Sakovej arzenál zbraní a realitný guru Počiatek. K čomu sa priznali politici vo svojich majetkových priznaniach?

  • Politici a iní verejní funkcionári sú každoročne povinní zverejniť svoje majetkové priznania
  • Majetky mnohých z nich pravidelne presahujú ich oficiálne príjmy
  • Vieš, ktorý politik sa môže pochváliť celým arzenálom zbraní či štvorkolkou?
Facebook/Denisa Sakova Instagram/Kokotsko
  • Politici a iní verejní funkcionári sú každoročne povinní zverejniť svoje majetkové priznania
  • Majetky mnohých z nich pravidelne presahujú ich oficiálne príjmy
  • Vieš, ktorý politik sa môže pochváliť celým arzenálom zbraní či štvorkolkou?

Majetkové priznania môžeme považovať za skvelý predmet zvyšovania tlaku. Hoci sa z nich veľa nedozvieme, dokážeme aspoň ako-tak nakuknúť do životov slovenských politikov. Dokážeme z nich zistiť, ako dobre si žijú, a čo všetko vlastnia.

Ak teda nejde o Igora Matoviča. O Matovičovom nulovom majetku sa toho popísalo už požehnane. Len nedávno sa ukázalo, že minister financií žije pravdepodobne v krabici od topánok, pretože nepriznal ani dom, v ktorom s rodinou býva. 

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Boris Kollár a jeho autorské práva

Ak by sme sa pozreli na majetkové priznanie súčasného predsedu Národnej rady SR, zistili by sme, že jeho ročný príjem predstavoval 231 536 eur. Vo svojom majetkovom priznaní sa Kollár priznal k 5 stavbám a k 2 záhradám. 

Na zozname nehnuteľností sa nachádzajú 2 rodinné domy s pozemkom a so záhradou a jeden bez záhrady. Taktiež tu však nájdeme aj byt, chatu s pozemkami a samostatné pozemky. Zaujímavosťou však je aj fakt, že Kollár vlastní niekoľko nehnuteľností za hranicami. Ide o dom v Thajsku, chatu v Rakúsku a nešpecifikovanú stavbu v Dubaji. 

zdroj: Boris Kollár/Facebook

Čo sa týka hnuteľného majetku predsedu hnutia Sme rodina, v tomto prípade je zoznam o niečo dlhší. Prekvapením nie sú osobné automobily alebo zbierka hodiniek a šperkov. Na tomto zozname však nechýba ani zbierka umeleckých diel, ktorá pozostáva z obrazov a sôch. Kollár sa priznal aj k akciám v akciových spoločnostiach, cenným papierom, autorským právam a ochranným známkam.

Podľa Nového Času je Kollár majiteľom aj luxusnej jachty, ktorá ho stála necelý milión eur. Osemnásťmetrová loď disponuje napríklad klimatizáciou a televíziou. O tejto časti majetku však nie je v jeho priznaní ani chýru, ani slychu. 

Denisa Saková a jej zbrane 

Majetkové priznanie Denisy Sakovej je taktiež jedno z tých dlhších. Podľa verejne.digital bol ročný príjem bývalej ministerky vnútra na úrovni 33 983 eur. Najdlhšou časťou jej majetkového priznania je časť s nehnuteľnosťami.

Tá pozostáva z troch orných pôd, dvoch trvalých trávnatých porastov, jedného domu, dvoch bytov, troch garáží a zo štyroch zastavaných plôch s nádvorím. Na zozname nájdeme aj dve nehnuteľnosti pod štítkom ostatné plochy. Dokopy sa na majetkovom priznaní nachádza až 17 nehnuteľností. 

zdroj: SITA/Ivan Kopčáni

Zoznam s hnuteľným majetkom je už o niečo kratší. Nachádzajú sa tu šperky, obrazy a vybavenie domácnosti, prostriedky na účte, jeden automobil a obchodný podiel spoločnosti. Zaujímavosťou však je, že podľa webu NRSR.sk sa Saková priznala aj ku viacerým zbraniam. 

Robert Kaliňák a jeho motocykle

Ročný príjem Roberta Kaliňáka v roku 2018 predstavoval 27 796 eur. Ide o dosť nízku sumu, pretože v roku 2010 zarobil podľa verejne.digital až 553 315 eur. Zoznam nehnuteľností bývalého ministra vnútra je v porovnaní s predošlými dvoma politikmi dosť krátky, pretože pozostáva iba z troch nehnuteľností. Ide o dva byty a garáž.

Hnuteľný majetok Kaliňáka pozostáva zo zariadenia domácnosti, osobného majetku, prostriedkov na účte, obchodných podielov a cenných papierov a dvoch motocyklov.

zdroj: facebookova stránka Roberta Kaliňáka

Ján Počiatek, realitný guru

S výškou príjmov išiel prudko dole aj Ján Počiatek. V roku 2008 bol na svojom platovom vrchole, pretože zarobil až 1 milión eur. Rok 2016 bol už o niečo kritickejší, pretože jeho ročný príjem predstavoval len 8 980 eur.

S jeho majetkovým priznaním nehnuteľností to však až také tragické nie je. Na zozname sa nachádzajú dva byty, tri garáže, chata, dva sklady, záhrady, 10 nešpecifikovaných plôch, 16 trvalých trávnych porastov, 12 zastavaných plôch s nádvorím a rodinný dom. Nehnuteľnosti tohto realitného guru sa nachádzajú v Bratislave a okolí a v blízkosti Banskej Bystrice.

zdroj: Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek prichádza na zasadnutie vlády 17. decembra 2014 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Do hnuteľného majetkového priznania sa teda dostalo zariadenie všetkých týchto nehnuteľností, nábytok a rôzna elektronika. Nechýba tu však ani zbierka obrazov, sôch, náramkových hodiniek a iných šperkov, finančné prostriedky na viacerých účtoch a finančná hotovosť, podiely vo viacerých spoločnostiach, motorová štvorkolka a automobil.

 Robert Fico a jeho rekreačná chatka

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: verejne.digital, NRSR, Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá