Ako sa môžeš postarať o to, aby už zajtra neboli v Bratislave zápchy

  • Ak je niečo, čo by na našom hlavnom meste chcel s určitosťou zmeniť každý jeho obyvateľ, tak sú to tie nekonečné zápchy v uliciach. Čo ak je to ale niečo, čo každý Bratislavčan skutočne zmeniť dokáže?
Traffic
  • Ak je niečo, čo by na našom hlavnom meste chcel s určitosťou zmeniť každý jeho obyvateľ, tak sú to tie nekonečné zápchy v uliciach. Čo ak je to ale niečo, čo každý Bratislavčan skutočne zmeniť dokáže?

Naozaj. Každý jeden človek žijúci v Bratislave sa dokáže postarať o to, aby jej cesty neboli také preplnené. Ako? Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov.

Autobus

Seriózne, toto je základ.

Asi nikto z nás ju nemá príliš v láske, každého z nás už párkrát sklamala, naštvala, no aj tak má svoje miesto v tomto zozname isté. Bratislavská MHD je totiž jeden z relatívne lacných a jednoduchých spôsobov, ako sa po meste prepravovať bez auta. Predstav si, že by všetci tí ľudia sediaci vo svojich milovaných autách čakajúcich v zápche, zvolili radšej autobus. Cesty by boli prázdne, prostredie, v ktorom žijeme čistejšie a v Dopravnom podniku by možno mali konečne dosť peňazí na zmeny.

Samé plusy.

Mercedes-Benz_CapaCity_n°4914

foto: commons.wikimedia.org

 

Bicykel

Samozrejme, nikto od teba nemôže chcieť, aby si brázdil bratislavské cesty na bicykli v januári s ľadovými cencúľmi na brade. Pokiaľ to ale počasie umožní, je tento dopravný prostriedok asi to najlepšie, čo môžeš pre seba, ale aj pre svoje mesto spraviť. Okrem toho, že budeš šetriť životné prostredie, bude tvoje telo každý deň vykonávať aspoň nejakú aktivitu. A platí to pre teba dvojnásobne pokiaľ si ítečkár – to, že sa každý deň do práce a domov odvezieš na bicykli ti pomôže prežiť celodenné sedenie za počítačom v zdraví.

A samozrejme, bicykel sa vyhne každej zápche.

main-qimg-d197cb652fe174f11de74aa201f0b371-c

foto: quora.com

 

Taxík

Jeden taxikár v Bratislave vybaví denne v priemere 13 objednávok. Každý taxík dokáže teda denne mesto odľahčiť o minimálne 13 áut. Predstav si, že by sa toto číslo strojnásobilo… Na cestách by bolo prázdno a každý by bol všade včas.

Jedným z jednoduchých riešení zapchatých bratislavských ciest je teda taxík. To, že sa s kolegami poskladáte na jeden, ktorý váš všetkých zoberie po práci domov, vám ušetrí nie len peniaze, ale aj kopu nervov. Ďalšou výhodou taxíkov je, že neriešia parkovanie – po príchode domov nebudeš musieť nadávať na susedov a hľadať miesto na státie o dve ulice ďalej. V centre mesta tiež len jednoducho vystúpiš z auta a ideš, žiadne opletačky s tým, či stojíš na platenom alebo neplatenom mieste. Jediný taxík okrem iného teda dokáže v meste uvoľniť až 13 parkovacích miest. 

Popri klasických taxi službách, existujú také, ktorých aplikácie posunuli toto odvetvie dopravy na celkom nový level. Medzi ne patrí aj prvá slovenská a zároveň najpoužívanejšia aplikácia v Bratislave – HOPIN. Tá dáva používaniu taxíkov celkom nový rozmer s fixnou cenou za kilometer, možnosťou spätnej väzby a množstvo funkcií v samotnej appke. Taxíky teda ponúkajú viac než dosť dôvodov nato, nechať svoje auto doma.

collage hopini

foto: hopin.sk

 

Ridesharing

Zdieľané jazdy ponúkajú možnosť maximálneho využitia každého auta.

Chceš urobiť niečo pre životné prostredie? Chcel by si, aby Bratislava každý deň o piatej večer nebola jedna veľká zápcha? Ridesharing je jeden zo spôsobov, ako na to. To, že sa do jedného auta posadí čo najviac ľudí nikdy nemôže byť na škodu, je jedno či ide o partiu kamarátov alebo skupinku neznámych – vždy je cesta zaujímavejšia, a hlavne šetrnejšia.

Na Slovensku už nejaký ten piatok funguje francúzsky gigant Bla Bla Car. Ten ponúka ľudom možnosť „zosharovať“ svoje vozidlo a užiť si pritom trochu zábavy. Medzi zaujímavé funkcie Bla Bla Car patrí napríklad možnosť na škále označiť, ako veľmi ukecaný si a podľa toho si nájsť odvoz.
Tak čo, stále sa chceš voziť sám?

blablacar-2-720x611

foto: techinasia.com

zdroj titulnej fotografie: femmehub.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech