatok utrpenia Pána a z ďalšieho dňa, teda z Bielej soboty, sa stáva Svätá sobota.

Mení sa aj názov Veľkonočnej nedele. Tá bude po novom premenovaná na Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania. Veľkonočný pondelok už budeme nazývať Pondelok vo Veľkonočnej oktáve. Nasledujúce dni v týždni budú dni vo Veľkonočnej oktáve.

Veľký týždeň, ktorý bude po novom niesť názov Svätý týždeň, sa v iných jazykoch odvodzuje od názvu pascha. Na Slovensku sa od tohto názvu zmena neodvíjala, uviedol liturgista Vladimir Kiš v rozhovore.

Benefity pre veriacich

Tento rok sa však majú pôvodné názvy dní ešte uvádzať v zátvorkách za novými názvami. Zmeny misálu sa netýkajú iba Veľkej noci, kresťanov tento rok zastihli viaceré zmeny.

Vladimir Kiš v rozhovore uviedol, že misál má nové zmeny, pretože sa snažilo ísť podľa čoraz podrobnejších prekladov. Zmena by podľa neho mala byť otázkou zvyku.

veľká noc sviatky
zdroj: Unsplash/freestocks

 „Z Kvetnej nedele sa stáva Palmová, pretože je to inšpirované biblickým textom. Ľudia vítali Pána Ježiša a mávali palmovými ratolesťami a kládli mu ich pod nohy,“ objasnil liturgista.

V túto nedeľu zvyknú kresťania prinášať na svätú omšu bahniatka, ktoré nechávajú posvätiť. To však podľa liturgistu nie je vždy možné, pretože keď je Veľká noc neskôr, už ich v prírode nenájdeme. Poznamenal, že nový názov dáva veriacim väčšiu slobodu v tom, čo chcú priniesť.

Aj napriek tomu, že sa uvedené názvy zdajú zložitejšie, pre veriacich by to mohlo byť benefitom, pretože budú podobné názvom v iných krajinách. 

 

Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 10. apríla 2022.

Zdroj: TV LUX

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá