Mossadu sa pripisuje ďalšia chirurgická operácia, ktorá môže vyvolať vojnu. Popredný jadrový vedec bol zavraždený

  • Mohsena Fachrízádeha zabili pri Teheráne ozbrojenci
  • Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha napadli "ozbrojené teroristické zložky". Polooficiálna tlačová agentúra Fars zase uviedla, že svedkovia počuli výbuch a potom streľbu zo samopalu
Bez názvu
twitter
  • Mohsena Fachrízádeha zabili pri Teheráne ozbrojenci
  • Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha napadli "ozbrojené teroristické zložky". Polooficiálna tlačová agentúra Fars zase uviedla, že svedkovia počuli výbuch a potom streľbu zo samopalu

V Iráne v piatok zavraždili popredného jadrového vedca. Mohsena Fachrízádeha, ktorý podľa Izraela viedol vojenský jadrový program, zabili v meste Absard pri Teheráne ozbrojenci. Vedec zomrel v miestnej nemocnici po tom, čo sa ho lekárom nepodarilo oživiť.

Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha napadli „ozbrojené teroristické zložky“. Polooficiálna tlačová agentúra Fars zase uviedla, že svedkovia počuli výbuch a potom streľbu zo samopalu. Útok sa zameral na auto, v ktorom sa nachádzal vedec. Ďalších zranených, vrátane ochrankárov vedca, tiež previezli do nemocnice, uviedla agentúra. Zábery z miesta ukazujú špeciálne jednotky blokujúce cestu, auto s prestreleným čelným sklom a zakrvavenú cestu.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Iránske médiá však všetky poukázali na záujem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý svojho času o vedca prejavil. Na možnú rolu Izraela vo vražde upozornil aj iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf. „Teroristi dnes zavraždili významného iránskeho vedca. Táto zbabelosť – s vážnymi náznakmi role Izraela – ukazuje zúfalé štvanie páchateľov k vojne,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Izrael situáciu nekomentoval.

Fachrízádeh viedol takzvaný program Nádej. Izrael a západné štáty tvrdili, že to bola vojenská operácia zameraná na uskutočniteľnosť výroby jadrovej zbrane v Iráne. Teherán dlho tvrdí, že jeho jadrový program je mierový.

Generálmajor Bagherí varoval pred „krutou odplatou“ za atentát na vedca

Náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammad Bágherí varoval v piatok pred „krutou odplatou“ pre tých, ktorí stoja za piatkovým atentátom na popredného iránskeho jadrového fyzika. Informoval o tom agentúra AFP.

„Teroristické skupiny, vodcovia a páchatelia tohto zbabelého pokusu by mali vedieť, že ich čaká krutá odplata,“ vyhlásil generálmajor Bágherí. Smrť vedca Mohsena Fachrizádeho-Mahábádího označil za „trpkú a ťažkú ranu“, pričom ubezpečil Iráncov, „že si neoddýchneme, kým nechytíme a nepotrestáme“ páchateľov.

Mohsen Fachrizáde-Mahábádí podľahol v piatok po prevoze do nemocnice zraneniam, ktoré utrpel pri ozbrojenom útoku neznámych páchateľov v meste Ábsard na severe Iránu, informovala AFP.

Vedec bol dlhodobo podozrievaný západnými, izraelskými, ako aj exilovými iránskymi nepriateľmi islamskej republiky z údajného krytia programu vývoja atómovej bomby, ktorý bol pozastavený v roku 2003. Irán však dlhodobo odmieta tvrdenia, že sa usiluje využiť jadrovú energiu na zostrojenie zbrane. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyhlásil, že za incidentom stojí Izrael.

Fachrizáde-Mahábádí údajne viedol „koordinovaný program vývoja jadrových zbraní“, ako uvádzajú americké tajné služby i OSN, informovala tlačová agentúra Reuters.

Fachrizáde-Mahábádí (63) bol členom iránskych Revolučných gárd a expertom na výrobu raketových striel. Podľa miestnych médií sa ho izraelské tajné služby usilovali „eliminovať“ mnoho rokov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho v minulosti označil za „otca“ iránskeho jadrového programu. Jeho vražda je najnovším prípadom v sérii atentátov na jadrových vedcov v Iráne v uplynulých rokoch. Irán z nich viní židovský štát.

Za vraždou vedca sú podľa Rúháního USA a ich žoldnier Izrael

Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího.

„Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca,“ cituje agentúra DPA sobotňajšie vyjadrenie Rúháního v štátnej televízii.

Tento „teroristický útok“ je podľa neho prejavom strachu nepriateľov Teheránu z technologického pokroku islamskej republiky. Vražda však Iránu nezabráni, aby ešte dôslednejšie nepokračoval v ceste nastolenej týmto vedcom, uviedol prezident.

Iránsky národ ľud je podľa Rúháního dosť múdry na to, aby sa nedal „chytiť do pasce sprisahania sionistov“. Tí chcú vyvolať chaos, no nebudú mať úspech. Irán nenechá tento zločin bez odozvy a „v pravý čas“ naň bude reagovať, uzavrel Rúhání. Denník New York Times s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb napísal, že za útokom na Fachrizádeha je Izrael. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

K atentátu na Fachrizádeha došlo 70 kilometrov východne od Teheránu necelé dva mesiace pred nástupom nového prezidenta USA Joe Bidena do funkcie. Demokrat Biden sľúbil, že po štyroch rokoch tvrdého postoja súčasnej administratívy republikána Donalda Trumpa k Iránu, ktorá v roku 2018 jednostranne odstúpila od jadrovej dohody s Teheránom a v rámci politiky „maximálneho tlaku“ znovu uvalila sankcie, sa vráti k diplomacii. Rúhání v tejto súvislosti uviedol, že nepriatelia Iránu chcú „maximálne využiť … týchto pár týždňov“ na destabilizovanie regiónu.

Fachrizádeh, expert na vývoj rakiet, je považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné a izraelské tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní zastavený v roku 2003. V roku 2018 jeho meno spomenul aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, keď obvinil Irán z pokračovania vývoja jadrových zbraní. „Zapamätajte si toto meno, Fachrizádeh,“ povedal vtedy Netanjahu.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK