Sagan vypiekol so systémom. Vďaka tomu, že vlastní nehnuteľnosť v Monaku, ušetrí desaťtisíce eur

  • Peter Sagan sa síce narodil na Slovensku, ale oficiálne je daňovým rezidentom Monaka
  • V tomto daňovom raji vlastní luxusný byt za desiatky miliónov eur
sagan
Peter Sagan je občanom Monaka, Pixabay/Julius_Silver
  • Peter Sagan sa síce narodil na Slovensku, ale oficiálne je daňovým rezidentom Monaka
  • V tomto daňovom raji vlastní luxusný byt za desiatky miliónov eur

Peter Sagan je pýchou Slovenska. Jeden z najlepších cyklistov na svete dosiahol skvelé výsledky napríklad na Tour de France, kde opakovane vyhral zelený dres. Málokto však vie, že tento Slovák vlastne na Slovensku nebýva a neplatí tu dane. Oficiálne žije v Monaku, podobne ako tisíce ďalších milionárov.

Monako – malý daňový raj na juhu Francúzska

Monako je po Vatikáne druhým najmenším štátom na svete. Na rozdiel od Vatikánu však ide o kniežatstvo, ktoré sa vyznačuje mnohými výstrednosťami. Rozloha 2,02 km² mu nezabránila v tom, aby každoročne hosťovalo jedny z najprestížnejších pretekov na svete. Monacký okruh pozná snáď každý fanúšik Formuly 1.

Táto malá krajinka sa tiež pýši vysokou hustotou obyvateľov – takmer 20 000 ľudí na kilometer štvorcový. Rekordné percento z nich sú pritom multimilionári. V krajine prakticky neexistuje chudoba a životné náklady sú tam extrémne vysoké.

Sagan je za uzákonenie viac ako metrového odstupu áut od cyklistov

Krajinka na brehu Ligúrskeho mora má mnoho výhod. Ľudí priťahuje svojou malebnosťou, legendárnym prístavom, krásnymi výhľadmi, obrovským múzeom, ale hlavne nulovou daňou z príjmu fyzických osôb, z bohatstva a z majetku. Podľa webu Finexpert je Monako daňovým rajom, ktorý však rozhodne nie je dostupný pre každého. Môžeš ho síce navštíviť ako turista, ale ak by si tam chcel bývať a neplatiť dane, priprav sa, že si siahneš poriadne hlboko do vrecka.

Aby si mohol požiadať o tzv. daňovú rezidenciu, musíš v Monaku vlastniť nehnuteľnosť. Ceny bytov sa pritom pohybujú okolo 34-40 tisíc eur za meter štvorcový. 20-metrová garzónka ťa tak vyjde na trištvrte milióna. Za to si môžeš na Slovensku kúpiť celú bytovku.

Miliónová investícia Petra Sagana v Monaku sa mu vypláca 

Svoj byt má v Monaku aj Peter Sagan. Oázu pokoja našiel v bytovom dome, ktorého hodnotu denník Plus JEDEN DEŇ v roku 2017 odhadol na 6,5-10 miliónov eur. Dnes to už však určite bude oveľa viac. 

Sagan tvrdí, že byt v Monaku si kúpil kvôli tomu, aby mal kde relaxovať. Zároveň však vďaka nemu na daniach šetrí státisíce eur. Veď iba za jedny úspešne zvládnuté preteky dostane aj 50 000 €.  Toľko tento rok vyhral za siedme miesto v súťaži GIRO D’ITALIA. Na Tour de France získal 60 000 €, no nebol až taký úspešný, ako obyčajne.

Po minulé roky, keď vyhral zopár etáp a získal zelený dres, sa jeho zisky určite vyšvihli do státisícov. K tomu si pripočítaj peniaze od sponzorov a 6 miliónov eur ročne od tímu Bora, a je jasné, prečo Peter odišiel do Monaka. Na Slovensku by ho daňové zákony obrali o podstatnú časť jeho tvrdo zarobených peňazí.

Sagan však investoval do nehnuteľností aj na Slovensku. V Žiline si kúpil obrovský dom, ktorého hodnotu odborníci odhadujú na 4,5 milióna eur. Toto obydlie so štyrmi garážami pripomína zámok, leží na pozemku s rozlohou 8 000 m2 a zaberá 959 m2.

 

Zdroje: isport.blesk.cz/, sme.sk, finexpert.e15.cz, sport.sme.sk, pluska.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech